Փաշինյանին այսօր ներկայացվել են Կառավարությանը ենթակա Տեսչական մարմինների 2022թ. գործունեության հաշվետվությունները
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին այսօր ներկայացվել են Կառավարությանը ենթակա Տեսչական մարմինների 2022թ. գործունեության հաշվետվությունները:
Քննարկմանը մասնակցել են փոխվարչապետեր Մհեր Գրիգորյանը և Տիգրան Խաչատրյանը, Վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանը, Աշխատանքի և սոցիալական հարցերի, Էկոնոմիկայի, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի, Շրջակա միջավայրի նախարարները, Տեսչական մարմինների ղեկավարները, Տեսչական մարմինների աշխատանքների համակարգման գրասենյակի ղեկավարի պարտականությունները կատարող Արմեն Դանիելյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:
Տեսչական մարմինների ղեկավարները Վարչապետին զեկուցել են 2022թ. կատարված աշխատանքների վերաբերյալ:
Առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնի կողմից իրականացվել է շուրջ 2400 վերահսկողական միջոցառում՝ բնակչության սանիտարահամաճարակային անվտանգության ապահովման, բժշկական օգնության և սպասարկման, դեղերի շրջանառության, աշխատանքային իրավունքի՝ աշխատողների առողջության պահպանման և անվտանգության ուղղություններով: Արձանագրվել է 500 խախտում, տուգանքի չափը կազմել է շուրջ 917 մլն ՀՀ դրամ:
Բնապահպանության և ընդերքի տեսչական մարմինը շուրջ 240 վերահսկողական միջոցառում է իրականացրել՝ մթնոլորտային օդի պահպանության, ջրային, հողային, ընդերքի ռեսուրսների օգտագործման ու պահպանության, կենդանական և բուսական աշխարհի օգտագործման և պահպանման, վտանգավոր նյութերի, արտադրության և սպառման թափոնների ուսումնասիրության ուղղություններով։ Ստուգումների արդյունքում արձանագրվել է 2393 իրավախախտում, կիրառվել է 99 մլն ՀՀ դրամի տուգանք, կասեցումների թիվը՝ 27: Հայտնաբերվել է ապօրինի ընդերքօգտագործման 41 դեպք: Նշված ուղղություններով իրականացվել են նաև կանխարգելիչ միջոցառումներ:
Կրթության տեսչական մարմնի կողմից նախադպրոցական կրթության, հանրակրթության, նախնական և միջին մասնագիտական կրթության ոլորտներում իրականացվել է 212 ստուգում, արձանագրվել է 1544 խախտում: 2022թ. մեկնարկել է «Աջակցություն ուսուցման կազմակերպմանը» ծրագիրը, որի շրջանակում գնահատվել են ուսուցիչների մեթոդական և տեխնոլոգիաների կիրառման հմտությունները, մասնագիտական գիտելիքները, արդյունքում տրամադրվել են կրթական գործընթացի վերաբերյալ ցուցումներ: 40 դպրոցում կատարվել է աշակերտների մնացորդային գիտելիքների ստուգում, ԿԳՄՍՆ կողմից միջոցառումներ են ձեռնարկվել կրթության որակի արդյունքների բարելավման ուղղությամբ:
Շուկայի վերահսկողության տեսչական մարմինը 568 ստուգում է իրականացրել ոչ պարենային արտադրանքի անվտանգության, չափումների միասնականության ապահովման, թանկարժեք մետաղների, ծխախոտային արտադրատեսակների, նյութական պահուստի և արտադրական կանեփի բնագավառներում, արձանագրված խախտումների թիվը կազմել է 446: Կայացվել է վարչական պատասխանատվության ենթարկելու մասին 461 որոշում, տուգանքի չափը կազմել է շուրջ 139 մլն ՀՀ դրամ: Նշվել է, որ 2022թ. ՇՎՏՄ-ն ձեռք է բերել լաբորատոր սարքավորումներ, ինչը թույլ կտա վերազինել և բարելավել ենթակառուցվածքները:
Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմինն իրականացրել է 3217 վերահսկողական միջոցառում, որի շրջանակում հայտնաբերվել է 1425 խախտում, կայացվել է վարչական պատասխանատվություն կիրառելու մասին 1212 որոշում, նշանակվել է մոտ 102 մլն ՀՀ դրամի չափով տուգանք: Սննդամթերքի անվտանգության ոլորտում իրականացված դիտարկումների շրջանակում արձանագրվել է մակնշման պահանջների անհամապատասխանության՝ 667, ժամկետանց սննդամթերքի շրջանառության՝ 229, սանիտարահիգիենիկ նորմերի չպահպանման՝ 71 դեպք: Մսի սպանդանոցային ծագման նկատմամբ իրականացվել է 270 ստուգում, խախտումների թիվը՝ 93: Գրանցվել է սննդային գործոնով պայմանավորված թունավորման 7 դեպք. ընդհանուր առմամբ, պետություն-տնտեսվարող համագործակցային աշխատանքի արդյունքում թունավորման դեպքերի թիվը նվազել է 2 անգամ, թունավորվածներինը՝ 7.5 անգամ: Կասեցվել է 78 արտադրական գործունեություն, որից 57-ն արդեն վերաբացվել են, 21-ի կողմից խախտումները շտկման փուլում են:
