Միրզոյանը ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ԱԳ նախարարներին է ներկայացրել ՀՀ-ում ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը
Սեպտեմբերի 21-ին ՀԱՊԿ-ում նախագահող Հայաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի համակարգմամբ տեղի է ունեցել ՄԱԿ ԳԱ շրջանակներում ավանդաբար անցկացվող ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ԱԳ նախարարների աշխատանքային հանդիպումը:
Հանդիպման ընթացքում ՀԱՊԿ անդամ պետությունների արտգործնախարարները մտքեր են փոխանակել ՄԱԿ ԳԱ 77-րդ նստաշրջանի օրակարգի վերաբերյալ։ Կարևորվել է ՄԱԿ շրջանակներում ՀԱՊԿ անդամ պետությունների համագործակցության ամրապնդումը։
Արարատ Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության դեմ ադրբեջանական վերջին ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը։
Հանդիպման ավարտին ՀՀ ԱԳ նախարարը ՀԱՊԿ գործընկերներին է ներկայացրել ՀՀ անկախության օրվան նվիրված լուսանկարների ցուցադրությունը։

Встреча министров иностранных дел государств-членов ОДКБ в Нью-Йорке
21 сентября, под координацией председательствующего в ОДКБ министра иностранных дел Республики Армения Арарата Мирзояна, состоялась рабочая встреча министров иностранных дел государств-членов ОДКБ, традиционно проводимая в рамках Генеральной Ассамблеи ООН.
В ходе встречи министры иностранных дел государств-членов ОДКБ обменялись мнениями по повестке 77-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН.  Была отмечена важность укрепления сотрудничества государств-членов ОДКБ в рамках ООН.
Арарат Мирзоян представил ситуацию, сложившуюся в результате последней азербайджанской агрессии против суверенитета и территориальной целостности Республики Армения.
В заключение встречи министр иностранных дел РА представил партнерам по ОДКБ выставку фотографий, посвященную Дню независимости Республики Армения.