Ադրբեջանի քաղաքականությունը ահաբեկչություն է և ապակառուցողական դիրքորոշման դրսևորում, նման քայլերով Արցախին չեն վախեցնելու․ Արցախի ԱԳՆ
Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ-ն հանդես է եկել հայտարարությամբ, որում ասվում է՝ վերջին օրերին Ադրբեջանի կողմից կրկին փորձ է արվում արհեստականորեն լարել իրավիճակը տարածաշրջանում, ընդ որում դա տեղի է ունենում բարձր մակարդակի հանդիպումներին զուգահեռ։
«Ադրբեջանն ագրեսիվ գործողություններով նպատակ ունի ճնշման ու  ահաբեկման միջոցով հասնել Արցախի հայաթափմանը։ Այսպիսի քաղաքականությունը նաև հարված է Ռուսաստանին և ռուս խաղաղապահ առաքելությանը։
Արցախի արտաքին գործերի նախարարությունը Ադրբեջանի քաղաքականությունը որակում է որպես ահաբեչություն և ապակառուցողական դիրքորոշման դրսևորում։
Կրկին անգամ ընդգծում ենք, որ նման քայլերով Արցախին չեն վախեցնելու։ Արցախահայությունը հաստատակամ է ապրել իր պատմական հայրենիքում, պաշտպանել իր ինքնիշխանությունն ու արժանապատվությունը»,- ասված է Արցախի ԱԳՆ-ի հայտարարության մեջ:
Ավելի վաղ հայտնել էինք ՀՀ ԱԳՆ-ն հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ խստորեն դատապարտելով հոկտեմբերի 14-ին Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ հաստատված հրադադարի ռեժիմի կոպիտ խախտումը, որի հետևանքով Արցախի Նորշեն գյուղի մերձակայքում վիրավորվել է Արցախի պաշտպանության բանակի 6 զինծառայող։

Подобная политика Азербайджана является также  ударом по России и российской  миротворческой миссии։ Заявление МИД Республики Арцах
Подобная политика Азербайджана является также ударом по России и российской миротворческой миссии։ Заявление МИД Республики Арцах
Заявление МИД Республики Арцах։ "В последние дни азербайджанская сторона вновь  предпринимает попытки искусственно обострить ситуацию в регионе, причем  это происходит параллельно со  встречами на высоком уровне.
Своими агрессивными действиями  Азербайджан добивается исхода армян из Арцаха. Подобная политика является также  ударом по России и российской  миротворческой миссии.
Министерство иностранных дел Республики Арцах расценивает политику Азербайджана как терроризм и проявление деструктивизма.
Еще раз подчеркиваем, что подобными действиями Арцах не запугать. Армяне Арцаха полны решимости жить на своей исторической Родине, защищать свой суверенитет и достоинство".