Մոսկվայում բացվել է հայտնի հայ հետախույզ Գևորգ Վարդանյանի հուշարձանը
Լեգենդար հետախույզ, Խորհրդային Միության հերոս Գեւորգ Վարդանյանի հուշարձանն է բացվել  Մոսկվայում՝ նրա անունը կրող թիվ 2070 դպրոցի տարածքում, հայտնում է Ria.ru-ն։
Վարդանյանը համարվում է Հայրենական անօրինական հետախուզության ամենավառ խորհրդանիշներից մեկը, որը հունիսի 28-ին նշելու է իր դարավոր հոբելյանը:
Դպրոցը գտնվում է Ռուսաստանի արտաքին հետախուզության ծառայության կենտրոնակայանից ոչ հեռու։ Հուշարձանի հեղինակը քանդակագործ Ալեքսանդր Գոլովաչովն է։
Գևորգ Անդրեյի Վարդանյանը Խորհրդային Միության հայտնի հայ հետախույզ, ԽՍՀՄ Պետական անվտանգության կոմիտե-ի գնդապետ, Խորհրդային Միության հերոս է։
1940 թվականից ղեկավարում էր հատուկ խումբը, որն զբաղվում էր Թեհրանում և այլ քաղաքներում ֆաշիստ գործակալների և գերմանացի հետախույզների բացահայտմամբ։ Երկու տարում նրա խումբը բացահայտել է ավելի քան 200 մարդու, որոնք ինչ-որ կերպ կապ ունեն գերմանական հետախուզության հետ։

В Москве открыли памятник легендарному разведчику Геворку Вартаняну
Памятник легендарному разведчику-нелегалу, Герою Советского Союза Геворку Вартаняну открыли в Москве на территории школы №2070, носящей его имя. Об этом сообщает корреспондент РИА Новости.
Вартанян считается одним из наиболее ярких символов отечественной нелегальной разведки, которая 28 июня будет отмечать свой вековой юбилей.
Школа расположена недалеко от штаб-квартиры Службы внешней разведки России. Автор памятника – скульптор Александр Головачев.
Ранее он рассказывал РИА Новости, что изобразил Вартаняна в его знаменитой по многим фотографиям позе – с заложенными за спину руками и с «тонкой улыбкой интеллектуала на волевом лице».
Геворк Андреевич Вартанян (1924-2012) родился 17 февраля 1924 года в Ростове-на-Дону в семье иранского подданного, директора маслобойного завода. В 1930 году семья выехала в Иран. Его отец был связан с советской внешней разведкой, покинул СССР по ее заданию и под прикрытием коммерческой деятельности вел активную разведывательную агентурную работу.