Միջազգային հանրությանը մոլորության մեջ գցելու Ադրբեջանի գործելակերպն արձանագրեց բարձրագույն դատական ատյանը. Փաշինյան
Այսօր տեղի է ունեցել ՀՀ կառավարության հերթական նիստը, որը վարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը: Մինչ նիստի օրակարգի քննարկումը, վարչապետը հանդես է եկել ելույթով, որում անդրադարձել է Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապաշրջափակման վերաբերյալ ժամանակավոր միջոցներ կիրառելու Հայաստանի պահանջի բավարարմանը:
Ինչպես գիտեք, Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակման կապակցությամբ Հայաստանի Հանրապետությունն անցած տարվա դեկտեմբերին հրատապ կերպով դիմել էր Արդարադատության միջազգային դատարան՝ ռասայական խտրականության բոլոր ձևերի վերացման մասին միջազգային կոնվենցիայի շրջանակներում քննվող «Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործի շրջանակներում ժամանակավոր միջոցներ կիրառելու մասին պահանջով՝ դատարանին խնդրելով պարտավորեցնել Ադրբեջանին՝ դադարեցնել Լաչինի միջանցքի ապօրինի շրջափակումը: Ադրբեջանի կողմից սույն թվականի հունվարի 4-ին հայելային պահանջ էր ներկայացվել ընդդեմ Հայաստանի, որը վերաբերում էր Հայաստանի կողմից ականների ենթադրյալ տեղադրումներին: Դատարանը երեկ հրապարակեց իր որոշումները՝ բավարարելով Հայաստանի պահանջը և մերժելով Ադրբեջանի պահանջը: Պարտադիր իրավական ուժ ունեցող որոշմամբ, դատարանn Ադրբեջանին պարտավորեցրեց ձեռնարկել իրեն հասու բոլոր միջոցները՝ երաշխավորելու Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների երկու ուղղություններով անխափան տեղաշարժը: Դատարանը շեշտեց, որ իր որոշումը պարտադիր իրավական ուժ է առաջացնում Ադրբեջանի համար:
Սա չափազանց կարևոր որոշում է, որի զուտ իրավական մեկնաբանությանը մասնագետ իրավաբաններն անդրադարձել են, բայց ես կուզեմ անդրադառնալ այդ որոշման քաղաքական ազդեցությանն ու նշանակությանը: Արդարադատության միջազգային դատարանն արձանագրեց, որ 2022 թվականի դեկտեմբերի 12-ից Լաչինի միջանցքը փակ է: Սա կարող է մեր հանրությանը տարօրինակ արձանագրում թվալ այն իմաստով, որ Լաչինի միջանցքի փակ լինելն ակնհայտ է բոլորիս համար, բայց Ադրբեջանը բոլոր միջազգային ատյաններում պնդում էր, որ Լաչինի միջանցքը փակ չէ: Ինչքա՞ն էին միջազգային հանրության ներկայացուցիչները հավատում, դա ուրիշ հարց է: Բայց սրանով արձանագրվեց միջազգային հանրությանը մոլորության մեջ գցելու Ադրբեջանի գործելակերպը, և դա արձանագրեց համաշխարհային բարձրագույն դատական ատյանը:
Երկրորդ կարևոր հանգամանքն այն է, որ դատարանն արձանագրեց Ադրբեջան պետության պատասխանատվությունը Լաչինի միջանցքի փակման համար, ըստ էության, լուրջ չհամարելով միջանցքն էկոակտիվիստների կողմից փակելու հանգամանքը, և հենց Ադրբեջանին պարտավորեցրեց բացել միջանցքը: Հաջորդ արձանագրումը՝ դատարանը վերահաստատեց Հայաստանի Հանրապետության դիրքորոշումը, որ 2020 թվականի նոյմեբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությամբ Լաչինի միջանցքը չպետք է լինի Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո, և Ադրբեջանը նույն փաստաթղթով պարտավոր է երաշխավորել Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների երթևեկության անվտանգությունը Լեռնային Ղարաբաղից դեպի Հայաստան և Հայաստանից դեպի Լեռնային Ղարաբաղ, և Լաչինի միջանցքը պետք է լինի Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի վերահսկողության ներքո:
