Կա հարատև խաղաղություն հաստատելու հնարավորություն՝ հիմնվելով կոնկրետ սկզբունքների վրա, օրինակ՝ տարածքային ամբողջականության ճանաչումը. Միրզոյան (տեսանյութ)
Հայկական կողմը իսկապես հավատում է, որ կա հարատև խաղաղություն հաստատելու իրական հնարավորություն՝ հիմնվելով կոնկրետ սկզբունքների վրա, օրինակ՝ տարածքային ամբողջականության ճանաչումը: Այս մասին «Al-Jazeera»-ին տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը:
«Եթե մեզ հաջողվի հիշատակել Ալմա-Աթայի հռչակագիրը որպես սահմանազատման քաղաքական հիմք և որպես տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման քաղաքական հիմք խաղաղության պայմանագրի նախագծում, որի շուրջ մենք այժմ բանակցում ենք, ապա կարելի է ասել, որ շատ մոտ ենք վերջնական կարգավորմանը»,-ասել է նա:

Есть возможность для установления мира в нашем регионе, основанного на определенных принципах, например, взаимном признании территориальной целостности: Мирзоян
Армянская сторона искренне верит, что есть реальная возможность для установления прочного мира в нашем регионе, основанного на определенных принципах, например, взаимном признании территориальной целостности. Об этом в интервью «Аль-Джазира» сказал министр иностранных дел Армении Арарата Мирзоян.
«Если нам удастся добиться упоминания Алма-Атинской декларации как политической основы делимитации и взаимного признания территориальной целостности в проекте мирного договора, по которому мы ведем переговоры, то мы сможем сказать, что мы очень близки к окончательному урегулированию»,-отметил он.