ԵԱՏՄ-ն արտոնյալ վարկեր ստանալու լրացուցիչ հնարավորություններ է ստեղծել, առաջին հերթին, Հայաստանի պաշտպանունակության ամպրապնդման համար․ Աշոտ Թավադյան
Հայաստանի տնտեսության առջև ծառացած կարևորագույն խնդիրներից է առևտրային հաշվեկշռի էական խախտումը և տնտեսության կառուցվածքային անհավասարակշռությունը։ Սուր է գործազրկության և դրանից բխող միգրացիայի խնդիրը, Ռուսաստանի հետ տնտեսական հարաբերությունները, առաջին հերթին, իրական հնարավորություններ են ընձեռում այդ խնդիրների լուծման համար, ինչին ուղղակիորեն նպաստում են էժան էներգառեսուրսները և Հայաստանի պատրաստի արտադրանքի իրական պահանջարկը։ Այս մասին Ագրարային համալսարանում «Հայաստանը և եվրասիական ինտեգրման զարգացման հիմնական ուղղությունները տեսանելի հեռանկարում» թեմայով դասախոսության ժամանակ նշեց  Տնտեսական հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավար, Եվրասիական փորձագիտական ակումբի անդամ Աշոտ Թավադյանը։
Ըստ նրա՝ էներգակիրների, ինչպես նաև Հայաստանի ռազմավարական արտադրանքի գների առումով առավել լայն հնարավորություններ ընձեռում է առաջին հերթին ԵԱՏՄ առաջատարը` Ռուսաստանի Դաշնությունը։ «Նշենք, որ ԵԱՏՄ-ն արտոնյալ վարկեր ստանալու լրացուցիչ հնարավորություններ է ստեղծել, առաջին հերթին, Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանունակության ամպրապնդման համար։ Ի տարբերություն միջազգային կազմակերպությունների մի շարք վարկերի, Ռուսաստանից ստացվել են խիստ նպատակային վարկեր։ 300 մլն դոլար երկու արտոնյալ վարկ ուղղվել են մեր երկրի պաշտպանունակության ամրապնդմանը։ Միևնույն ժամանակ, իհարկե, առանցքային նշանակություն ունի նման վարկերի օգտագործման արդյունավետությունը: Այդ գործառույթը հստակ պետք է իրականացնի Հայաստանի կառավարությունը։ Հայաստանը նաև ստացել է 270 միլիոն դոլարի նպատակային վարկեր Ռուսաստանից և 30 միլիոն դոլարի դրամաշնորհներ Հայկական ատոմակայանի արդիականացման և շահագործման ժամկետը երկարացնելու համար»,- ընգգծեց Թաբադյանը։
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանի նկատմամբ կիրառվող պատժամիջոցների համատեքստում կարևոր է Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի որոշումը ԵԱՏՄ Արդյունաբերական քաղաքականության խորհրդի ստեղծման մասին, որի նպատակն է ներդաշնակեցնել ԵԱՏՄ երկրների արդյունաբերական քաղաքականությունը և ներկայացնել առաջարկներ ԵԱՏՄ երկրների տնտեսության զարգացման վերաբերյալ: «Հայաստանի կառավարությունը պետք է նախաձեռնություն ցուցաբերի և օգտագործի նոր հնարավորություններ՝ ավելացնելու պատրաստի արտադրանքի արտահանումը և համագործակցությունը Ռուսաստանի հետ՝ առաջին հերթին պաշտպանական արդյունաբերության ոլորտում»,- նկատեց Փորձագետը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանի տնտեսության զարգացման ռազմավարությունը պետք է հիմնված լինի արտահանման ներուժի զարգացման վրա՝ առկա մի քանի աճի կետերում։ «Հայաստանում 2022 թ արձանագրել է ապրանքաշրջանառության