Հայաստանը պետք է պատրաստ լինի պարենային ճգնաժամի. Վահե Դավթյան
Ուկրաինական դեպքերով պայմանավորված առաջիկայում Հայաստանը կարող է կանգնել պարենային անվտանգության ռիսկերի առաջ: Խոսքը, մասնավորապես, ցորենի գնի էական բարձրացման մասին է: Այդ մասին Տելեգրամի իր ալիքում գրում է քաղաքագետ, էներգետիկ հարցերով փորձագետ Վահե Դավթյանը:
«Երեկ ցորենի միջազգային շուկայում էքսպորտային գինը բարձրացել է 27,10 դոլարով՝ հասնելով 411,25 դոլարի, ինչը ամենաբարձր գինն է 2008-ից ի վեր: Պատճառը նրանում է, որ Ռուսաստանը և Ուկրաինան ապահովում են աշխարհի ցորենի արտահանման շուրջ 30%-ը, ու հաշվի առնելով հակառուսական պատժամիջոցների կիրառումը, ինչպես նաև Ուկրանիայի կողմից արտահանման պարտավորությունների լիարժեք կատարման անհնարինությունը՝ առաջիկայում ցորենի շուկայում ճգնաժամն էլ ավելի է խորանալու: Դրա մասին են խոսում բոլոր միջազգային ուղեղային կենտրոնները:
Միաժամանակ, Ռուսաստանի ցորեն արտադրողներն արդեն մաքսատուրքերի վերացում, սուբսիդիաներ ու արտոնյալ վարկեր են պահանջում պետությունից՝ արտաքին շուկայում քիչ թե շատ մրցունակություն ապահովելու համար:
Գանք Հայաստան:
Հայաստանում սպառվող ցորենի 90%-ը ներկրվում է Ռուսաստանից, ու ակնհայտ է, որ մենք ևս պետք է պատրաստ լինենք ամենաբացասական զարգացումներին: Հաշվի առնենք նաև այն, որ կարող են առաջանալ լոգիստիկ բնույթի խնդիրներ: Մասնավորապես, եթե վնասվի կամ ժամանակավորապես փակվի Ուկրաինայի սահմանի մոտ անցնող М-4 (Դոն) մայրուղին, որով իրականացվում է ցորենրի (և ոչ միայն) ներկրումը, կարող ենք ունենալ նաև խնդիրներ պակասորդի տեսքով, ինչն իր հերթին ևս կհանգեցնի գնի բարձրացմանը:
Ճիշտ է, կա նաև Վոլգոգրադով անցնող P-22 մայրուղին, սակայն դրա օգտագործումն ավելացնելու է փոխադրման ժամանակը՝ իր բոլոր բացասական հետևանքներով:
Դե Արցախի ցորենի արտադրության ներուժն էլ արդեն չունենք: Մինչև պատերազմը Հայաստանն ու Արցախը տարեկան սպառում էին 550-600 հազ, տոննա ցորեն, որից մոտ 25-30%-ն արտադրվում էր Արցախում: Պատերազմի հետևանքով հացահատիկի 50 հազ. հեկտար ցանքատարածք անցել է Ադրբեջանին:
Եթե իշխանությունը իշխանություն լիներ՝ կոչ կանեի անհապաղ մշակել պարենային անվտանգության ապահովման ճգնաժամային ծրագիր», - ասված է նրա գրառման մեջ:

В ближайшее время Армения может столкнутся с дефицитом зерна: эксперт
В связи с украинскими событиями в ближайшее время Армения может встать перед рисками продовольственной безопасности. Речь, в частности, идет о существенном повышении цен на пшеницу. Об этом на своем канале в Телеграме пишет политолог, эксперт по энергетическим вопросам Ваге Давтян.
«Вчера на международном рынке пшеницы экспортная цена поднялась на $ 27,10, достигнув $ 411,25, что является самым высоким показателем с 2008 года. Причина в том, что Россия и Украина обеспечивают около 30% мирового экспорта пшеницы, и учитывая антироссийские санкции, а также невозможность полноценного выполнения Украиной экспортных обязательств, в ближайшее время кризис на рынке пшеницы еще больше углубится. Об этом говорят все международные мозговые центры.
В то же время, российские экспортеры пшеницы уже требуют от государства отмены таможенных пошлин, субсидий и льготных кредитов для обеспечения конкурентоспособности на внешнем рынке. Что касается Армении, то 90% потребляемой республикой пшеницы импортируется из России, и очевидно, что мы также должны быть готовы к самым негативным развитиям.
Могут возникнуть проблемы логистического характера. Если будет повреждена или временно перекрыта трасса «-4» (Дон), проходящая у границ с Украиной, по которой осуществляется импорт пшеницы (и не только), возникнет дефицит пшена, что, в свою очередь, приведет к повышению цен на мучные продукты в республике. Правда, есть и трасса P-22, проходящая через Волгоград, однако ее использование увеличит время транспортировки пшеницы со всеми негативными последствиями. До войны Армения и Арцах ежегодно потребляли 550-600 тысяч тонн пшеницы, из которых около 25-30% производилось в Арцахе, однако после войны пшеничные поля перешли к Азербайджану», - написал он.