Դավիթ Բաբայան. Բաքուն «բայրաքթարներ» է ուղարկում Ուկրաինա եւ աղոթում, որպեսզի Ռուսաստանը քանդվի
Ադրբեջանի ապակառուցողական պահվածքը պայմանավորված է Արցախի, հայերի եւ ռուսների նկատմամբ ատելությամբ: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Արցախի արտգործնախարար Դավիթ Բաբայանը։ Նա պարզաբանեց, որ ատելությունը, այդ թվում՝ ռուսների նկատմամբ, Ադրբեջանում դրսեւորվում է պետական մակարդակով։
«Ո՞վ է Բաքվում բազմահազարանոց ցույց կազմակերպել Ռուսաստանի դեմ։ Երբ Ադրբեջանում ինչ-որ մեկն ուզում է բողոք հայտնել, անմիջապես ձերբակալվում է։ Մենք տեղեկություններ ունենք, որ այս հանրահավաքին պետական ապարատից մարդիկ են բերվել։ Բացի այդ, Բաքուն «Բայրաքթարներ» է ուղարկել Ուկրաինա՝ Ռուսաստանի դեմ կռվելու համար։ Արցախում գազի հետ կապված իրավիճակը հարված է նաեւ Ռուսաստանին: Նրանք աղոթում են, որպեսզի Ռուսաստանը քանդվի։ Դա Ադրբեջանին եւ Թուրքիային թույլ կտա իրականացնել իրենց էքսպանսիոնիստական ծրագրերը։
Եթե Ռուսաստանը շարունակի հզոր երկիր մնալ, ինչում մենք հետաքրքրված ենք, ապա ամեն ինչ լավ կլինի։ Մենք պետք է լավ հարաբերություններ ունենանք Ֆրանսիայի, ԱՄՆ-ի եւ մյուս երկրների հետ։ Դա Ռուսաստանի դեմ ուղղված չէ»,- հավելեց նա։

МИД Арцаха: Баку отправляет на Украину «Байрактары» и молится, чтобы Россия развалилась
Деструктивное поведение Азербайджана обусловлено ненавистью к Арцаху, армянам и русским. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил глава МИД Арцаха Давид Бабаян.
Он пояснил, что ненависть, в том числе к русским, в Азербайджане проявляется на государственном уровне. «Кто организовал многотысячный митинг в Баку против России? Когда в Азербайджане кто-то хочет выразить протест, его немедленно сажают. У нас есть информация, что на этот митинг повели людей из госаппарата. Кроме того, Баку направил «Байрактары» на Украину для борьбы с Россией. Ситуация с газом в Арцахе – тоже удар по России. Они молятся, чтобы Россия развалилась. Это позволит Азербайджану и Турции реализовать их экспансионистские программы.
Если Россия продолжит оставаться мощной страной, в чем мы заинтересованы, то все будет нормально. Мы должны иметь хорошие отношения и с Францией, и США, и с другими странами. Это не направлено против России», – добавил он.