Քաղաքաշինության, տեխնիկական և հրդեհային անվտանգության տեսչական մարմնի կողմից իրականացվել է 1490 ստուգում՝ տրանսպորտի, էներգետիկայի և էներգասպառման, հրդեհային և տեխնիկական անվտանգության, քաղաքաշինության, գեոդեզիայի և հողօգտագործման ուղղություններով, արձանագրվել է 8943 խախտում: 1204 կրթական և 189 նախակրթական հաստատությունում իրականացվել են հրդեհատեխնիկական հետազոտություններ, բացահայտվել են համապատասխանաբար 4595 և 1337 խախտում, 338 առողջապահական օբյեկտում արձանագրվել է 2019 խախտում: Երևանում գտնվող 209 բենզալցակայանի հրդեհատեխնիկական հետազոտությունների արդյունքում արձանագրվել է 578 խախտում, 27.000-ից ավելի դիտարկում է իրականացվել տրանսպորտի անվտանգության բնագավառում, քաղաքաշինության ոլորտում բացահայտվել է 271 ինքնակամ կառույց: Կիրառվել է թվով 2760 վարչական տուգանք՝ 466 մլն ՀՀ դրամի չափով:
Տեսչական մարմինների ղեկավարներն իրենց զեկույցներում նշել են, որ հաշվետու տարում նախաձեռնվել են օրենսդրական փոփոխություններ, իրականացվել են հանրային իրազեկման միջոցառումներ, վերահսկողության գործընթացում ներդրվել են թվային գործիքներ: Տեղեկատվություն է ներկայացվել նաև կառուցվածքային բարեփոխումների և կադրային համալրվածության վերաբերյալ:
Վարչապետին ներկայացվել են նաև Տեսչական մարմինների աշխատանքների համակարգման գրասենյակի կողմից կատարված աշխատանքներն ու օրենսդրական նախաձեռնությունները: Նշվել է, որ վերլուծության արդյունքում վեր են հանվել որոշ խնդիրներ, որոնք անհրաժեշտ են դարձնում վերահսկողության ռազմավարական մոտեցումների հստակեցումը և ըստ այդմ՝ տեսչական գործառույթների, ընթացակարգերի, գործիքակազմի լավարկումը:
Հաջորդիվ ծավալվել է մտքերի փոխանակություն զեկույցների վերաբերյալ, արծարծվել են ներկայացված թեմաներին վերաբերող հարցեր, քննարկվել են հետագա անելիքները:
Վարչապետն անդրադարձել է վերահսկողության ռազմավարության խնդրին՝ կարևորելով քաղաքականությունների մշակման գործընթացի վրա տեսչական վերահսկողության արդյունքների ազդեցության գնահատումը և ստանդարտների մշակումը: «Մենք պետք է չափանիշներ ձևավորենք բոլոր ոլորտներում, որպեսզի կարողանանք բովանդակային և որակական վերահսկողություն իրականացնել», – նկատել է Կառավարության ղեկավարը: Նիկոլ Փաշինյանը խոսել է տեսչական համակարգում թվային գործիքակազմի շարունակական ներդրման մասին, որը թույլ կտա զարգացնել համակարգերի փոխգործելիության մակարդակը և բարձրացնել աշխատանքի արդյունավետությունը: Երկրի վարչապետն ընդգծել է մի շարք ուղղություններով բարեփոխումները շարունակելու անհրաժեշտությունը և խորհրդակցության արդյունքներով տվել հանձնարարականներ:

Премьер-министру представлен доклад о деятельности инспекционных органов за 2022 год
Премьер-министру Николу Пашиняну представлен доклад о деятельности подведомственных правительству инспекционных органов в 2022 году.
В совещании приняли участие вице-премьеры Мгер Григорян и Тигран Хачатрян, руководитель аппарата премьер-министра Араик Арутюнян, министры труда и социальных вопросов, экономики, образования, науки, культуры и спорта, руководители инспекционных органов, и.о. начальника Бюро по координированию работ инспекционных органов Армен Даниелян и другие должностные лица.
Руководители инспекционных органов доложили премьер-министру о проделанной за 2022 год работе.