զգալի աճ։ 2021 թվականի համեմատ Հայաստանի արտահանումն աճել է 77,7%-ով (3,0 մլրդ դոլարից մինչև 5,4 մլրդ դոլար), և մենք կանխատեսում ենք, որ այս միտումը կշարունակվի մինչև 2023 թվականի մոտ կեսը։ Նշենք, որ արտահանման աճին հիմնականում նպաստում է ԵԱՏՄ միասնական ու ազատ շուկան։ Միայն 2022թ արտահանումը ԵԱՏՄ երկրներ աճել է 2,8 անգամ (883 մլն դոլարից հասնելով 2,5 մլրդ դոլարի)։ Սրա համեմատ արտահանումը ԵՄ 2022թ աճել է 17,8%-ով (656-ից հասնելով 773 մլն դոլարի), դեպի Չինաստան նվազել է -2%-ով (403-ից 395 մլն դոլարի նվազում), դեպի Մերձավոր Արևելք՝ աճել է 2,8 անգամ (351-ից մինչև 984 մլն դոլար)։ ԵՄ-ում և Չինաստանում աճի դինամիկան պայմանավորված է նրանով, որ Հայաստանի արտահանման գրեթե ամբողջ ծավալը Չինաստան (97%) և դեպի ԵԱՏՄ արտահանման 37,8%-ը գունավոր մետաղների հանքաքարն են։
Միության ստեղծումից ի վեր Հայաստանի արտահանումը ԵԱՏՄ աճել է մոտ 10 անգամ։ 2015թ ԵԱՏՄ-ին բաժին է ընկել Հայաստանի ընդհանուր արտահանման մոտ 15%-ը, 2021թ. այս հարաբերակցությունը կազմել է 29,3%, 2022 թվականին այն արդեն 46,8% է։ Ռուսաստանը Հայաստանի հիմնական առևտրային գործընկերն է: Դեպի Ռուսաստան արտահանման մասնաբաժինը ամենադիվերսիֆիկացվածն է ու հիմնականում պատրաստի արտադրանքն արտահանվում է Ռուսաստան։ Արձանագրվել է նաև ընդհանուր տոկոսային կշռի աճ դեպի ԵԱՏՄ երկրներ։ Արտահանումն աճել է ԵԱՏՄ բոլոր երկրներում՝ Ռուսաստանի Դաշնություն՝ 2,9 անգամ, Ղազախստան՝ 2 անգամ, Բելառուս՝ 2,6, Ղրղզստան՝ 2,2 անգամ։
Հետաքրքիր է, որ եթե 2017 թվականին դեպի Ռուսաստան արտահանման կազմում գերակշռում էին ալկոհոլային և ոչ ալկոհոլային խմիչքները, ապա արդեն 2018թ., իսկ հետո՝ 2019թ. արտահանումն ավելի դիվերսիֆիկացված է, իսկ դիվերսիֆիկացիան՝ շարունակական միտում ունի, ինչը ցույց է տալիս նաև ԵԱՏՄ շուկայի և ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցության կարևորությունը։ Նշենք նաև, որ ոչ ստանդարտ 2022 թվականին ԵԱՏՄ արտահանման հիմնական ապրանքը ոչ թե ալկոհոլային և ոչ ալկոհոլային խմիչքներն են, այլ սարքավորումները, որոնց արտահանումը տարվա ընթացքում աճել է ավելի քան 10 անգամ։ Սա երրորդ երկրներից Ռուսաստան վերաարտահանումն է, ինչը  նաև դրական է անդրադարձել ընդհանուր առմամբ արտահանման և ՀՆԱ-ի աճի վրա»,- եզրափակեց Փավադյանը։

Нарушение торгового баланса, проблемы безработицы и миграции в Армении можно решить при помощи экономической кооперации с Россией: эксперт
Одной из важнейших проблем, стоящих перед экономикой Армении, является серьезное нарушение торгового баланса и структурный дисбаланс экономики. Остро стоит проблема безработицы и обусловленной ею миграции. Об этом на лекции в Аграрном университете на тему «Армения и основные направления развития евразийской интеграции в обозримой перспективе» заявил руководитель Центра экономических исследований, член Евразийского экспертного клуба Ашот Тавадян.
