Արագած Ախոյանին մեղադրանք առաջադրվեց հրապարակային բռնության կոչեր hնչեցնելու համար (տեսանյութ)
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Երևան քաղաքի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների քննչական երրորդ բաժնում ավարտվել է Արագած Ախոյանի կողմից բռնություն գործադրելու հրապարակային կոչեր hնչեցնելու, բռնությունը հրապարակայնորեն արդարացնելու, քարոզելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը:
Քրեական գործով իրականացված լրիվ, օբյեկտիվ և բազմակողմանի նախաքննությամբ պարզվել և հիմնավորվել է, որ 2022 թվականի ապրիլի 24-ին Ա.Ախոյանը www.facebook.com սոցիալական կայքի` իր էջում, հանրային հասանելի հարթակով, ուղիղ եթերի միջոցով, հրապարակել է տեսանյութ, որի ընթացքում նկատի ունենալով նույն օրը՝ ժամը 17:00-ի սահմաններում, Երևան քաղաքի Ֆրանսիայի հրապարակում քաղաքական ընդդիմության կողմից կազմակերպված հավաքի ժամանակ երկու քաղաքացիների միջև, քաղաքական հայացքներով պայմանավորված, տեղի ունեցած ծեծկռտուքը, բռնություն գործադրելու վերաբերյալ հրապարակայնորեն կոչեր է հնչեցրել՝ արդարացնելով նման բռնության հրապարակայնորեն գործադրումը:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ Ա.Ախոյանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 226.2-րդ հոդվածի 1-ին մասով և որպես խափանման միջոց նրա նկատմամբ կիրառվել է ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին:
Նախաքննությունն ավարտվել է, և քրեական գործը, մեղադրական եզրակացությունը հաստատելու և դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ, ուղարկվել է դատավարական հսկողություն իրականացնող դատախազին:

Бывшему депутату армянского парламента предъявлено обвинение по факту публичного призыва к насилию
В третьем следственном отделе административных районов Кентрон и Норк-Мараш Cледственного управления Следственного комитета РА по городу Ереван завершено предварительное следствие по уголовному делу, возбужденному по факту публичного призыва со стороны бывшего депутата НС Арагаца Ахояна о применении насилия и пропаганды насилия.
Полным, объективным и многосторонним предварительным следствием по уголовному делу было установлено и обосновано, что 24 апреля 2022 года А.Ахоян на своей странице в социальной сети www.facebook.com, на общедоступной платформе, посредством прямого эфира, опубликовал видеоматериал, в ходе которого публично озвучил призывы о применении насилия, оправдав публичное применение насилия на основе политических взглядов.
По совокупности добытых достаточных доказательств, Ахояну предъявлено обвинение по части 1 статьи 226.2 УК РА. В качестве меры пресечения в отношении него применена подписка о невыезде. Предварительное следствие завершено, и уголовное дело с ходатайством об утверждении обвинительного заключения и отправке в суд направлено прокурору, осуществляющему процессуальный контроль.