Սոչիի հայտարարությունում շատ կարևոր արձանագրում կա. Ռուբեն Ռուբինյան
Մեկ շաբաթ առաջ Սոչիում Ռուսաստանի նախագահի, Հայաստանի վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի հանդիպման արդյունքում ընդունված հայտարարությունում վերահաստատվեց Պրահայի քառակողմ հայտարարության այն հատվածը, ըստ որի՝ Հայաստանը և Ադրբեջանը ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը Ալմա-Աթայի պայմանագրի և պրոտոկոլների հիման վրա, ինչը կարևոր փաստ է։ «Ազատությանը» տված հարցազրույցում այս մասին հայտարարել է Ազգային ժողովի փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը։
«Սա շատ կարևոր է հայկական կողմի համար, որովհետև նաև ֆիքսում է, որ դելիմիտացիան երկու երկրների միջև պետք է տեղի ունենա այս հիմքով», - ընդգծեց Ռուբինյանը՝ հավելելով. - «Հիշում եք, որ Ադրբեջանից մինչ այս հնչում էին որոշակի ապակառուցողական հայտարարություններ ինչ-որ պատմական քարտեզներով, կամ ինչ-որ անհայտ քարտեզներով դելիմիատիացիա անելու մասին, և այս երկու հայտարարություններով՝ Պրահայի և Սոչիի, ֆիքսվում է, որ կա սահման Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, և դա նախկին խորհրդային հանրապետությունների միջև սահմանն է, և այդ հիմքով պետք է տեղի ունենա դելիմիտացիան»։
Ռուբինյանը նաեւ հիշեցրել է, որ Սոչիի հանդիպմանը «նախորդեցին ներքաղաքական դաշտում քննարկումներ, հարցադրումներ, թե իբր Հայաստանը չի համաձայնում կամ չի ընդունում ռուսական բարենպաստ առաջարկները, բայց ամբողջովին ցրվեցին այս կասկածները, երբ Հայաստանի Հանրապետությունը, այդ թվում՝ հանրապետության վարչապետը, բաց, ուղիղ, հստակ հայտարարեցին, որ մենք կողմ ենք ռուսական առաջարկներին և կողմ ենք նաև ռուս խաղաղապահ կոնտինգենտի տեղակայման ժամկետի ավելացմանը՝ 10, 20 կամ ցանկացած այլ տարիներով ժամկետով, և այս համատեքստում տեղի ունեցավ հանդիպումը»։
ԱԺ փոխնախագահը նաեւ հավելել է. «Հայկական կողմը, բնականաբար, առաջարկել և պնդել է, որ Լեռնային Ղարաբաղին անդրադարձ լինի, կամ Լեռնային Ղարաբաղ տերմինը նշվի, և խաղաղապահների մանդատի երկարացման հարցն է բարձրացրել, և ընդհանրապես՝ մեր հայտնի դիրքորոշումները բարձրացվել են, բայց համաձայնության հասնել բոլոր հարցերով հնարավոր չի եղել, ինչն էլ արտահայտված է ընդունված հայտարարության մեջ, որը ընդհանուր հայտարարություն է, և առաջընթաց չի երևում այդ հայտարարությունից»:

Рубен Рубинян указал на важное достижение в Сочинском трехстороннем заявлении
Неделю назад в заявлении, принятом по итогам встречи в Сочи президентов России и Азербайджана, а также премьер-министра Армении, была подтверждена часть пражского четырехстороннего заявления, согласно которому Армения и Азербайджан признают территориальную целостность друг друга на основе Алма-Атинского договора и протоколов, что является важным прорывом.
Об этом в интервью «Азатутюн» заявил вице-спикер Национального собрания Армении Рубен Рубинян. «Это очень важно для армянской стороны, поскольку фиксируется, что делимитация между двумя странами должна происходить на основе этого документа», - подчеркнул Рубинян, добавляя: «Помните, что Азербайджана до этого озвучивал некие деструктивные заявления о делимитации на основе каких-то исторических неизвестных карт, а эти два заявления – в Праге и Сочи фиксируют, что с советских времен есть граница между Арменией и Азербайджаном, и на этой основе должна происходить делимитация».
Рубинян также отметил, что «армянская сторона, естественно, предложила и настояла на том, чтобы в заявлении было указано название «Нагорный Карабах», и подняла вопрос о продлении срока мандата миротворцев, и вообще, вся наша позиция была отражена, но достичь согласия по всем вопросам было невозможно, что и выразилось в принятом в общих формулировках заявлении, не отражающем особого прогресса».