Միրզոյանը Պորտուգալիյաի ԱԳՆ-ին է ներկայացրել ՀՀ-ից ադրբեջանական զորքի դուրսբերման կարևորությունը
Դեկտեմբերի 1-ին Լոձում ԵԱՀԿ նախարարական համաժողովի շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Պորտուգալիայի Հանրապետության ԱԳ նախարար Ժուաու Գոմըշ Կռավինյուի հետ:
Ընդգծելով, որ այս տարի լրանում է Հայաստանի և Պորտուգալիայի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը՝ ՀՀ ԱԳ նախարարը բարձր է գնահատել հայ-պորտուգալական բարեկամական կապերն ու գործընկերային հարաբերությունները:
Կարևորվել է երկու երկրների ԱԳՆ-ների միջև քաղաքական խորհրդակցությունների անցկացումն ու բարձրաստիճան փոխայցելությունների կազմակերպումը: Կողմերը դիտարկել են երկու երկրների միջև գործարար կապերի ստեղծման հնարավորությունները:
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև միջազգային և տարածաշրջանային մի շարք հարցերի: Այս համատեքստում նախարար Միրզոյանը կարևորել է ԵՄ դիտորդական առաքելության տեղակայումը Հայաստանում։
ՀՀ ԱԳ նախարարը պորտուգալացի գործընկերոջն է ներկայացրել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների, Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ ընթացող զարգացումները և վերահաստատել հայկական կողմի դիրքորոշումը, որ Ադրբեջանը պարտավոր է դուրս բերել իր զորքերը ՀՀ ինքնիշխան տարածքից, դադարեցնել առավելապաշտական և ռազմատենչ հռետորաբանությունը։

Встреча министров иностранных дел Армении и Португалии
1 декабря в городе Лодзь в рамках министерского заседания ОБСЕ министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян встретился с министром иностранных дел Португальской Республики Жоао Гомешом Кравиньо.
Подчеркнув, что в этом году исполняется 30 лет со дня установления дипломатических отношений между Арменией и Португалией, министр иностранных дел РА высоко оценил армяно-португальские дружественные связи и партнерские отношения.
Была отмечена важность проведения политических консультаций между министерствами иностранных дел двух стран и организации взаимных визитов на высоком уровне. Стороны рассмотрели возможности создания деловых связей между двумя странами.
В ходе встречи был обсужден также ряд международных и региональных вопросов. В этом контексте министр Мирзоян отметил важность размещения наблюдательной миссии ЕС в Армении.
Министр иностранных дел Армении представил португальскому коллеге развития отношений между Арменией и Азербайджаном, а также развития вокруг Нагорного Карабаха и подтвердил позицию армянской стороны, что Азербайджан обязан вывести свои войска с суверенной территории Республики Армения, прекратить максималистскую и милитаристскую риторику.