Գնվել են որակական պահանջներին չհամապատասխանող և բարձր արժեքով վրաններ. մեղադրանք է առաջադրվել ՊՆ և ԶՈՒ պաշտոնատար անձանց
2021թ. հոկտեմբերի 21-ին ՀՀ զինվորական դատախազությունում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 375-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցված քրեական գործի նախաքննության արդյունքում ապացույցներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ ՀՀ ՊՆ և ՀՀ ԶՈՒ համապատասխան պաշտոնատար անձինք չարաշահել են իրենց պաշտոնեական դիրքը՝ խախտելով «Գնումների մասին» ՀՀ օրենքի և ՀՀ կառավարության 04.05.2017թ. թիվ 526-Ն որոշման պահանջները և մրցութային գործընթաց նախաձեռնելու փոխարեն, հատուկ կամ բացառիկ իրավունքի բացակայության պայմաններում, «ռազմական տեխնիկա, սպառազինություն, ռազմամթերք և ռազմատեխնիկական միջոցների ապահովման համար անհրաժեշտ ապրանք» չհանդիսացող նյութական միջոցի ձեռքբերման նպատակով իրականացրել են մեկ անձից գնման ընթացակարգ: Դրա արդյունքում 2021թ. օգոստոսի 20-ին ֆիզիկական անձ հանդիսացող Կ. Ռ.-ի հետ կնքվել է «ՈՒՍՏ-56» տեսակի 6 հատ վրանի գնման վերաբերյալ 4.820.000 ՀՀ դրամ արժեքով պայմանագիր:
Բացի այդ, պարզվել է, որ չունենալով գնման առարկայի վերաբերյալ ՀՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով նախատեսված պարտադիր բնութագրեր՝ նշված պաշտոնատար անձինք 2021թ. մայիսի 22-ին ՍՊԸ-ից ընդունել են թվով 261 հատ վրան՝ առանց դրանց որակական հատկանիշների փաստացի ստուգում իրականացնելու: Ապա օրենսդրությամբ սահմանված մրցութային գործընթաց նախաձեռնելու փոխարեն վրանների ձեռքբերման նպատակով նախաձեռնել և իրականացրել են մեկ անձից գնման ընթացակարգ: Դրա շրջանակներում դեռևս 2021թ. մայիսի 22-ին նշված ՍՊԸ-ից ընդունված վրանների որակական հատկանիշների հետ համապատասխանությունն ապահովելու նպատակով նկարագրել են գնման առարկայի բնութագրի վերաբերյալ օբյեկտիվորեն չհիմնավորված, ոչ համարժեք և ամբողջական պայմաններ, ինչպես նաև նախատեսել են շուկայականից բարձր գներ: Արդյունքում 2021թ. հունիսի 22-ին ՍՊԸ-ի հետ կնքել են թվով 261 հատ վրանների գնման վերաբերյալ ընդհանուր 7.605.000 ՀՀ դրամ արժեքով պայմանագիր:
Վերոնշյալ գործողություններն առաջացրել են նյութական ծանր հետևանքներ:
Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա 2021թ. դեկտեմբերի 2-ին ՀՀ ԶՈւ ԳՇ թիկունքի վարչության իրային ծառայության պետ, գնդապետ Ա.Թ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 375-րդ հոդվածի 3-րդ մասով, N զորամասի հրամանատարի թիկունքի գծով տեղակալ, հետագայում ՀՀ ՊՆ տարածքային պաշտպանության և պահեստային ուժերի հրամանատարի թիկունքի գծով տեղակալի պաշտոնն զբաղեցրած գնդապետ Ա. Կ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 216-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով:
Նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը։ Նշված անձինք ազատվել են զբաղեցրած պաշտոններից:
Բացի այդ, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով մեղադրանք է առաջադրվել նաև նույն զորամասի իրային ծառայության պետ Տ.Պ.-ին: ՀՀ քրեական օրենսգրքի 216-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, 38-216-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով մեղարդանքներ են առաջադրվել նաև համապատասխանաբար Կ.Ռ.-ին և Է.Կ-ին: Նշված երեք անձանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին:
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանը 2022թ. մարտի 23-ի որոշմամբ մերժել էր Ա.Թ.-ի նկատմամբ կալանավորման ժամկետը երկարացնելու վերաբերյալ վարույթն իրականացնող մարմնի միջնորդությունը:
Քրեական գործի նախաքննության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազը վերաքննիչ բողոք է ներկայացրել Առաջին ատյանի դատարան վերոնշյալ որոշման դեմ, որը ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի ապրիլի 22-ի որոշմամբ բավարարվել է։

Чиновники МО и ГШ купили некачественные палатки по завышенной цене: предъявлено обвинение 5 лицам
21 октября 2021 года в Военной прокуратуре РА в результате предварительного следствия по уголовному делу, возбужденному по части 2 статьи 308 и части 2 статьи 375 Уголовного кодекса РА, были получены доказательства о том, что соответствующие должностные лица МО РА и ГШ РА злоупотребили своим должностным положением, нарушив закон РА «О закупках», и вместо того, чтобы организовать тендер с целью приобретения материального средства, не являющегося «военной техникой, вооружением, боеприпасами и товаром, необходимым для обеспечения военно-технических средств», осуществили процедуру закупа данного товара у одного лица.
В результате этого 20 августа 2021 года c физическим лицом Р.С. был заключен договор о закупе 6-и палаток «УСТ-56» стоимостью в 4.820.000 драмов РА.
Кроме того, выяснилось, что, не имея предусмотренных законодательством РА обязательных характеристик относительно предмета закупа, указанные должностные лица 22 мая 2021 года закупили у одного ЗАО 261 палатку по цене выше рыночной (общей стоимостью в 7.605.000 драмов РА), не проверив качества товара. При этом данные чиновники вписали в протокол по закупу данного товара характеристики явно не соответствующие ему.
Вышеуказанные действия нанесли серьезный материальный ущерб государству.
На основании полученных доказательств 2 декабря 2021 года начальнику Материальной службы Тылового управления Генштаба ВС РА полковнику А.Т. было предъявлено обвинение по части 3 статьи 375 Уголовного кодекса РА, заместителю командира N-ой воинской части по линии тыла, затем занимавшему должность заместителя командира территориальной обороны и резервных сил МО РА по линии тыла полковнику А. К. было предъявлено обвинение по п. 1 ч. 3 ст. 179 и п. 1 ч. 3 ст. 216 УК РА.
В отношении них избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. Указанные лица освобождены от занимаемых должностей.
Кроме того, по пункту 1 части 3 статьи 179 Уголовного кодекса РА предъявлено обвинение также начальнику материальной службы той же воинской части Т.П. По части 1 ст. 3 216 пункта УК РА и по части 1 ст.338 Уголовного кодекса РА были предъявлены обвинения также соответственно К.Р. и Э.К. В отношении указанных трех лиц в качестве меры пресечения избрана подписка о невыезде.
Суд первой инстанции общей юрисдикции города Еревана 23 марта 2022 года отказал в ходатайстве органа, осуществляющего производство, о продлении срока содержания А.Т. под стражей.
Прокурор, осуществляющий надзор за предварительным расследованием уголовного дела, подал апелляционную жалобу в суд первой инстанции на пересмотр вышеуказанного решения, которое было удовлетворено решением Апелляционного уголовного суда РА от 22 апреля.