ԱՄՆ-ն ավելի է ներքաշվում Ոկրաինայում հակամարտության մեջ. Պուտին
Միացյալ Նահանգները կապ ունի Ուկրաինայում հակամարտության հետ, ավելի շատ է ներքաշվում դրանում, ասել է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը։
«Եվ ոչ ոք թող չասի, որ նա դրա հետ կապ չունի։ Մենք կարծում ենք, որ ունի»,- ասել է Պուտինը Չինաստան կատարած այցն ամփոփող մամուլի ասուլիսում։
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ի կողմից Ուկրաինա ATACMS հրթիռներ ուղարկելը վնաս է հասցնում եւ ստեղծում լրացուցիչ սպառնալիք, բայց Ռուսաստանը կարող է հետ մղել այդ գրոհները։ «Եվ որ գլխավորն է, դա արմատապես, առհասարակ ի վիճակի չէ փոխել իրավիճակը շփման գծում։ Անհնար է։ Այս մասին կարելի է հաստատ ասել»։
Նրա կարծիքով՝ հրթիռները չեն կարող օգնել Ուկրաինային կոտրել իրավիճակը շփման գծում։ «Ուկրաինայի համար այս իմաստով ոչ մի լավ բան չկա։ Դա պարզապես երկարացնում է հոգեվարքը»,- նշել է նախագահը, տեղեկացրել է ՏԱՍՍ-ը։
Պուտինն ընդգծել է, որ ATACMS հրթիռներն Ուկրաինա ուղարկելը սխալ է։ «Դա ԱՄՆ հերթական սխալն է։ Մի քանի պատճառներով։ Նախ, եթե նա զենք մատակարարեր, կարող էր հետո ասել. «Դե ահա, եթե մենք ամեն ինչ մատակարարել ենք այն, ինչ կարող ենք, ահա այդ դեպքում իրավիճակը կփոխվեր, բայց դա կհանգեցներ ավելորդ զոհերի։ Այ, ապրենք մենք, մենք դա չարեցինք»։ Բայց նրանք դա արել են։ Իսկ արդյունք չի լինի։ Արդեն այդ պատճառով սխալ է»,- պարզաբանել է ՌԴ նախագահը։

Путин: США все больше втягиваются в конфликт в Украине
Соединенные Штаты имеют отношение к конфликту на Украине, все больше лично в него втягиваются, заявил президент России Владимир Путин.
«Соединенные Штаты все больше и больше лично втягиваются в этот конфликт. Они втягиваются, это очевидная вещь. И пускай никто не говорит, что они к этому не имеют отношения. Мы считаем, что имеют», - сказал Путин на пресс-конференции по итогам визита в Китай.
По его словам, поставки США ракет ATACMS Украине наносят вред и создают дополнительную угрозу, но Россия сможет отражать такие атаки. «Что самое главное, это кардинально, вообще не в состоянии изменить ситуацию на линии соприкосновения. Невозможно. Об этом можно точно сказать».
По его мнению, ракеты не способны помочь Украине переломить ситуацию на линии соприкосновения. «Для Украины в этом смысле ничего хорошего нет. Это просто продлевает агонию», - отметил президент, передает ТАСС.
Путин подчеркнул, что поставки ракет ATACMS Украине - это ошибка. «Это очередная ошибка со стороны США. И сразу по нескольким причинам. Во-первых, если бы они не поставляли оружие, они бы могли в будущем сказать: "Ну вот, если бы мы все поставили, что можем, вот тогда ситуация бы изменилась, но это бы привело к лишним жертвам. Вот, мы такие молодцы, мы этого не сделали". Но они это сделали. А результата не будет. Уже поэтому это ошибка», - пояснил российский лидер.