Ըստ էության, դատարանն արձանագրեց, որ սա Ադրբեջանի պարտավորությունն է՝ միջազգային պարտավորությունը: Մյուս կարևոր հանգամանքը հետևյալն է, որ դատարանը հստակ արձանագրեց Լեռնային Ղարաբաղ միավորի գոյությունը՝ համաձայն 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության, ըստ այդմ՝ նաև տվյալ հայտարարությանն ու նրա դրույթներին: Այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղի և շփման գծի առկայության վերաբերյալ տրվեց միջազգային իրավական նշանակություն: Միևնույն ժամանակ, դատարանն արձանագրեց, որ Լաչինի միջանցքի փակման հետևանքով խաթարվել են սննդի, դեղամիջոցների, առաջին անհրաժեշտության այլ ապրանքների մատակարարումները Լեռնային Ղարաբաղին, սահմանափակվել է էթնիկ հայերի հասանելիությունը մի շարք կենսական բժշկական ծառայություններին՝ այսպիսով հաստատելով Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար ճգնաժամի առկայության փաստը: Դատարանը համարեց, որ Հայաստանը բավարար ապացույցներ չի ներկայացրել, որ հենց Ադրբեջանն է Լեռնային Ղարաբաղում բնական գազի և էլեկտրական հոսանքի մատակարարումների դադարեցումների մեղավորը: Իհարկե, նման վիճակի պատճառն այն է, որ Լեռնային Ղարաբաղին գազ մատակարարող խողովակի փականը գտնվում է Հայաստանի համար ոչ հասանելի տեղում: Նույնը կարելի է ասել նաև էլեկտրական հոսանքի անջատման կետի մասին: Այստեղ, իսկապես, ուղղակի անհերքելի ապացույցներ Հայաստանը չի կարողացել ներկայացնել: Բայց սա նաև նշանակում է, որ այն պահին, երբ մենք կկարողանանք ձեռք բերել ուղղակի ապացույցներ, այդ հիմքով կկարողանանք նորից դիմել դատարանին և հավանականությունը, որ դատարանը կբավարարի նաև այս հայցապահանջը, մեծ կլինի: Այս պահին, չնայած, Լեռնային Ղարաբաղի գազամատակարարումն իրականացվում է լիարժեք:
Ասացի արդեն, որ Արդարադատության միջազգային դատարանը միանշանակ և աներկբա մերժեց Հայաստանի նկատմամբ ժամանակավոր միջոց կիրառելու Ադրբեջանի պահանջը, որով Ադրբեջանը Հայաստանին մեղադրում էր ինչ- որ ականապատումների մեջ: Այսպիսով՝ կարող ենք արձանագրել, որ արդեն մի քանի ամիս բոլոր միջազգային հարթակներում Հայաստանի դեմ ծավալվող անհիմն մեղադրանքներն ականապատումների մասին, փլուզվեցին, և սա չափազանց կարևոր է: Վերադառնալով Լաչինի միջանցքը բացելու Ադրբեջանի պարտավորությանը՝ սահմանված դատարանի կողմից, պիտի ընդգծեմ, որ Արդբեջանը պետք է տեսանելի ջանքեր գործադրի, միջոցներ ձեռնարկի Լաչինի միջանցքը բացելու համար: Ամենասկզբում և ամենապրիմիտիվ քայլը կարող է լինել, օրինակ, իշխանության ամենաբարձարգույն օղակից՝ Լաչինի միջանցքը բացելու կոչ պահանջ հնչեցնելը «էկոակտիվիստներին»: Ամեն դեպքում, Լաչինի միջանցքը բացելու կոնկրետ գործողությունների բացակայությունն Ադրբեջանի կողմից կարող է և պիտի հանգեցնի կոնկրետ միջազգային հետևանքների: Շնորհակալ եմ ուշադրության համար»:

Речь премьер-министра относительно удовлетворения Международным судом иска Армении о разблокировании Лачинского коридора
До начала обсуждения вопросов повестки дня премьер-министр выступил с речью, в которой коснулся удовлетворения Международным судом ООН иска Армении о применении временных мер в связи с разблокированием Лачинского коридора. В своей речи Никол Пашинян отметил:
Как вы знаете, в связи с незаконной блокадой Азербайджаном Лачинского коридора в декабре прошлого года Республика Армения в срочном порядке обратилась в Международный суд с требованием о применении временных мер в рамках дела “Армения против Азербайджана”, который рассматривается в рамках Международной конвенции о ликвидации всех форм расовой дискриминации, попросив обязать Азербайджан прекратить незаконную блокаду Лачинского коридора.
