Հայաստանի և Ղրղզստանի ԱԳ նախարարներն առանձնահատուկ ընդգծեցին առևտրատնտեսական կապերի աշխուժացման անհրաժեշտությունը
Ապրիլի 2-ին Մոսկվայում գումարված ԱՊՀ ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստի շրջանակներում տեղի ունեցավ ՀՀ ԱԳ նախարար Արա Այվազյանի հանդիպումը Ղրղզստանի ԱԳ նախարար Ռուսլան Կազակբաևի հետ։
Հանդիպմանն անդրադարձ կատարվեց երկկողմ օրակարգի լայն շրջանակի: Այդ համատեքստում կարևորվեց երկու երկրների ժողովուրդների բարեկամության լավ ավանդույթների հիման ներքո միջպետական համագործակցության հետագա ամրապնդմանն ուղղված քայլերի ձեռնարկումը, այդ թվում՝ քաղաքական երկխոսության, բարձր մակարդակում փոխայցելությունների և շփումների դինամիկայի զարգացման միջոցով:
ԱԳ նախարարներն առանձնահատուկ ընդգծեցին առևտրատնտեսական կապերի աշխուժացման ու այդ նպատակով ԵԱՏՄ և այլ կառույցներում համաձայնեցված գործիքակազմի արդյունավետ կիրարկման անհրաժեշտությունը, էներգետիկ և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտներում փոխգործակցության խթանման ուղղությամբ գործնական քայլերի ձեռնարկումը: Նախարարների ուշադրության կենտրոնում էր նաև մշակութային ծրագրերի իրականացման հարցը:

Состоялась встреча министра иностранных дел Армении Ара Айвазяна с министром иностранных дел Киргизии Русланом Казакбаевым
️2 апреля в Москве в рамках заседания Совета министров иностранных дел СНГ состоялась встреча министра иностранных дел Армении Ара Айвазяна с министром иностранных дел Киргизии Русланом Казакбаевым.
▪️На встрече был обсужден широкий круг двусторонней повестки. В этом контексте была отмечена важность шагов по дальнейшему укреплению межгосударственного сотрудничества, основанного на хороших традициях дружбы народов двух стран, в том числе посредством развития политического диалога, динамики двусторонних визитов и контактов на высоком уровне.
▪️Министры иностранных дел подчеркнули необходимость активизации торгово-экономических связей и эффективного внедрения с этой целью согласованного инструментария в ЕАЭС и других структурах, также предпринять практические шаги по развитию сотрудничества в области энергетики и высоких технологий. Министры также отметили важность реализации культурных программ.