Инспекционный орган здравоохранения и труда провел около 3000 инспекционных мероприятий в сферах обеспечения санитарно-эпидемиологической безопасности населения, оказания медицинской помощи и медобслуживания, обращения лекарственных средств, трудового права, охраны здоровья и безопасности работников. Было зарегистрировано около 1500 нарушений, сумма штрафов составила около 917 млн драмов.
Инспекционный орган охраны природы и недр провел около 240 инспекционных мероприятий в сферах охраны атмосферного воздуха, использования и охраны вод, земель, недр, использования и охраны животного и растительного мира, исследования вредных веществ, отходов производства и потребления. В результате инспекций было зафиксировано 2393 нарушения, сумма штрафов составила 99 млн драмов, количество приостановлений деятельности субъектов составило 27. Выявлен 41 случай незаконного использования недр. По указанным направлениям также осуществлены профилактические мероприятия.
Инспекционный орган образования провел 212 инспекционных мероприятий в сферах дошкольного, общественного и средне-профессионального образования. Было зафиксировано 1544 нарушения. В 2022 году была запущена программа “Содействие организации обучения”, в рамках которой оценивались методические навыки и навыки применения педагогами технологий, их профессиональные знания, по результатам проверок были даны инструкции по учебному процессу. В 40 школах была проведена проверка остаточных знаний учащихся, министерство? ? образования, науки, культуры и образования приняты меры по улучшению результатов качества образования.
Инспекционный орган по надзору за рынком провел 568 инспекций в сферах безопасности непродовольственных товаров, обеспечения единства измерений, драгоценных металлов, табачных изделий, материальных запасов и технической конопли. Количество зафиксированных нарушений составило 446. Было принято 461 решение об административной ответственности, сумма штрафов составила около 139 млн драмов. Было отмечено, что в 2022 году инспекционный орган приобрел лабораторное оборудование, которое позволит переоборудовать и улучшить инфраструктуру.
Инспекционный орган продовольственной безопасности провел 3217 инспекций, в рамках которых было зафиксировано 1425 нарушений. Вынесено 1212 решений о привлечении к административной ответственности, размер штрафов составил около 102 млн драмов. В рамках проведенных инспекций в области безопасности пищевых продуктов зафиксировано 667 случаев несоблюдения требований маркировки, 229 случаев обращения просроченных пищевых продуктов, 71 случай несоблюдения санитарно-гигиенических норм. Проведено 270 инспекций в сфере происхождения мяса, количество нарушений составило 93. Зарегистрировано 7 случаев пищевых отравлений. В целом в результате совместной работы государственного и частного секторов число случаев отравления уменьшилось в 2 раза, а количество отравленных лиц сократилось в 7,5 раза. Приостановлена деятельность 78 производственных объектов, деятельность 57 из них уже возобновлена, нарушения по 21 случаю находятся в процессе устранения.
Инспекционный орган градостроительства, технической и пожарной безопасности провел 1490 инспекций в сферах транспорта, энергетики и энергопотребления, пожарно-технической безопасности, градостроительства, геодезии и землепользования, зафиксировано 8943 нарушения. В 1204 образовательных и 189 дошкольных учреждениях проведено пожарно-техническое обследование, выявлено соответственно 4595 и 1337 нарушений, в 338 учреждениях здравоохранения зафиксировано 2019 нарушений. В результате пожарно-технических инспекций 209 бензозаправочных станций Еревана зафиксировано 578 нарушений, в сфере транспортной безопасности произведено более 27 тысяч проверок, в сфере градостроительства выявлена 271 самовольная постройка. Всего было наложено 2760 административных штрафов на сумму 466 млн драмов.
Руководители инспекционных органов в своих докладах отметили, что в отчетном году инициированы законодательные изменения, реализованы мероприятия по информированию населения, в процесс контроля внедрены цифровые инструменты. Также была представлена информация о структурных реформах и кадровом пополнении.
Премьер-министру также были представлены деятельность и законодательные инициативы Бюро по координированию работ инспекционных органов. Было отмечено, что в результате анализа были выявлены некоторые проблемы, подчеркивающих необходимость уточнения стратегических подходов контроля и, соответственно, совершенствования инспекционных функций, процедур и инструментов.
Затем состоялся обмен мнениями относительно представленных докладов, были обсуждены связанные с представленными темам вопросы и дальнейшие шаги.
Премьер-министр коснулся вопроса стратегии контроля, подчеркнув важность оценки влияния результатов инспекций на процесс разработки политики и стандартов. “Мы должны разработать стандарты по всем сферам, чтобы суметь осуществлять контроль контента и качества”, — отметил глава правительства.
Никол Пашинян коснулся внедрения цифровых инструментов в инспекционную систему, что позволит повысить уровень интероперабельности систем и эффективность работы. Премьер-министр подчеркнул необходимость продолжения реформ по ряду направлений и по итогам совещания дал поручения.