Պաշտպանության բանակի դուրսբերումը կնշանակի հայերի դուրսբերում Արցախից․ Նիկոլ Փաշինյան
Լեռնային Ղարաբաղի Պաշտպանության բանակի դուրսբերումը Արցախից նշանակում է Լեռնային Ղարաբաղից հայերի դուրսբերում և ըստ էության այս պահանջն է, որ Ադրբեջանը ձևակերպում է։ Այս մասին կառավարության նիստի ժամանակ ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Սրանով  է նաև հիմնավորվում Լեռնային Ղարաբաղը հայկական ամեն ինչից, այդ թվում հազարամյա եկեղեցիների, խաչքարների գրառումներից ազատելու Ադրբեջանի քաղաքականությունը»,- ասաց Փաշինյանը։
Նա նշեց, որ Փառուխի իրադարձությունները փաստում են, որ ԼՂ հայությունը պաշտպանվելու կարիք ունի, այլապես կդառնա ցեղասպանության զոհ։

Пашинян: вывод Армии обороны будет означать опустошение Арцаха
Вывод Армии обороны из Нагорного Карабаха будет означать опустошение Арцаха от армян, по сути, своим поведение Азербайджан формулирует именно это требование. Об этом на заседании правительства заявил премьер-министр Никол Пашинян.
«Этим обосновывается также политика Азербайджана по уничтожению всех следов армянского наследия в оккупированных им районах Арцаха, в том числе тысячелетних церквей, хачкаров»,- сказал Пашинян.
Он отметил, что вторжение азербайджанских ВС в направлении арцахского села Парух свидетельствуют о том, что армяне Нагорного Карабаха нуждаются в защите, иначе они станут жертвами нового геноцида.