2020 թվականի 44-օրյա պատերազմը փոխել է իրավիճակը տարածաշրջանում. Թոմաս Դե Վաալ
2020 թվականի 44-օրյա պատերազմը փոխել է իրավիճակը տարածաշրջանում, կարծում է Կարնեգի եվրոպական կենտրոնի փորձագետ Թոմաս Դե Վաալը։
«Թուրքիան լիարժեք ռազմական աջակցություն է ցուցաբերել Ադրբեջանին, ինչը վճռորոշ նշանակություն է ունեցել հայերի նկատմամբ հաղթանակի համար։ Ռուս խաղաղապահները տեղակայվել են Լեռնային Ղարաբաղում։ ԵԱՀԿ ձեւաչափը փլուզվեց, եւ Արեւմուտքը հայտնվեց լուսանցքում։
Այս համատեքստում հակամարտությունը միջամտեց մերձավորարևելյան ավելի լայն դինամիկային: Իրանը սկսեց ավելի սերտորեն աջակցել Հայաստանին, քանի որ մտահոգված էր, որ Ադրբեջանն ու Թուրքիան լիովին իրենց վերահոսկողության տակ կվերցնեն իր հյուսիսային սահմանը: Իսրայելն այժմ աջակցում է Ադրբեջանին, հնարավոր է՝ իրանական գործոնի պատճառով։ Բացի այդ, Պակիստանը զենք է մատակարարում Ադրբեջանին, իսկ Հնդկաստանը՝ Հայաստանին»,- նշում է նա։
Փորձագետի խոսքով՝ Ադրբեջանը միշտ կարողացել է մանևրել Ռուսաստանի և Արևմուտքի միջև՝ յուրաքանչյուրին ասելով, որ ինքը օգտակար գործընկեր է, ակնհայտորեն՝ տարբեր պատճառներով. «Ամենալկտին այն էր, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, ակնհայտորեն, մինչև գործի անցնելը, վստահեցրել է արևմտյան գործընկերներին, այդ թվում՝ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենին և Եվրոպական խորհրդի նախագահ Չարլզ Միշելին, որ ուժ չի կիրառի,  և ամեն դեպքում արեց դա։ Ակնհայտորեն, սա կողմնակի գործարք էր Մոսկվայի հետ։ Ռուս խաղաղապահները նահանջեցին, Մոսկվան չդատապարտեց հարձակումը, իսկ Ադրբեջանն արագ հաղթեց Լեռնային Ղարաբաղին։ Այնուհետև ռուսները միջամտեցին հրադադարի բանակցություններին, ինչը փաստացի նշանակում էր հայկական կողմի ամբողջական հանձնում այս տարածքում։ Ադրբեջանական կողմի համար դա ջախջախիչ հաղթանակ էր։ Բայց նրանք ստիպված կլինեն կրել Արևմուտքից դեպի Ռուսաստան կտրուկ շրջվելու հետևանքները։
Հաջորդ հարցը հենց Հայաստանն է։ Ռուսները գրեթե բացահայտորեն կոչ են անում հեռացնել վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին՝ նրա չափազանց արևմտամետ դիրքորոշման համար։ Ադրբեջանը, Ռուսաստանը և Թուրքիան, ըստ երևույթին, ունեն համատեղ ծրագիր՝ ստիպելու Հայաստանին ընդունել Հայաստանի տարածքով դեպի ադրբեջանական անկլավ՝ Նախիջևան տանող ճանապարհային և երկաթուղային երթուղու իրենց պայմանները՝ հայկական նվազագույն վերահսկողությամբ և ռուս սահմանապահներով: Եթե ​​Հայաստանը չհամաձայնի դրան, ապա ուժի կիրառման քողարկված սպառնալիքներ կլինեն։ Սա հակամարտությունների հաջորդ պոտենցիալ սահմանն է, որի հետ պետք է առնչվեն արևմտյան կառավարությունները: Հանկարծ Արեւմուտքը դարձավ Հայաստանի վերջին պաշտպանը, իսկ Իրանը, ճակատագրի հեգնանքով, պահեստային խաղացողն է»։
Նա նշեց, որ չափազանց շատ մարդիկ տարածաշրջանին նայում են Ռուսաստանի կամ Իրանի պրիզմայով. «Նրանք մեջ մտնում էր Ջոն Բոլթոնը, ով որոշ ժամանակ ծառայել է որպես նախագահ Դոնալդ Թրամփի ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական, և փորձում էր իր միջնորդությունը հակամարտության մեջ կենտրոնացնել միայն Իրանի վրա: Ադրբեջանցիները դա օգտագործեցին իրենց նպատակների համար և ժամանակին իրենց կողմը գրավեցին բազմաթիվ նեոպահպանողականների։ Բայց, ես կարծում եմ, որ Բաքվում կան խելամիտ մարդիկ, ովքեր գիտեն, որ Իրանի ապակայունացումը կարող է վտանգավոր լինել, և որ իրանցիներն ունեն Ադրբեջանին ապակայունացնելու իրենց լծակները, օրինակ՝ շիա հոգևորականները կամ թալիշ փոքրամասնության որոշ ներկայացուցիչներ»:
Նրա խոսքով, Հայաստանը դեռ երկար ժամանակ շփոթության մեջ է լինելու. «Լեռնային Ղարաբաղի կորուստը հայերի համար ամենամեծ պարտությունն ու տրավման է՝ 1920 թվականին թուրքերի կողմից Կարսի գրավումից ի վեր։ Հավանաբար, սա շատ ավելին է: Ինչպես արդեն ասացի, կլինեն շատ մարդիկ, ովքեր կփորձեն ազատվել Փաշինյանից։ Հուսով եմ, որ սա կլինի միասնության ժամանակ, այլ ոչ թե եղբայրասպան փոխադարձ մեղադրանքների»:

