Ղազախստանի խորհրդարանը վավերացրել է Հայաստանի հետ նավթամթերքի մատակարարման մասին համաձայնագիրը
Ղազախստանի խորհրդարանի Սենատը (վերին պալատը) վավերացրել է Հայաստանի հետ միջկառավարական համաձայնագիրը այդ երկիր նավթամթերքի մատակարարման ոլորտում առեւտրատնտեսական համագործակցության մասին: Հայաստանի հետ համաձայնագիրը ստորագրվել է նուրսուլթանում 2020 թվականի հուլիսին։
"Համաձայնագրով նախատեսվում է ինդիկատիվ հաշվեկշիռներով նախատեսված ծավալներով ներքին սպառման համար Ղազախստանից Հայաստան մատակարարվող ապրանքներից արտահանման մաքսատուրքեր չտրամադրելը, ցանկով չհաստատված սահմանված ապրանքների մատակարարման, ինչպես նաեւ ինդիկատիվ հաշվեկշիռներով չնախատեսված արգելքը", - ասված Է Սենատի տնտեսական քաղաքականության, ինովացիոն զարգացման եւ ձեռներեցության կոմիտեի եզրակացության մեջ:
Ընդ որում, Ղազախստանից Հայաստան առաքվող սահմանված ապրանքները ենթակա չեն արտահանման ԵԱՏՄ երրորդ երկրներ և երկրներ:
Սենատի վավերացումից հետո Հայաստան նավթամթերքի մատակարարման ոլորտում համագործակցության մասին համաձայնագիրը ստորագրվելու Է Ղազախստանի նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաեւի կողմից:

Парламент Казахстана ратифицировал соглашение с Арменией о поставках нефтепродуктов
Сенат (верхняя палата) парламента Казахстана ратифицировал межправительственное соглашение с Арменией о торгово-экономическом сотрудничестве в области поставок нефтепродуктов в эту страну. Соглашение с Арменией подписано в Нур-Султане в июле 2020 года.
"Соглашением предусматривается: невзимание вывозных таможенных пошлин с товаров, поставляемых из Казахстана в Армению для внутреннего потребления в объемах, предусмотренных индикативными балансами; запрет поставки установленных товаров, не утвержденных перечнем, а также не предусмотренных индикативными балансами", - говорится в заключении комитета по экономической политике, инновационному развитию и предпринимательству Сената.
При этом установленные товары, поставляемые из Казахстана в Армению, не подлежат вывозу в третьи страны и страны ЕАЭС.
После ратификации Сенатом соглашение о сотрудничестве в области поставок нефтепродуктов в Армению поступит на подпись президенту Казахстана Касым-Жомарту Токаеву.