Տոնական օրերի կրճատումը բացասական է անդրադառնալու ՀՀ տնտեսության վրա. Վահե Դավթյան
Տոնական օրերի կրճատումը կարող է բերել դրական տնտեսական արդյունքի հիմնականում զարգացած արդյունաբերական համալիր ունեցող երկրներում: Այդ մասին Տելեգրամի իր ալիքում գրել է էներգետիկ հարցերով փորձագետ Վահե Դավթյանը:
«Մինչդեռ այն երկրներում, որոնց տնտեսությունը կառուցված է առավելապես ծառայությունների վրա, նման կրճատումը կարող է անգամ բացասական արդյունքների հանգեցնել:
Հայաստանի տնտեսությունում ծառայությունների ոլորտը ավանդաբար առանցքային տեղ է զբաղեցրել, ինչով և պայմանավորված է 2020 թ. «ապրիլյան շոկի» հետևանքով ստեղծված տնտեսական խորը կոլապսը, որը մեծ հաշվով չի հաղթահարվել առ այսօր:
Տոնական օրերին, հատկապես՝ Ամանորյա, Հայաստանում, որպես կանոն, ակտիվանում է առևտուրը, ավելանում է ծառայությունների ծավալը: Դա հնարավորություն է ստեղծում ակտիվանալու հատկապես փոքր ու միջին բիզնեսին, որն ապահովում է երկրի ՀՆԱ-ի մոտ 35-40%-ը:
Երբ խոսում եք «քաղաքակիրթ երկրների» մասին, նախ առանձնացրեք դրանց տնտեսությունների կառուցվածքը, համարդեք մեր տնտեսության կառուցվածքի հետ, անդրադարձեք այդ երկրների տնտեսական քաղաքականության միջնաժամկետ ու երկարաժամկետ նպատակադրումներին (որը մենք, բնականաբար, չունենք), ու միայն դրանից հետո համեմատականներ անցկացրեք», - ասված է նրա գրառման մեջ:
Ազգային ժողովում այսօր, հոկտեմբերի 26-ին, քննարկվում է «Տոների և հիշատակի մասին» օրենքում փոփոխություն կատարելու կառավարության ներկայացրած նախագիծը, որով առաջարկվում է կրճատել ամանորյա հանգստյան օրերի քանակը: Այն ներկայացրեց Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը: Փոփոխություններով առաջարկվում է հունվարի 2-ը, 3-ը, 4-ը, 5-ը և 7-ը ոչ աշխատանքային օրերի ցանկից հանել:

Сокращение новогодних каникул отрицательно отразится на экономике Армении: Ваге Давтян
Сокращение новогодних каникул может привести к положительному экономическому результату в основном в странах с развитым промышленным комплексом. Об этом на своем Телеграм-канале написал эксперт по энергетическим вопросам Ваге Давтян. «Между тем в странах, в экономике которых большую долю занимает сфера услуг, такое решение может привести даже к негативным результатам. Сфера услуг в экономике Армении традиционно занимает ключевое место.
Именно по этой причине негативные последствия тотального локдауна в апреле 2020 года экономика Армении до сих пор не в состоянии преодолеть. В дни новогодних праздников и в другие праздничные дни в Армении, как правило, активизируются сферы торговли и услуг. Это стимулирует особенно малый и средний бизнес, который обеспечивает около 35-40% ВВП страны. Когда вы говорите о «цивилизованных странах», сначала определите структуру их экономик и сравните со структурой нашей экономики, изучите их среднесрочные и долгосрочные цели, экономическую политику и только после этого проводите параллели», - отмечает эксперт.
Отметим, что в Национальном Собрании Армении сегодня, 26 октября, обсуждается представленный правительством проект закона «О внесении изменений в закон «О праздниках и памятных днях», которым предлагается сократить количество новогодних выходных. Документ предлагает сделать 2, 3, 4, 5 и 7 января рабочими днями. Министр экономики Армении Ваган Керобян уверен, что сокращение новогодних выходных приведет к существенному росту ВВП.