Հայաստանում կորոնավիրուսի վերարտադրման ցուցանիշը կրկին աճում է. Գայանե Սահակյան
Հայաստանում կորոնավիրուսի հետ կապված համաճարակային իրավիճակը ներկայում կայուն է, սակայն բացասական կանխատեսումով: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ ԱՆ հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման ազգային կենտրոնի գլխավոր տնօրենի տեղակալ, իմունականխարգելման ազգային ծրագրի ղեկավար Գայանե Սահակյանը նշեց, որ նկատվում է վիրուսի վերարտադրման ցուցանիշի աճ:
«Մեզ մոտ պահ էր եկել, որ վիրուսի վերարտադրման ցուցանիշը հասել էր 0.4-ի, բայց վերջին 14 օրվա կտրվածքով տեսնում ենք, որ այդ ցուցանիշը դանդաղ տեմպերով աճում է: Վերջին 7 օրվա ընթացքում այս ցուցանիշը հասել է 1.1-ի»,- ասաց Գայանե Սահակյանը: Ըստ նրա՝ այս ցուցանիշը խոսում է այն մասին, որ առաջիկայում կորոնավիրուսով վարակվածության նոր դեպքերի աճ է նկատվելու: Աճը կանխատեսվում է սկզբում դանդաղ, հետո կտրուկ տեմպով: Մասնագետները սպասում են շաբաթվա կտրվածքով 600 նոր դեպք: Սովորաբար 30 տոկոսը հոսպիտալացվում է, դա նշանակում է, որ 180 հոսպիտալացման դեպք կունենանք:
Կորոնավիրուսի հետ կապված՝ աշխարհում համաճակարային իրավիճակը շարունակում է լարված մնալ: Շարունակվում են վիրուսի մուտացիաները, փոփոխությունները, և դա նոր չարիք է դառնում աշխարհի երկրների համար: Կորոնավիրուսի հնդկական շտամը հասել է Ռուսաստան և մուտացիայի ենթարկվել: Այս շրջանում բավական մեծ թվով զբոսաշրջիկներ են գալիս Հայաստան, և չի բացառվում, որ այս նոր շտամը գրանցվի նաև ՀՀ-ում: Գայանե Սահակյանը նշեց, որ այս նոր շտամի վարակելիությունն ավելի ակտիվ է: Վարակի տարածման ինտենսիվությունը մեծ է մոտ երկու անգամ:
Գայանե Սահակյանը նկատեց, որ սահմանափակումներն ամբողջ աշխարհում շարունակվում են, նույնիսկ պատվաստումների գործընթացին զուգահեռ:

В Армении вновь растет показатель воспроизводства коронавируса
Заместитель генерального директора Национального центра по контролю и профилактике заболеваний Министерства здравоохранения Армении, руководитель Национальной программы иммунопрофилактики Гаяне Саакян отметила, что наблюдается рост показателя репродукции коронавируса.
«Был момент, когда показатели воспроизводства вируса спустились до 0,4, но за последние 14 дней мы видим, что наблюдается рост заболеваемости. За последние 7 дней этот показатель достиг 1,1»,- сказала Гаяне Саакян.
По ее словам, рост сначала будет медленным, а потом скачкообразным, достигнув 600 случаев в неделю, из которых 180 случаев с госпитализацией.
Ситуация в мире в связи с коронавирусом продолжает оставаться напряженной, вирус продолжает мутировать, и это становится новым злом. Индийский штамм коронавируса добрался до России и подвергся мутации. Гаяне Саакян отметила, что новый штамм более активен. Интенсивность распространения инфекции вдвое превышает обычные штаммы. В этот период в Армению приезжает довольно большое количество туристов, и не исключено, что этот новый штамм будет зарегистрирован и в РА.
Гаяне Саакян заметила, что ограничения во всем мире продолжаются, даже параллельно с процессом вакцинации. Например, Великобритания продлила срок локдауна. В Чили на фоне 58% вакцинации населения ограничения все еще не сняты.