Միրզոյանի ելույթը Լավրովի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ (ամբողջությամբ)
ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը և Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հանդես են եկել համատեղ ասուլիսով, այնուհետև պատասխանել լրագրողների հարցերին: Ներկայացնում ենք Արարատ Միրզոյանի ելույթը և պատասխանները լրագրողների հարցերին:
՛՛Հարգելի՛ Սերգեյ Վիկտորի,
Հարգելի՛ գործընկերներ, բարեկամներ,
Առաջին հերթին՝ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Սերգեյ Վիկտորիին՝ Մոսկվա այցելելու հրավերի համար:
Հատկանշական է, որ այս տարի Հայաստանի Հանրապետությունը և Ռուսաստանի Դաշնությունը նշում են երկու հիշարժան տարեթիվ․ դիվանագիտական ​​հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը և Բարեկամության, համագործակցության և փոխադարձ օգնության մասին պայմանագրի ստորագրման 25-ամյակը։ Սա շատ լավ հնարավորություն է՝ ամփոփելու համատեղ անցած ճանապարհի արդյունքները, նախանշելու հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունների հետագա զարգացման ուղենիշները։
Ակնհայտ է, որ մեր քննարկումներն ընթացել են հենց այս լույսի ներքո։ Ավանդական բաց և վստահության մթնոլորտում քննարկվել են երկկողմ դաշնակցային հարցեր, միջազգային և տարածաշրջանային օրակարգի լայն շրջանակ և, իհարկե, առաջին հերթին՝ մեր տարածաշրջանում և, ընդհանուր առմամբ՝ աշխարհում անվտանգությանը վերաբերող հարցեր։
Երկուստեք արձանագրել ենք, որ վերջին տասնամյակների ընթացքում համատեղ ջանքերով հայ-ռուսական հարաբերությունները հասցվել են դաշնակցային համագործակցության ամենաբարձր մակարդակին, որն աչքի է ընկնում իր կայուն ռազմավարական բնույթով։
Մենք հատուկ ուշադրություն ենք դարձրել մեր սերտ համագործակցությանը ՀԱՊԿ շրջանակներում, որտեղ ներկայումս նախագահում է Հայաստանը, ինչպես նաև ԵԱՏՄ, ԱՊՀ և այլ միջազգային կազմակերպություններում։ Գոհունակությամբ արձանագրել ենք մեր երկրների դիվանագիտական ​​ծառայության մարմինների սերտ գործընկերությունը, որի հետագա խթանմանն է միտված ԱԳՆ-ների միջև ստորագրված խորհրդատվությունների երկամյա ծրագիրը։
Մեր հարաբերությունների օրակարգում առանձնահատուկ տեղ է զբաղեցնում հայ-ռուսական համագործակցությունը պաշտպանական, ռազմաքաղաքական և ռազմատեխնիկական ոլորտներում։ Ուստի, մենք պատշաճ ուշադրություն ենք դարձրել այս ոլորտներում բարձր մակարդակի պայմանավորվածությունների իրագործման ընթացքի վերաբերյալ քննարկումներին, մտքեր ենք փոխանակել այն թեմաների շուրջ, որոնց իրականացումը կծառայի մեր երկրների շահերի պաշտպանությանը։
Դրական լույսի ներքո քննարկել ենք մեր ռազմավարական գործընկերության հետագա զարգացման համար առկա մեխանիզմների` ռազմատեխնիկական համագործակցության և տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովների, ինչպես նաև միջխորհրդարանական հանձնաժողովի գործունեությունը:
Հարկ է ընդգծել, որ, բնականաբար, այս ամենին համապատասխան դինամիկա են հաղորդում իրենց ինտենսիվությամբ աչքի ընկնող բարձրագույն մակարդակներում հանդիպումներն ու շփումները։ Ինչպես գիտեք, առաջիկայում նախատեսովում է Հայաստանի վարչապետի պաշտոնական այցը Ռուսաստան, որին, իհարկե, մենք պետք է պատշաճ կերպով նախապատրաստվենք։
Իմ այցն ընթանում է այն պայմաններում, երբ մեր երկրների բարձրագույն ղեկավարության քննարկման հիմնական թեման Հարավային Կովկասում, Լեռնային Ղարաբաղում և նրա շուրջ, ինչպես նաև հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրավիճակն է։ Առաջին հերթին, իհարկե, դրանք այն գործողություններն են, որոնք ուղղված են Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակը հումանիտար ճգնաժամի հասցնելուն։ Դա ադրբեջանական զինուժի կողմից վերահսկվող տարածքում գտնվող գազատարների հատվածում «վթարն» է։ Դա հրադադարի ռեժիմի մշտական ​​խախտումներն են, որոնցից վերջինը, աշխարհաքաղաքական