По его словам, экономические отношения с Россией дают реальные возможности для решения этих проблем, чему прямо способствуют более дешевые энергоресурсы и реальный спрос на готовую продукцию из Армении.
«Наиболее широкие возможности по ценам на энергоресурсы, а также на продукцию стратегического назначения Армении предоставляет прежде всего экономический лидер ЕАЭС – Российская Федерация. Следует отметить, что ЕАЭС создал дополнительные возможности для получения льготных кредитов. Причем в первую очередь для укрепления обороноспособности Республики Армения. В отличие от ряда кредитов международных организаций, из России были получены строго целевые кредиты. Два льготных кредита в 300 млн долларов прямо направлены на укрепление обороноспособности нашей страны. При этом, конечно же, эффективность использования подобных кредитов имеет принципиальное значение, здесь данную функцию должно выполнить правительство Армении. Армения также получила из России целевой кредит в 270 млн и 30 млн долларов в качестве гранта, необходимые для модернизации и продления срока эксплуатации Армянской атомной электростанции»,- подчеркнул эксперт.
По его словам, в условиях санкций, применяемых к России, важно решение Высшего Евразийского экономического совета о создании Совета по промышленной политике ЕАЭС, целью которого является согласование промышленной политики стран ЕАЭС и подготовка предложений по стратегиям, направлениям и перспективам развития промышленного комплекса ЕАЭС. «Правительству Армении следует проявить инициативу и использовать новые возможности для роста экспорта готовой продукции и кооперации с Россией, в первую очередь в оборонно-промышленной сфере»,- подчеркнул Тавадян.
По его словам, стратегия развития экономики Армении должна основываться на развитии экспортного потенциала в имеющихся немногих точках роста. «В Армении за 2022г. зафиксирован значительный рост товарооборота. По сравнению с 2021 экспорт Армении вырос на 77.7% (с 3,0 до 5,4 млн дол. США), и, по нашим прогнозам, эта тенденция продолжится примерно до половины текущего 2023 года. Отметим, что росту экспорта в основном способствует единый и свободный рынок ЕАЭС. Только за 2022г. экспорт в страны ЕАЭС вырос в 2.8 раза (с 883 млн до 2,5 млрд доллара). По сравнению с этим экспорт в Евросоюз за 2022г. вырос на 17.8% (с 656 до 773 млн доллара), в Китай сократился на -2% (сокращение с 403 до 395 млн долларов), в Средний Восток увеличилось на 2,8 раза (с 351 до 984 млн доллара). Динамика роста в ЕС и Китай связан с тем, что практически весь экспорт Армении в Китай (97%) и 37.8% экспорта в ЕАЭС – руда цветных металлов.
С момента создания Союза экспорт Армении в ЕАЭС увеличился примерно в 10 раз. В 2015г. ЕАЭС составлял около 15% от совокупного экспорта Армении, в 2021г. это соотношение составило 29.3%, в 2022 – уже 46.8%. Россия основной торговый партнер Армении и доля экспорта в Россию имеет самый диверсифицированный характер. Также в Россию экспортируется в основном готовая продукция. Зарегистрирован также рост совокупного процентного веса в страны ЕАЭС. Вырос экспорт по всем странам ЕАЭС – в РФ на 2,9 раза, в Казахстан в 2 раза, в Беларусь в 2,6 раза, в Киргизию – в 2,2 раза.
Интересен тот факт, что если в 2017 г. в составе экспорта в Россию превалировали алкогольные и безалкогольные напитки, то уже в 2018 г., а затем 2019г. экспорт стал более диверсифицирован и диверсификация имеет продолжительный характер, что также показывает важность рынка ЕАЭС и членства Армении в этом интеграционном объединении. Стоит также отметить, что в нестандартном 2022 году основная статья экспорта в ЕАЭС уже не алкогольная и безалкогольная продукция, а техника, экспорт которой вырос за год более чем в 10 раз. Это скорее реэкспорт из третьих стран в Россию и с этим также связан рост экспорта и экономики Армении в целом»,- констатировал он.