Լյուքսեմբուրգը կաջակցի ԼՂ հումանիտար օգնություն ուղարկելուն, եթե ԵՄ-ն հանդես գա այդպիսի նախաձեռնությամբ․ նախարար Ժամ Ասեբորն
Լյուքսեմբուրգը պատրաստ է սատարել Լեռնային Ղարաբաղի բնակչությանն օգնելու համար հումանիտար առաքելություն ուղարկելուն, եթե Եվրոպական Միությունը նման նախաձեռնությամբ հանդես գա: Այս մասին ասել է Լյուքսեմբուրգի արտաքին գործերի  և եվրոպական հարցերի նախարար Ժամ Ասեբորնը՝ պատասխանելով Լյուքսմեբուրգի խորհրդարանի պատգամավոր, ADR կուսակցության նախագահ Ֆերնանդ Կարթհայզերի հարցերին:
Պատգամավորի հարցերին ի պատասխան՝ Լյուքսեմբուրգի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը նաև ընդգծել է, որ իրավիճակը հայ-ադրբեջանական սահմանին և Լեռնային Ղարաբաղում շարունակում է վտանգավոր մնալ:
Նա շեշտել է՝ Լյուքսեմբուրգը խորապես մտահոգված է Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի ձեռնարկած ռազմական գործողությունների կապակցությամբ և պահանջել է անմիջապես դադարեցնել բոլոր ռազմական գործողությունները, հայտնում է «Արմենպրես»-ը։
«Ադրբեջանի հարձակումը, որը տեղի ունեցավ Հայաստանի հարավում 2022 թ. սեպտեմբերին, ցույց է տալիս, որ իրավիճակը հայ-ադրբեջանական սահմանին և Լեռնային Ղարաբաղի շրջանում շարունակում է վտանգավոր մնալ»,- նշել է Ժամ Ասեբորնը։
Հարցին՝ ինչպե՞ս է հնարավոր կայունացնել իրավիճակը, որի հետևանքով Հայաստանը հարաբերականորեն հայտնվել է մեկուսացման մեջ, նա ընդգծել է, որ շատ կարևոր է, որ Հայաստանը և Ադրբեջանը շարունակեն խաղաղության ջանքերը։ Ռազմական լուծում պարտադրելը չի կարող որևէ կերպ հանգեցնել տևական և կայուն խաղաղության։
«Լյուքսեմբուրգը խորապես մտահոգված է Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի ձեռնարկած ռազմական գործողությունների կապակցությամբ և պահանջել է անմիջապես դադարեցնել բոլոր ռազմական գործողությունները։ Լյուքսեմբուրգը սատարում է խաղաղությանն ուղղված ԵՄ միջնորդական ջանքերին՝ բոլոր դերակատարների մասնակցությամբ։ ԵՄ մշտադիտարկման առաքելությունը Հայաստանում ավարտվեց 2022 թ. դեկտեմբերի 19-ին, և Լյուքսեմբուրգն աջակցում է ԵՄ նոր առաքելություն Հայաստան գործուղելու նախաձեռնությանը՝ ծրագրելով 2023 թ. հաստատել ԵՄ կառուցողական ներկայությունը տարածաշրջանում և նպաստել երկխոսությանը։ Ինչ վերաբերում է ԵԱՀԿ-ին, Լյուքսեմբուրգը մշտապես սատար է եղել Մինսկի խմբի համանախագահության ջանքերին»,- ասել է Ասեբորնը։
Արդյոք գոյություն ունի՞ արդյոք օգնության ծրագրված առաքելություն Հայաստանից կտրված Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության համար դիտարկմանը, Լյուքսեմբուրգի արտաքին գործերի  և եվրոպական հարցերի նախարար նշել է․
«Եթե ԵՄ-ն նախաձեռնի այդպիսի օգնության առաքելություն, Լյուքսեմբուրգը պատրաստ է աջակցություն ցուցաբերելու»։

Люксембург поддержит отправку гуманитарной помощи в Нагорный Карабах, если ЕС выступит с подобной инициативой
Люксембург готов поддержать развертывание гуманитарной миссии для помощи населению Нагорного Карабаха, если Евросоюз выступит с подобной инициативой.
Об этом заявил министр иностранных дел Люксембурга Жан Ассельборн в ответ на запрос члена парламента Люксембурга, председателя партии ADR Фернанда Картайзера.
В ответ на вопросы депутата министр иностранных дел Люксембурга заявил, что ситуация на армяно-азербайджанской границе и в Нагорном Карабахе остается опасной.
Он отметил, что Люксембург глубоко обеспокоен военными действиями Азербайджана.
"Арменпресс" приводит ниже вопросы, заданные депутатом Картайзером, и ответы министра иностранных дел:
Вопрос: Насколько опасна ситуация в приграничном с Арменией и Азербайджаном районе Нагорного Карабаха?
Ответ: Нападение Азербайджана, имевшее место на юге Армении в сентябре 2022 года, свидетельствует о том, что ситуация на армяно-азербайджанской границе и в Нагорно-Карабахском регионе продолжает оставаться опасной.
Вопрос: Как можно стабилизировать ситуацию, в результате которой Армения оказалась в относительной изоляции?
Ответ: Очень важно, чтобы Армения и Азербайджан продолжали мирные усилия. Навязывание военного решения никоим образом не может привести к прочному и устойчивому миру.
Вопрос: Какие конкретные шаги предпринимает правительство Люксембурга в международных организациях для обеспечения справедливого отношения к Армении и деэскалации ситуации?
Ответ: Люксембург глубоко обеспокоен развязанными Азербайджаном против Армении военными действиями и требует немедленного прекращения боевых действий. Люксембург поддерживает посреднические усилия ЕС, направленные на достижение мира, с участием всех сторон. Миссия наблюдателей ЕС в Армении завершилась 19 декабря 2022 года, и Люксембург поддерживает инициативу по направлению новой миссии ЕС в Армению, планируя в 2023 году подтвердить конструктивное присутствие ЕС в регионе и способствовать диалогу. Что касается ОБСЕ, Люксембург всегда поддерживал усилия сопредседателей Минской группы.
Вопрос: Планируется ли какая-либо миссия помощи населению Нагорного Карабаха, отрезанному от Армении?