այլ իրադարձությունների ֆոնին, մարտի 24-ին ադրբեջանական զինուժի ներխուժումն էր Լեռնային Ղարաբաղ՝ ռուսական խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտում գտնվող Փառուխ գյուղ։ Դա, իհարկե, «միջանցքային թեմատիկայի» մշտական արծարծումն է, որը բացասաբար է անդրադառնում տարածաշրջանի բոլոր տրանսպորտային և տնտեսական հաղորդակցությունների ապաշրջափակմանը տանող գործընթացի վրա։ Դա Լեռնային Ղարաբաղում միջազգային կառույցների գործունեության փաստացի արգելափակումն է։ Դա Հայաստանի Հանրապետության տարածք ներթափանցած իրենց զինված ուժերի ստորաբաժանումները դուրս բերելուց հրաժարումն է։ Իհարկե, մեր այսօրվա քննարկումների ամենակարևոր մասը նվիրված էր հենց այս խնդիրներին։
Կցանկանայի ևս մեկ անգամ ընգծել, որ Ռուսաստանն առանցքային դերակատարություն է ունեցել Լեռնային Ղարաբաղի դեմ ադրբեջանական ագրեսիայի կասեցման գործում։ Ռուսական խաղաղապահ ուժերի տեղակայումը Լեռնային Ղարաբաղում կոչված էր լինելու սադրանքների կանխարգելման և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի անվտանգության ապահովման գործոն և պայմաններ ստեղծելու բնականոն կյանքի վերականգնման համար։ Բարձր ենք գնահատում նաև Ռուսաստանի շարունակական միջնորդական ջանքերը, այդ թվում՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում։
Մենք նաև բարձր ենք գնահատում Ռուսաստանի Դաշնության ջանքերը՝ ուղղված 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի, 2021 թվականի հունվարի 11-ի և 2021 թվականի նոյեմբերի 26-ի հայտարարություններով ամրագրված պայմանավորվածությունների կատարմանը։ Ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ ընդգծել Հայաստանի հանձնառությունը բոլոր պայմանավորվածությունների կատարմանը, որոնց թվում չափազանց արդիական է մնում ռազմագերիների և այլ պահվող անձանց վերադարձի հարցը, ներկայումս ադրբեջանական վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներում պատմամշակութային ժառանգության պահպանության հարցը և այլն։
Ելնում ենք նրանից, որ միայն խաղաղ բանակցությունների միջոցով կարելի է հասնել այնպիսի լուծման, որը խաղաղություն և կայունություն կբերի Հարավային Կովկասին։ Այստեղ պետք է ընդգծել մեր համատեղ քայլերը՝ ուղղված հաղորդակցությունների ապաշրջափակմանը, սահմանազատման հարցով հանձնաժողովի ստեղծմանը, ինչպես նաև մյուս բոլոր ուղղություններով։
Ես նաև ներկայացրել եմ հայկական կողմի դիրքորոշումը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններ սկսելու վերաբերյալ։ Այս առումով վերահաստատել եմ միջազգային հանրության կողմից ստացված մանդատի համաձայն՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության լիարժեք աշխատանքի կարևորությունը։
Ամփոփելով՝ ցանկանում եմ ևս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնել Սերգեյ Վիկտորիին հյուրընկալության և բովանդակալից երկխոսության համար։ Եվ իհարկե, Սերգեյ Վիկտորի, մենք սպասում ենք Ձեզ Երևանում, Ձեզ հարմար ժամանակ։
Հարց․ Կցանկանայի իմանալ Ձեր դիրքորոշումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափի հետագա գործունեության և առաջնահերթությունների վերաբերյալ։ Ե՞րբ կարելի է ակնկալել համանախագահության գործունեության ակտիվացում։
Եվ, ինչպես հայտնի է, մարտի 24-ին Ադրբեջանը, անտեսելով եռակողմ հայտարարությամբ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները, խախտել է շփման գիծը և ներխուժել Լեռնային Ղարաբաղում ռուսական խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտի, մասնավորապես՝ Փառուխ գյուղ և դրա շրջակայք։ Չնայած Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարության և այլ միջազգային կոչերին՝ ադրբեջանական ուժերը դեռ չեն վերադարձել իրենց ելման դիրքեր։ Ինչպիսի՞ քայլեր են ձեռնարկվում ռուսական կողմից ադրբեջանական ստորաբաժանումներին իրենց ելման դիրքեր վերադարձնելու, ինչպես նաև հետագայում նման միջադեպեր բացառելու համար՝ հատկապես հաշվի առնելով այն փաստը, որ ստեղծված իրավիճակով պայմանավորված՝ ավելի քան 400 մարդ չեն կարողանում վերադառնալ իրենց տներ։
