Ուկրաինական ճգնաժամը չի ազդի ղարաբաղյան կարգավորման գործում Ռուսաստանի ակտիվության վրա, և ռուս խաղաղապահները մտադիր չեն լքել տարածաշրջանը. փորձագետ
Ուկրաինական ճգնաժամը չի ազդել եւ չի ազդի ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման Ռուսաստանի առաքելության վրա: Այս մասին «Իրավիճակը Հարավային Կովկասում և ռուս-հայկական համագործակցության հեռանկարները» թեմայով տեսակամուրջի ժամանակ  հայտարարել է ռուս քաղաքագետ Սերգեյ Միխեևը՝ պատասխանելով InfoPort.am-ի հարցին։
Նրա խոսքով, դրա վկայությունն է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի առաջիկա այցը Մոսկվա, որի ընթացքում, փորձագետի կարծիքով, առանցքային հարցը լինելու է հենց ղարաբաղյան կարգավորումը:
«Ուկրաինական ճգնաժամը մի դրվագ է, որը չի ազդել եւ չի ազդի այլ տարածաշրջաններում Ռուսաստանի աշխարհաքաղաքական ակտիվության վրա», - նկատել է փորձագետը:
Նա ընդգծել է, որ Ռուսաստանը մտադիր չէ իր խաղաղապահներին հետ կանչել Ղարաբաղից։
Քաղաքագետի կարծիքով, եթե ռուս խաղաղապահները հեռանան տարածաշրջանից, ապա պատերազմ կլինի նաև Հայաստանի սահմաններից ներս՝ դրանում Թուրքիայի զորքերի անմիջական ներգրավմամբ:
Խոսելով ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացում Արեւմուտքի ակտիվացման մասին՝ Միխեեւը նշել է, որ հատուկ հույսեր չի կապում Ժնեւի գործընթացի հետ:
«Վերջերս Բրյուսելում հանդիպում է եղել, ի՞նչ նոր առաջարկ է արել Շառլ Միշելը կողմերին։ Համենայնդեպս, ես չեմ լսել, որ նա ինչ-որ նոր բան առաջարկի»,- ամփոփեց փորձագետը։

Украинский кризис не повлияет на активность России в карабахском урегулировании, и российские миротворцы не намерены покидать регион: эксперт
Украинский кризис не повлиял и не повлияет на миссию России по урегулированию карабахского конфликта. Такое мнение во время видеомоста на тему "Ситуация на Южном Кавказе и перспективы российско-армянского сотрудничества" выразил российский политолог Сергей Михеев, отвечая на вопрос InfoPort.am.
По его словам, свидетельством тому является предстоящий визит премьер-министра Армении Никола Пашиняна в Москву, в ходе которого, по мнению эксперта, ключевым вопросом будет именно карабахское урегулирование.
«Украинский кризис – это эпизод, который не повлиял и не повлияет на геополитическую активность России в других регионах»,- заметил эксперт. Он подчеркнул, что Россия не намерена отзывать своих миротворцев из Карабаха.
По мнению политолога, если российские миротворцы уйдут из региона, то война перекинется и на границы Армении с непосредственным вовлечением в нее войск Турции. Говоря об активизации Запада в процессе карабахского урегулирования, Михеев заметил, что не связывает особых надежд с Женевским процессом.
«Недавно была встреча в Брюсселе, что нового предложил Шарль Мишель сторонам? По крайней мере, я не слышал, чтобы он предложил что-то новое»,- резюмировал эксперт.