Վարչապետն անընդունելի է համարում Լաչինի միջանցքի համեմատությունը ՀՀ տարածքով բացվելիք ճանապարհի հետ
Ադրբեջանը խեղաթյուրում է նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետը, որը տարածաշրջանի բոլոր տրանսպորտային եւ տնտեսական կապերի վերականգնման, Ադրբեջանի արեւմտյան շրջանները Նախիջեւանին կապող ճանապարհի գործարկման մասին է: Կառավարության նիստի ժամանակ այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Դուք տեղյակ եք, որ Հայաստանը այս թեմայով համապարփակ առաջարկություններ է ներկայացրել: Չմտնելով մանրամասների մեջ, ասեմ, որ մեր առաջարկի էությունը հետեւյալն է. վերակառուցել  Երասխ-Ջուլֆա-Օրդուբադ-Մեղրի-Հորադիզ երկաթուղին, վերաբացել կամ կառուցել ավտոմոբիլային ճանապարհ, որը նաև կկապի Ադրբեջանի արեւմտյան շրջանները Նախիջեւանի հետ, սահմանային անցման կետերում իրականացնելով սահմանային, մաքսային եւ այլ հսկողություններ»,- ասաց Փաշինյանը։
Երկրի ղեկավարի խոսքով՝ Ադրբեջանը մեր այս դիրքորոշումը եւ ընդունում է եւ չի ընդունում: Եւ սա արտահայտվում է հետեւյալում. նրանք ասում են, որ համաձայն են այս ճանապարհի գործարկման ցանկացած իրավական ռեժիմի, բայց նույն ռեժիմը պետք է գործի նաեւ Լաչինի միջանցքում եւ այս դիրքորոշումը հիմնավորելու համար հղում են անում նոյեմբերի 9-ի հայտարարությանը:
«Այս խոսույթը անհիմն է երկու պատճառով. նախ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեջ Հայաստանի Հանրապետության որեւէ տարածքի եւ դրա հետ առնչություն ունեցող միջանցքի մասին հիշատակում չկա, բայց «Լաչինի միջանցք» արտահայտություն կա: Լաչինի միջանցքը ոչ թե կամ ոչ միայն ճանապարհ է, այլեւ տարածք, որը ունի 5 կիլոմետր լայնություն: Այդ ողջ տարածքը ըստ եռակողմ հայտարարության գտնվում է ՌԴ խաղաղապահ ուժերի վերահսկողության ներքո: Եռակողմ հայտարարության 9-րդ կետում Հայաստանի որևէ տարածքի նկատմամբ որեւէ այլ երկրի վերահսկողության դրույթ պարզապես գոյություն չունի: Եւ հետո, Լեռնային Ղարաբաղի եւ Նախիջեւանի զուգահեռները տարօրինակ են՝ մի քանի պատճառներով: Նախ՝ Նախիջեւանը Ադրբեջանի հետ ունի ցամաքային կապ՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետության եւ Թուրքիայի տարածքով: Օդային կապ՝ Իրանի Իսլամական Հանրապետության, Թուրքիայի եւ Հայաստանի Հանրապետության օդային տարածքով:
Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանի հետ ունի միայն ցամաքային կապ, միայն Լաչինի միջանցքով եւ Լաչինի միջանցքը Ադրբեջանի կողմից որեւէ կերպ վերահսկվող տարածք դարձնելը նշանակում է միայն մեկ բան՝ Լեռնային Ղարաբաղի հայաթափում»,- ընդգծեց Փաշինյանը։
Վարչապետը կրկին արձանագրում է Լաչինի միջանցքի համեմատությունը ՀՀ տարածքով բացվելիք ճանապարհի հետ անընդունելի է, նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը ՀՀ տարածքով որեւէ միջանցքի գոյություն չի նախատեսում եւ Հայաստանը չի ընդունել եւ չի ընդունելու միջանցքային որեւէ տրամաբանություն:

Параллели между Лачинским корридором и дорогами, которые будут открыты в регионе вследствие деблокады непремлемы: Пашинян
Азербайджан искажает 9-й пункт трехстороннего заявления от 9 ноября о восстановлении всех транспортных и экономических связей в регионе, задействовании дороги, связывающей западные районы Азербайджана с Нахиджеваном. Об этом на заседании правительства заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян.
«Вы в курсе, что Армения представила всеобъемлющие предложения по этой теме. Не вдаваясь в подробности, скажу, что суть нашего предложения заключается в следующем: реконструировать железную дорогу Ерасх-Джульфа-Ордубад-Мегри-Горадиз, вновь открыть или построить автомобильную дорогу, которая также свяжет западные районы Азербайджана с Нахичеваном при пограничном и таможенном контроле на КПП», - сказал Пашинян.
По словам премьера, Азербайджан и принимает и не принимает эти предложения. «Они говорят, что согласны с любым правовым режимом запуска этой дороги, но аналогичный режим должен действовать и в Лачинском коридоре, и для обоснования этой позиции ссылаются на заявление от 9 ноября 2020 года»,- пояснил Пашинян.
При этом премьер подчеркнул, что в заявлении от 9 ноября нет упоминания о какой-либо территории Республики Армения и связанном с ней коридоре, но есть выражение «Лачинский коридор». «Лачинский коридор - это не только дорога, но и территория, которая имеет ширину в 5 километров. Вся эта территория, согласно трехстороннему заявлению, находится под контролем российских миротворческих сил. В пункте 9 трехстороннего заявления положения о контроле какой-либо другой страны над какой-либо территорией Армении просто не существует. И потом, параллели между Нагорным Карабахом и Нахичеваном странны по нескольким причинам. Нахичевань имеет сухопутную связь с Азербайджаном через территории Исламской Республики Иран и Турции. Есть также воздушная связь через воздушное пространство Исламской Республики Иран, Турции и Республики Армения. Между тем, Нагорный Карабах имеет с Арменией только сухопутную связь, только через Лачинский коридор и превращение Лачинского коридора в территорию, контролируемую Азербайджаном, означает только одно - деарменизацию Нагорного Карабаха», - подчеркнул Пашинян.
Премьер-министр вновь констатировал- параллели между Лачинским коридором и дорогами, которые будут открыты в регионе в результате деблокады, неприемлемы: заявление от 9 ноября не предусматривает какого-либо коридора по территории Армении, и Армения не приняла и не примет какой-либо коридорной логики.