Томас Де Ваал: 44-дневная война 2020 года изменила ситуацию в регионе
44-дневная война 2020 года изменила ситуацию в регионе, считает эксперт Европейского центра Карнеги Томас Де Ваал.
«Турция оказала полную военную поддержку Азербайджану, что имело решающее значение для победы над армянами. Российские миротворцы были размещены в Нагорном Карабахе. Формат ОБСЕ рухнул, и Запад оказался на обочине.
В этом контексте конфликт вмешался в более широкую ближневосточную динамику. Иран начал более тесно поддерживать Армению, поскольку был обеспокоен тем, что Азербайджан и Турция полностью возьмут под контроль ее северную границу. Израиль теперь поддерживает Азербайджан, возможно, из-за иранского фактора. Кроме того, Пакистан поставляет оружие в Азербайджан, а Индия – в Армению».
По его словам, Азербайджан всегда умел лавировать между Россией и Западом, говоря каждому, что он является полезным партнером – очевидно, по разным причинам. «Самым наглым было, что президент Азербайджана Ильхам Алиев, очевидно, перед тем, как приступить к делу, заверял западных партнеров, в том числе госсекретаря США Энтони Блинкена и президента Европейского совета Шарля Мишеля, в том, что он не будет применять силу и все равно сделал это. Очевидно, это была побочная сделка с Москвой. Российские миротворцы отступили, Москва не осудила нападение, а Азербайджан быстро одолел Нагорный Карабах. Затем русские вмешались в переговоры о прекращении огня, что фактически означало полную капитуляцию армянской стороны на этой территории. Для азербайджанской стороны это была сокрушительная победа. Но им придется нести последствия резкого поворота от Запада в сторону России.
Следующий вопрос – это сама Армения. Россияне практически открыто призывают к смещению премьер-министра Никола Пашиняна за его слишком прозападную позицию. Азербайджан, Россия и Турция, судя по всему, имеют совместную программу по принуждению Армении принять их условия по автомобильному и железнодорожному маршруту через территорию Армении до азербайджанского эксклава Нахиджеван с минимальным контролем со стороны Армении и охраной российских пограничников. Если Армения не согласится на это, будут завуалированные угрозы применения силы. Это следующий потенциальный рубеж конфликта, с которым придется иметь дело западным правительствам. Внезапно Западу выпало стать последним защитником Армении, а Иран, по иронии судьбы, является резервным игроком».
Он отметил, что  слишком многие люди смотрят на этот регион через призму России или Ирана. «В их число входил Джон Болтон, который какое-то время был советником президента Дональда Трампа по национальной безопасности, и пытался сосредоточить свое посредничество в конфликте только на Иране. Азербайджанцы использовали это в своих целях и в свое время привлекли на свою сторону многих неоконсерваторов. Но я думаю, что в Баку есть рассудительные люди, которые знают, что дестабилизация Ирана может быть опасной и что у иранцев есть свои рычаги дестабилизации в Азербайджане, например, шиитские священнослужители или некоторые представители талышского меньшинства».
По его словам,  Армения еще долго будет находиться в смятении. «Потеря Нагорного Карабаха является самым большим поражением и травмой для армян со времен захвата Карса турками в 1920 году. Вероятно, это нечто большее. Как я уже сказал, будет много людей, пытающихся избавиться от Пашиняна. Надеюсь, это будет время единения, а не братоубийственных взаимных обвинений».