Նկատելիորեն նվազել է ՀՀ-ՌԴ պաշտպանական գերատեսչությունների գծով շփումների դինամիկան. Գալուզինն այստեղ տեսնում է Արևմուտքի մեղքը
Ռուսաստանում ակնկալում են, որ ՛՛խնդրահարույց պահերի եւ գրգռիչների վերացման ուղղությամբ աշխատելու Հայաստանի իշխանությունների հրապարակային հնչեցրած տրամադրվածությունը գործնական մարմնավորում կստանա։ Մոսկվան պատրաստ է դրան՛՛,-այս մասին ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է ՌԴ փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինը՝ խոսելով ռուս-հայկական հարաբերությունների մասին:
Դիվանագետի խոսքով՝ Հայաստանի, ինչպես նաև այլ մերձավոր գործընկերների հետ երկկողմ շփումները ՌԴ-ի մոտ չեն ընդհատվել, և առավել էական արդյունքներ են գրանցվել առևտրատնտեսական ոլորտում:
՛՛Ցավոք, նույնը չեմ կարող ասել մեր հարաբերությունների քաղաքական հարթության մասին։ 2023 թվականի նոյեմբերից արտգործնախարարների հանդիպում չի եղել։ Գործընկերները հետաքրքրություն չցուցաբերեցին մեր առաջարկության նկատմամբ՝ մշակելու և կնքելու միջգերատեսչական խորհրդատվությունների հերթական ծրագիրը։ Մեր մեղքով չէ, որ նկատելիորեն նվազել է պաշտպանական գերատեսչությունների գծով շփումների դինամիկան։ Նվազել է նաև ռազմատեխնիկական համագործակցությունը։ Դրանում տեսնում ենք Արեւմուտքի ճնշման արդյունքը, որոնք փորձում են Երեւանին ստիպել նվազագույնի հասցնել կապերը մեր երկրի հետ՛՛,-նշել է Գալուզինը:

В России рассчитывают, «что публично озвученный настрой армянских властей работать над устранением проблемных моментов и раздражителей приобретет практическое воплощение: Галузин
В России рассчитывают, «что публично озвученный настрой армянских властей работать над устранением проблемных моментов и раздражителей приобретет практическое воплощение. Москва к этому готова. Об этом заявил замглавы МИД РФ Михаил Галузин в интервью ТАСС.
По словам дипломата, с Арменией, как и с другими близкими партнерами, двусторонние контакты у РФ не прерывались и наиболее существенные результаты имеют место в торгово-экономической сфере.
«К сожалению, не могу сказать того же о политическом измерении наших отношений. С ноября 2023 года не было встреч министров иностранных дел. Партнеры не проявили заинтересованности к нашему предложению разработать и заключить очередной план межмидовских консультаций. Не по нашей вине заметно снизилась динамика контактов по линии оборонных ведомств. Просело и военно-техническое сотрудничество. Видим в этом результат давления западников, которые пытаются вынудить Ереван минимизировать связи с нашей страной», - отметил Галузин.