Հայաստանում առաջին անգամ կատարվել է լյարդի փոխպատվաստում երեխային կենդանի դոնորից (տեսանյութ)
Առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանն իր ֆեյսբուքյան գրառմամբ տեղեկացնում է, որ Հայաստանում բացառիկ վիրահատություն է կատարվել: Նախարարը գրել է.
«Երեկ առաջին անգամ Հայաստանում Արաբկիր ԲԿ-ում մեր բելառուս գործընկերների հետ կատարվել է լյարդի փոխպատվաստում երեխային կենդանի դոնորից: Հիշեցնեմ, որ այս տարի նաև առաջին լյարդի փոխպատվաստումն էր կատարվել մեծահասակին Աստղիկ ԲԿ-ում մեր ռուսաստանի գործընկերների հետ:
Նման բարդ վիրահատությունների կատարումը Հայաստանում խոսում է մեր բժշկության և բժշկագիտության զարգացման մասին:
Բելառուս գործըներկների հետ փոխպատվաստումային բժշկության շուրջ համագործակցության մասին ես պայմանավորվել էի Բելառուսի առողջապահության նախարարի հետ այս տարվա հունվար ամսին Մինսկ կատարած իմ պաշտոնական այցելության ժամանակ, որին հետևել էր լայնածավալ վերապատրաստման ծրագիր 11 հայ մասնագետների համար Մինսկում:
Դոնորի և ռեցիպիենտի վիճակը այս պահին բավարար է և համապատասխանում է հետվիրահատական նորմալ ընթացքին: Առողջություն եմ մաղթում նրանց»։

В Армении впервые проведена операция по трансплантации печени от живого донора ребенку
В Армении впервые проведена исключительная операция по пересадке печени. Об этом на своей страничке в Facebook сообщил министр здравоохранения РА Арсен Торосян.
Печень была пересажена ребенку от живого донора в медцентре «Арабкир» вместе с белорусскими врачами.  «Напомню, что в этом году также была проведена первая пересадка печени взрослому в МЦ «Астхик» вместе с нашими российскими коллегами»,- написал министр.
По его словам, проведение таких сложных операций в Армении говорит о развитии отечественной медицины.
О сотрудничестве в сфере трансплантационной медицины с белорусскими коллегами Торосян проводил переговоры с министром здравоохранения Беларуси во время своего официального визита в Минск, чему последовала масштабная программа переподготовки 11 армянских специалистов.
«Состояние донора и реципиента на данный момент удовлетворительное и соответствует нормальному послеоперационному ходу»,- сообщил министр.