Նիկոլ Փաշինյանը Վլադիմիր Պուտինին է ներկայացրել Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Հայաստանի սուվերեն տարածքի ուղղությամբ կեսգիշերից սկսված սադրիչ, ագրեսիվ գործողությունների վերաբերյալ
Վարչապետը մանրամասներ է փոխանցել Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից Հայաստանի սուվերեն տարածքի ուղղությամբ կեսգիշերից սկսված սադրիչ, ագրեսիվ գործողությունների վերաբերյալ, որոնք ուղեկցվել են հրետանային միջոցներից, խոշոր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից կրակահերթերով:
Նիկոլ Փաշինյանն անթույլատրելի է համարել ադրբեջանական կողմի գործողություններն ու ընդգծել միջազգային հանրության համարժեք արձագանքի կարևորությունը:

Пашинян провел телефонный разговор с Владимиром Путиным։ Премьер-министр сообщил подробности о начавшихся в полночь провокационных, агрессивных действиях вооруженных сил Азербайджана в направлении суверенной территории Армении
Премьер-министр Никол Пашинян провел телефонный разговор с Президентом Российской Федерации Владимиром Путиным.
Премьер-министр сообщил подробности о начавшихся в полночь провокационных, агрессивных действиях вооруженных сил Азербайджана в направлении суверенной территории Армении, которые сопровождались обстрелами из артиллерийского и крупнокалиберного огнестрельного оружия.
Никол Пашинян счел действия азербайджанской стороны неприемлемыми и подчеркнул важность адекватной реакции международного сообщества.