Միրզոյանն իր չեխ գործընկերոջն է ներկայացրել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի, ԼՂ հիմնախնդրի շուրջ վերջին զարգացումները
Նոյեմբերի 30-ին Լոձում ԵԱՀԿ նախարարական համաժողովի շրջանակներում Հայաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Չեխիայի Հանրապետության ԱԳ նախարար Յան Լիպավսկիի հետ:
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ և բազմակողմ հարթակներում հայ-չեխական համագործակցության զարգացմանն առնչվող հարցեր: Կողմերը գոհունակություն են հայտնել երկու երկրների արտաքին գերատեսչությունների միջև պարբերաբար անցկացվող խորհրդակցությունների կապակցությամբ, քաղաքական երկխոսության ակտիվացման առումով կարևորել բարձրաստիճան փոխայցելությունների կազմակերպումը:
Նախարար Միրզոյանն իր չեխ գործընկերոջն է ներկայացրել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի շուրջ վերջին զարգացումները:
Անդրադառնալով սեպտեմբեր 13-14 Հայաստանի տարածքային ամբողջականության դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքներին՝ ՀՀ ԱԳ նախարարը շեշտել է ՀՀ ինքնիշխան տարածքից ադրբեջանական զինված ուժերի անվերապահ դուրսբերման հրամայականը: Ընդգծվել է Ադրբեջանի կողմից ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառման և ոչ կառուցողական մոտեցումների անընդունելիությունը։
Արարատ Միրզոյանը և Յան Լիպավսկին մտքեր են փոխանակել նաև Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության վերաբերյալ: Նախարար Միրզոյանը բարձր է գնահատել ԵՄ առաքելության գործունեության դերը կայունության ապահովման համատեքստում։

Арарат Мирзоян провел встречу с министром иностранных дел Чехии Яном Липавским
30 ноября в рамках Совета министров ОБСЕ в городе Лодзь министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян провел встречу с министром иностранных дел Чехии Яном Липавским.
В ходе встречи собеседники обсудили вопросы, связанные с развитием армяно-чешского сотрудничества на двусторонней и многосторонней площадках. Стороны выразили удовлетворение консультациями, регулярно проводимыми  между внешнеполитическими ведомствами двух стран, и подчеркнули важность организации взаимных визитов на высоком уровне для активизации политического диалога.
Министр Мирзоян представил своему чешскому коллеге последние развития, касающиеся процесса урегулирования армяно-азербайджанских отношений и нагорно-карабахского вопроса.
Коснувшись последствий агрессии Азербайджана в отношении территориальной целостности Армении, осуществленной 13-14 сентября, министр иностранных дел Армении подчеркнул необходимость безоговорочного вывода азербайджанских вооруженных сил с суверенной территории Армении. Он также подчеркнул недопустимость применения силы или угрозы силой и неконструктивных подходов со стороны Азербайджана.
Арарат Мирзоян и Ян Липавский также обменялись мнениями о миссии наблюдателей ЕС в Армении. Министр Мирзоян высоко оценил роль миссии ЕС в контексте обеспечения стабильности.