Ինչպես և երբ է նկարահանվել ադրբեջանցի Գասիմովի աղմկահարույց տեսանյութը. ԱԱԾ-ն մանրամասներ է հայտնում
Ադրբեջանի փորձագիտական շրջանակներում որպես ռազմական փորձագետ և հայագետ ներկայացող, հայտնի և «լուրջ մասնագետ» Թելման Գասիմովի՝ ս.թ. դեկտեմբերի 5-ին տարածած տեսագրության վերաբերյալ ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունը հայտնում է, որ Թելման Գասիմովը նշված տեսագրությունը ստացել է դեռևս 2017թ. նոյեմբերին երկքաղաքացի «Ա. Ք.»-ից, ով տեսագրել է շենքը, որտեղ «ծնվել և մեծացել է» Թ.Գասիմովը և ուղարկել նրան: Սակայն, Թ.Գասիմովը 6 տարի անց այդ տեսանյութի մոնտաժման եղանակով՝ տեսագրությանն ավելացնելով իր ձայնը, էժանագին քարոզչությամբ փորձում է հայ հասարակության մեջ տարածել խուճապային տրամադրություններ և դրանով իր «կշիռը» բարձրացնել ադրբեջանական լսարանում:
Ներկայացվում է 2017թ. նամակագրությունից մեկ հատված:
Կոչ ենք անում գասիմովներին՝ դուրս գալ հիվանդ երևակայություններից:
ՀՀ ԶԼՄ-ներին և ազգաբնակչությանը հորդորում ենք զերծ մնալ ադրբեջանական քարոզչամեքենայի կողմից տարածվող և չստուգված, հերյուրանքներ պարունակող տվյալներն ու նյութերը հրապարակելուց՝ հասարակության շրջանում անհարկի լարվածություն և խուճապ չառաջացնելու համար:
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը հավաստիացնում է, որ օպերատիվ իրավիճակը տարբեր ուղղություններով գտնվում է լիարժեք վերահսկողության տակ:
Հիշեցնենք, որ երեկ  ադրբեջանցի Թելման Քասիմով տարածել էր տեսանյութ,րտեղ իբրեւ նա շրջում է Երեւանի Կոմիտաս 5Ա հասցեում գտնվող բնակելի շենքի բակում:

Видеоролик о, якобы, приезде в Армению «азербайджанского военного аналитика» является фальшивкой: СНБ РА
Видеоролик о, якобы, приезде в Армению «азербайджанского военного аналитика» Тельмана Гасымова является фальшивкой.
Об этом сообщает Служба национальной безопасности РА. ««Известный» «серьезный специалист» Тельман Гасымов, представляющийся в экспертных кругах Азербайджана военным аналитиком и арменоведом, получил распространенный им видеоролик еще в ноябре 2017 года от лица с двойным гражданством А.Г., который снял на камеру здание, в котором «родился и вырос» Гасымов и отправил эту запись последнему.
Монтируя это видео 6 лет спустя, добавляя свой голос к видеозаписи, Гасымов посредством дешевой пропаганды пытается посеять панические настроения в армянском обществе и тем самым повысить свой «вес» у азербайджанской аудитории. СНБ представляет фрагмент из переписки 2017 года.
Призываем гасымовых не следовать больному воображению. Призываем СМИ и население Армении воздержаться от публикации непроверенных, содержащих клевету данных и материалов, распространяемых азербайджанской пропагандистской машиной, чтобы не сеять панику и страх в обществе.
Служба национальной безопасности Республики Армения заверяет, что оперативная ситуация в различных направлениях страны находится под полным контролем спецслужб»,- говорится в сообщении СНБ РА. Отметим, что Тельман Гасымов распространил видео с улиц Армении, якобы показав дом, где он родился и вырос, заверив, что эти кадры он лично заснял на видео, находясь недавно в РА.