ՌԴ ԱԳՆ պատասխանը՝ Փաշինյանի՝ Պուտինին ուղղված նամակին
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Ն.Վ.Փաշինյանի ՝ Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վ. Վ. Պուտինին ուղղված դիմումի կապակցությամբ, խնդրելով սկսել խորհրդակցություններ այն օգնության տեսակը եւ ծավալը որոշելու նպատակով, որը Ռուսաստանի Դաշնությունը կարող է տրամադրել Հայաստանի Հանրապետությանը ՝ նրա անվտանգությունն ապահովելու համար, հաստատում ենք Ռուսաստանի Դաշնության հավատարմությունը Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ դաշնակցային պարտավորություններին, այդ թվում ելնելով՝ Ռուսաստանի Դաշնության եւ Հայաստանի Հանրապետության միջեւ 1997թ. օգոստոսի 29-ի բարեկամության, համագործակցությանը պայմանագրով։ Այս պայմանագրի մի շարք հոդվածներ ենթադրում են կոնկրետ գործողություններ ՝ զինված հարձակման սպառնալիքի կամ միմյանց տարածքի նկատմամբ ագրեսիայի ակտի առաջացման դեպքում ։
Պայմանագրի համաձայն ՝ Ռուսաստանը Երևանին կցուցաբերի անհրաժեշտ ողջ օգնությունը, եթե մարտական գործողությունները տեղափոխվեն անմիջապես Հայաստանի տարածք։
Կրկին կոչ ենք անում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կողմերին անհապաղ դադարեցնել կրակը, լարվածության թուլացումը և վերադառնալ սուբստանտիվ բանակցությունների ՝ ս. թ. հոկտեմբերի 10-ին Մոսկվայում Ռուսաստանի Դաշնության, Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարների ձեռք բերված պայմանավորվածությունների շրջանակում հիմնարար սկզբունքների հիման վրա խաղաղ կարգավորման հասնելու նպատակով:

МИД России ответил на письмо Пашиняна Путину
В связи с обращением Премьер-министра Республики Армения Н.В.Пашиняна к Президенту Российской Федерации В.В.Путину с просьбой начать консультации с целью определения вида и объема помощи, которую Российская Федерация может предоставить Республике Армения для обеспечения ее безопасности, подтверждаем приверженность Российской Федерации союзническим обязательствам в отношении Республики Армения, в том числе вытекающим из Договора о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи между Российской Федерацией и Республикой Армения от 29 августа 1997 г. Ряд статей этого Договора предполагает конкретные действия в случае возникновения угрозы вооруженного нападения или акта агрессии в отношении территории друг друга.
В соответствии с Договором Россия окажет Еревану всю необходимую помощь, если боестолкновения будут перенесены непосредственно на территорию Армении.
Вновь призываем стороны нагорно-карабахского конфликта к незамедлительному прекращению огня, деэскалации напряженности и возвращению к субстантивным переговорам в целях достижения мирного урегулирования на основе базовых принципов в русле договоренностей, достигнутых министрами иностранных дел Российской Федерации, Азербайджанской Республики и Республики Армения в Москве 10 октября с.г.