ԼՂ հիմնախնդիրը միջազգայնանում է կրկին. Ռուբեն Ռուբինյան
Խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանն անդրադարձավ երեկ ՄԱԿ-ի ԱԽ-ում կայացած նիստին, որտեղ քննարկվել է Լաչինի միջանցքի հարցը:
«Կարծում եմ՝ շատ հաջող նիստ էր, ըստ էության բոլոր երկրների ներկայացուցիչները ֆիքսեցին, որ Լաչինի միջանցքի ապօրինի արգելափակումը պետք է դադարի, և Ադրբեջանին կոչ արեցին հավատարիմ մնալ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության այն դրույթին, ըստ որի՝ Լաչինի միջանցքը պետք է ապահովի անխափան կապ Հայաստանի և Արցախի միջև»,- ասաց Ռուբինյանը:
Լրագրողները մեջբերեցին Ադրբեջանի ներկայացուցչի ելույթը, որտեղ նա պնդում էր, թե Ադրբեջանը չի փակել Լաչինի միջանցքը: Ի՞նչ նկատի ուներ նա՝ հարցրին Ռուբինյանին. «Նկատի ունի Ռուսաստանին: Դա ադրբեջանական կեղծ պրոպագանդիստական թեզ է, որը նրանք օգտագործում են տարբեր հարթակներում: Կոնկրետ այս դեպքում ՄԱԿ-ի ԱԽ-ում էր դա ասում, դրա համար երևի ուղիղ չասեց, որ Ռուսաստանին են մեղադրում: Այլ հարթակներում նրանք բացեիբաց դա ասում են, բայց դա, բնականաբար, չի համապատասխանում իրականությանը: Լաչինի միջանցքն ապօրինի արգելափակել է Ադրբեջանը»,- ասաց Ռուբինյանը:
Ռուբինյանը նշեց, որ պետք է հնարավորինս մեծացնել միջազգային ճնշումը Ադրբեջանի նկատմամբ:
«Երեկվա նիստից ակնհայտ դարձավ, որ այդ ճնշումն իրապես մեծացել է ու մեծանում է: ԼՂ-ն և ԼՂ հիմնախնդիրը միջազգայնանում են կրկին, դա հենց Ադրբեջանի ապօրինի քայլերի արդյունքն է: Դուք տեսաք, որ բոլոր երկրների ներկայացուցիչներն օգտագործում էին ԼՂ անվանումը՝ ի հեճուկս Ադրբեջանի պնդումների, բոլորը ֆիքսում էին նոյեմբերի 9-ի հայտարարության կարևորությունը և դրա մեջ պարփակված պայմանավորվածությունների պահման կարևորությունը, բոլորը ֆիքսում էին Լաչինի միջանցքը և դրա կարգավիճակը, պետք է շարունակենք մեծացնել ճնշումը»,- ասաց Ռուբինյանը:
Ռուբինյանը ճիշտ չհամարեց 44-օրյա պատերազմի ժամանակ միջազգային հանրության հնչեցրած կոչերը համեմատել վերջին օրերին միջազգային հանրության կոչերի հետ. "Այս համատեքստում եւ նաեւ սեպտեմբերին Հայաստանի դեմ ուղղված ագրեսիայի համատեքստում այդ կոչերը շատ ավելի հստակ են, հասցեական են եւ շատ ավելի կոշտ են: Մենք պետք է փորձենք միջազգային ճնշումը Ադրբեջանի վրա հնարավորինս մեծացնել":

Карабахский конфликт вновь становится международным։ Рубен Рубинян
Думаю заседание Совбеза ООН прошло очень успешно, в беседе с журналистами в парламенте заявил вице-спикер НС Рубен Рубинян.
«По сути, представители всех стран зафиксировали, что незаконное блокирование Лачинского коридора должно прекратиться, и призвали Азербайджан придерживаться положения заявления от 9 ноября 2020 года, согласно которому Лачинский коридор должен обеспечить бесперебойную связь между Арменией и Арцахом»,- сказал Рубинян.
Рубинян отметил, что необходимо по возможности увеличить международное давление на Азербайджан.
«Во время вчерашнего заседания стало очевидно, что это давление действительно возросло. Нагорно-Карабахская республика и Нагорно-Карабахская проблема вновь становятся интернациональными, это результат незаконных шагов Азербайджана. Вы видели, что представители всех стран использовали тапоним Нагорный Карабах, вопреки утверждениям Азербайджана о том, что того тапонима не существует, все фиксировали важность заявления от 9 ноября и важность соблюдения заключенных в нем договоренностей, все фиксировали наличие Лачинского коридора и его статус, мы должны продолжить увеличивать давление на Азербайджан», - сказал Рубинян.
Рубинян счел неправильным сравнивать призывы международного сообщества во время 44-дневной войны с призывами международного сообщества в последние дни. «В этом контексте, а также в контексте агрессии, направленной против Армении в сентябре текущего года, эти призывы стали гораздо более четкими, адресными и более жесткими. Вы видели, что представители всех стран используют название Нагорный Карабах вопреки утверждениям Азербайджана., все фиксировали важность заявления от 9 ноября и важность сохранения заключенных в нем договоренностей, Лачинского коридора и его статуса. Нужно увеличить давление", - сказал Рубен Рубинян․