4 января текущего года Азербайджан предъявил зеркальный иск против Армении, который касался предполагаемого размещения Арменией мин.
Вчера Суд озвучил свои вердикты, удовлетворив иск Армении и отклонив иск Азербайджана. Своим решением, имеющим обязательную юридическую силу, Суд обязал Азербайджан принять все возможные меры для обеспечения бесперебойного движения граждан, транспортных средств и грузов через Лачинский коридор в обоих направлениях. Суд подчеркнул, что его решение создает для Азербайджана обязательную юридическую силу.
Это чрезвычайно важное решение, чисто юридическое толкование которого дали опытные юристы, но я хотел бы остановиться на политическом влиянии и значении этого решения.
Международный суд констатировал, что Лачинский коридор закрыт с 12 декабря 2022 года. Это может показаться нашему обществу странной констатацией в том смысле, что блокирование Лачинского коридора для всех нас является очевидным фактом, однако Азербайджан на всех международных площадках заявлял, что Лачинский коридор не закрыт. Насколько верили в это представители международного сообщества, это уже другой вопрос. Но при этом была зафиксирована практика Азербайджана по вводу международного сообщества в заблуждение, и высший международный суд зафиксировал это.
Второе важное обстоятельство заключается в том, что Суд зафиксировал ответственность азербайджанского государства за блокирование Лачинского коридора, по сути, не рассмотрев всерьез закрытие коридора экоактивистами, и обязал Азербайджан открыть коридор.
Следующий факт: Суд подтвердил позицию Республики Армения о том, что согласно Трехстороннему заявлению от 9 ноября 2020 года Лачинский коридор не должен находиться под контролем Азербайджана, и этим же документом Азербайджан обязан гарантировать безопасность передвижения граждан, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору из Нагорного Карабаха в Армению и из Армении в Нагорный Карабах, а Лачинский коридор должен находиться под контролем миротворческого контингента Российской Федерации. По сути, Суд зафиксировал, что это международное обязательство Азербайджана.
Следующим важным обстоятельством является то, что Суд четко зафиксировал существование субъекта Нагорный Карабах в соответствии с Трехсторонним заявлением от 9 ноября 2020 года и, соответственно, его положениями. В том числе наличие Нагорного Карабаха и наличие линии соприкосновения получило международно-правовое значение.
В то же время Суд констатировал, что в результате блокирования Лачинского коридора были нарушены поставки продуктов питания, медикаментов и других товаров первой необходимости в Нагорный Карабах, ограничен доступ этнических армян к ряду жизненно важных медицинских услуг, тем самым Суд подтвердил факт наличия гуманитарного кризиса в Нагорном Карабахе.
Суд посчитал, что Армения не представила достаточных доказательств того, что именно Азербайджан виноват в перебоях с поставками природного газа и электроэнергии в Нагорный Карабах. Конечно, причина такой ситуации в том, что вентиль поставляющего газ в Нагорный Карабах газопровода находится в месте, недоступном для Армении. То же самое можно сказать и о точке отключения электроснабжения. Здесь объективно прямых неопровержимых доказательств Армения предоставить не могла. Но это также означает, что в тот момент, когда мы сможем получить прямые доказательства, то сможем на этом основании снова обратиться в Суд, и вероятность того, что Суд удовлетворит и этот иск, будет высока. Хотя на данный момент подача газа в Нагорный Карабах осуществляется полностью.
Я уже сказал, что Международный суд однозначно и недвусмысленно отклонил иск Азербайджана о применении временной меры против Армении, которым Азербайджан обвинял Армению в минировании. Таким образом, мы можем констатировать, что беспочвенные обвинения в адрес Армении по поводу минирования, которые уже несколько месяцев распространяются на всех международных площадках, утратили всякий смысл, и это крайне важно.
Возвращаясь к установленному Судом обязательству Азербайджана открыть Лачинский коридор, должен подчеркнуть, что Азербайджан должен приложить видимые усилия, принять меры для открытия Лачинского коридора. Самым первым и самым примитивным шагом может быть, например, призыв к “экоактивистам” со стороны высших эшелонов власти открыть Лачинский коридор. В любом случае отсутствие конкретных действий со стороны Азербайджана по открытию Лачинского коридора может и должно привести к конкретным международным последствиям.