Բարձր մակարդակի հանդիպումների արդյունքում բացվում են համագործակցության և մեր իրավունքների ու շահերի պաշտպանության նոր հեռանկարներ․ Արցախի նախագահը՝ Ֆրանսիա կատարած այցի մասին
Աշխատանքային այցով Ֆրանսիայում գտնվող Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը այսօր ընդարձակ մամուլի ասուլիսով է հանդես եկել ֆրանսիական առաջատար լրատվամիջոցների առջև։ Այս մասին Հարությունյանը գրել է իր ֆեյսբուքյան էջում։
Նա նշել է, որ իր գլխավորած պատվիրակության այցի նպատակը Ֆրանսիա Արցախի մարտահրավերների ու իրավունքների մասին բարձրաձայնելն է, Ֆրանսիայի միջոցով եվրոպական պետությունների դերակատարներին արցախցիների խնդիրների ու ակնկալիքների մասին ուղիղ պատմելը:
«Բարձր մակարդակի հանդիպումների արդյունքում բացվում են համագործակցության և մեր իրավունքների ու շահերի պաշտպանության նոր հեռանկարներ»,- ընդգծել է ԱՀ նախագահը:
Նա նաև հիշեցրել է, որ արդեն հանդիպումներ է ունեցել Ֆրանսիայի Սենատում և Ազգային ժողովում ընդգրկված քաղաքական բոլոր ուժերի պատասխանատուների, հայկական մի շարք կազմակերպությունների ներկայացուցիչների, Իլ դը Ֆրանս կենտրոնական շրջանի ղեկավար Վալերի Պեկրեսի հետ։
Նշենք նաև, որ Արցախի նախագահը ուղիղ եթերում հյուրընկալել է France 24-ին։ Հատկանշական է, որ հարցազրույցի ողջ ընթացքում նախագահի ետևում երևացել է Արցախի Հանրապետության քարտեզի գրաֆիկական պատկերը, որում ԱՀ-ի սահմանները ուրվագծված էին նախկին ԼՂԻՄ-ի սահմաններով՝ ներառյալ Լաչինի միջանցքը։

В результате встреч на высоком уровне открываются новые перспективы для сотрудничества и защиты наших прав и интересов: президент Арцаха о своем визите во Францию
В рамках рабочего визита во Францию президент Республики Арцах Араик Арутюнян провел обширную пресс-конференцию для ведущих французских СМИ. Об этом президент Арутюнян сообщил на своей странице в Faсebook.
«Цель моего визита – рассказать о стоящих перед нами вызовах, наших правах, из Франции напрямую представить наши проблемы и ожидания ведущим политикам европейских государств. В результате встреч на высоком уровне открываются новые перспективы для сотрудничества и защиты наших прав и интересов»,- написал Арутюнян.
Он также напомнил, что возглавляемая им делегация уже провела встречи с ответственными лицами всех политических сил, представленных в Сенате и Национальном Собрании Франции, представителями ряда армянских организаций, главой Центрального региона Иль-де-Франс Валери Пекресс.
Отметим также, что президент Арцаха в прямом эфире был приглашен на телеканал France 24. Примечательно, что на протяжении всего интервью за спиной президента было видно графическое изображение карты Республики Арцах, на которой границы Арцаха были очерчены контурами границ бывшей НКАО, включая Лачинский коридор.