ՌԴ-ն հուսով է, որ հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակը շուտ կկարգավորվի, եւ Ռուսաստանի հայերի և ադրբեջանցիների միջև հուզական ֆոնը նույնպես կվերադառնա նորմալ հուն
ՌԴ-ն հուսով է, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ հակամարտությունը շուտափույթ կկարգավորվի: Այս մասին ասել է ՌԴ նախագահի խոսնակ Դմիտրիյ Պեսկովը, գրում է «ՌԻԱ Նովոստին»։
Նրա խոսքով՝ դա թույլ կտա կարգավորել այդ երկրներից Ռուսաստան եկածների հուզական ֆոնը։
«Դուք գիտեք, որ Մոսկվայում եւ ընդհանրապես Ռուսաստանում շատ հայեր են ապրում եւ շատ ադրբեջանցիներ, եւ նրանք բոլորը ՌԴ -ի բարեպաշտ քաղաքացիներ են», - ասել է Պեսկովը ՝ նշելով, որ նկատի ունի ոչ միայն միգրանտներին, այլեւ Ռուսաստանի քաղաքացիներին:
Նա նշեց, որ նրանք բոլորն էլ հասարակության հարգարժան անդամներ են։
«Ակնհայտ է, որ հայ-ադրբեջանական սահմանին լարվածությունը չի կարող անմասն թողնել մեր այդ քաղաքացիներին, եւ, իհարկե, նրանք էմոցիոնալ կերպով իրենց արձագանքն են ցուցաբերում», - նշել Է Պեսկովը ՝ պատասխանելով Մոսկվայում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի քաղաքացիների, այդ թվում ՝ առեւտրի ոլորտում առկա խնդիրների մասին հարցին:
ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղարը հիշեցրել է, որ Ռուսաստանը երկու կողմերին զսպվածության, անհապաղ հրադադարի ռեժիմին վերադառնալու եւ բռնությունը դադարեցնելու կոչ է արել:
«Մենք հույս ունենք, որ այդ իրավիճակը հնարավորինս շուտ կկարգավորվի, եւ հուզական ֆոնը նույնպես կվերադառնա նորմալ հուն», — հավելել է Պեսկովը:

Москва надеется, что ситуация на армяно-азербайджанской границе можно скорее будет урегулирована, и эмоциональный фон армян и азербайджанцев России вернется в нормальное русло
Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков сообщил, что РФ надеется на скорейшее урегулирование конфликта между Арменией и Азербайджаном, пишет РИА Новости.
По его словам, это позволит нормализовать эмоциональный фон выходцев из этих стран в Россию. «Вы знаете, что в Москве и в целом в России живет много армян и много азербайджанцев, и все они — добропорядочные граждане РФ», — сказал Песков, отметив, что имеет в виду не только мигрантов, но и граждан России.
Он отметил, что все они уважаемые члены общества. «Очевидно, что эскалация на армяно-азербайджанской границе не может оставлять этих наших граждан безучастными, и, конечно, эмоционально они свою реакцию проявляют», — отметил Песков, отвечая на вопрос о проблемах между уроженцами Армении и Азербайджана в Москве, в том числе, в сфере торговли.
Пресс-секретарь президента РФ напомнил, что Россия призвала обе стороны к сдержанности, незамедлительному возвращению к режиму прекращения огня и к прекращению любых проявлений насилия. «Мы надеемся, что эта ситуация как можно скорее будет урегулирована, и эмоциональный фон также вернется в нормальное русло», — добавил Песков.