Ադրբեջանական կողմը կրկին ամբողջությամբ արգելափակել է Հայաստանից Արցախ մտնող միակ գազատար խողովակը
Ադրբեջանական կողմը կրկին ամբողջությամբ արգելափակել է Հայաստանից Արցախ մտնող միակ գազատար խողովակը։ Այս մասին հայտնում են Արցախի տեղեկատվական շտաբից:
՛՛Ցելսիուսի սանդղակով Արցախում -5 աստիճանի պայմաններում բնական գազի՝ վերջին օրերին արդեն որերորդ անգամ անջատումը մեկ անգամ ևս փաստում է, որ պաշտոնական Բաքուն Արցախի 120 հազար շրջափակման մեջ գտնվող խաղաղ բնակչության նկատմամբ, միջազգային հանրության թողտվության պայմաններում, վարում է բացահայտ ահաբեկչական քաղաքականություն։
Նշենք, որ ավելի վաղ՝ հունվարի 9-ին, ադրբեջանական կողմի միջամտությամբ խափանվել է նաև Գորիս-Ստեփանակերտ 110 ԿՎ բարձրավոլտ միակ գիծը՝ Արցախի բնակիչներին զրկելով նաև էլեկտրական հոսանքի կայուն մատակարարման հնարավորությունից։
Եղանակային առկա պայմաններում էլեկտրաէներգիայի մատակարարումը իրականացվում է Արցախի ներքին սահմանափակ ռեսուրսների հաշվին՝ օրական արդեն 6 ժամ տևողությամբ հովհարային անջատումներով, ինչը շարունակաբար աճելու միտում ունի՛՛,-աված է հաղորդագրության մեջ։

Азербайджанская сторона полностью заблокировала подачу газа, поступающего по единственному газопроводу из Армении в Арцах
Азербайджанская сторона в очередной раз полностью заблокировала подачу газа, поступающего по единственному газопроводу из Армении в Арцах, ссообщает Информационный штаб Республики Арцах.
''Многократное перекрытие подачи природного газа в Арцах за последние дни при -5 градусах по шкале Цельсия является еще одним доказательством тому, что официальный Баку, c молчаливого согласия международного сообщества, проводит открытую политику терроризма против 120-тысячного мирного населения Арцаха, находящего в блокаде.
Отметим, что ранее, 9 января, с азербайджанской стороны была также повреждена единственная высоковольтная линия в 110 кв. Горис-Степанакерт, в результате чего было нарушено стабильное снабжение жителей Арцаха электроэнергией.
В нынешних погодных условиях подача электроэнергии осуществляется за счет ограниченных внутренних ресурсов Арцаха, с 6-часовыми веерными отключениями в сутки, имеющими тенденцию к постоянному росту'',-говорится в сообщении.