Պատասխան. Նախ և առաջ՝ Փառուխ գյուղ ներխուժման, ստատուս քվոյի խախտման և ռուսական խաղաղապահ զորախմբի մասին. Հայաստանը շարունակում է հավատալ, որ ռուսական խաղաղապահ առաքելությունը ի վիճակի է վերականգնել ստատուս քվոն և մարտի 23-ի դրությամբ իրավիճակը: Ինչպես նշեցի, խաղաղապահ ուժերը տեղակայվել են Լեռնային Ղարաբաղի տարածքում՝ 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի ստատուս քվոն և Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության անվտանգությունն ապահովելու նպատակով։ Կրկնում եմ՝ մենք շարունակում ենք հավատալ, որ ստատուս քվոն կվերականգնվի, և ռուսական խաղաղապահ զորախումբը կշարունակի կատարել իր կարևորագույն գործառույթը, կարևորագույն առաքելությունը՝ ապահովելու և երաշխավորելու Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության անվտանգությունը։
Ինչ վերաբերում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությանը, ապա, իհարկե, աշխարհում ներկայիս աշխարհաքաղաքական իրավիճակը զգալիորեն բարդացրել է համանախագահության աշխատանքը: Այնուամենայնիվ, ինձ որոշակի այլ լուրեր են հասնում՝ հաշվի առնելով այն շատ կոնկրետ ազդանշաններն ու տեղեկությունները, որոնք ես ստացել եմ համանախագահներից և բազմաթիվ այլ երկրներից, ես կցանկանայի հաստատել, որ չնայած ադրբեջանցի գործընկերները կրկնում են, որ Մինսկի խմբի նախագահությունը դադարել է գոյություն ունենալ, որ նրանք զբաղվելու հարց չունեն, քանի որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտություն այլևս չկա, Լեռնային Ղարաբաղ անվանմամբ տարածաշրջան այլեւս գոյություն չունի, չնայած այս ամենին, միջազգային հանրությունը շարունակում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումը տեսնել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի նախագահության մանդատի շրջանակներում, ինչը պետք է նշեմ, որ շատ հուսադրող է։

Выступление министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна и ответы на вопросы журналистов на совместной пресс-конференции по итогам переговоров с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым
Выступление министра иностранных дел Армении Арарата Мирзояна и ответы на вопросы журналистов на совместной пресс-конференции по итогам переговоров с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым:
՛՛Уважаемый Сергей Викторович,
Уважаемые коллеги, друзья
В первую очередь хочу поблагодарить Сергея Викторовича за приглашение посетить Москву.
Примечательно, что в этом году Республика Армения и Российская Федерация отмечают две знаменательные даты – 30-летие установления дипломатических отношений и 25-летие со дня подписания Договора о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи. Это очень хорошая возможность подвести итоги совместно пройденного пути, наметить ориентиры последующего продвижения армяно-российских союзнических отношений.
Очевидно, что в этом ключе и состоялись наши обсуждения. В традиционно открытой и доверительной атмосфере были рассмотрены вопросы двустороннего союзничества, широкий спектр международной и региональной повестки, и в первую очередь, конечно же, вопросы безопасности в нашем регионе и в мире в целом.
Обоюдно констатировали, что за прошедшие десятилетия совместными усилиями армяно-российским отношениям придан самый высокий уровень союзнического взаимодействия, которое выделяется устойчивым стратегическим характером.
Мы уделили особое внимание вопросам нашего тесного сотрудничества в рамках ОДКБ, где сейчас председательствует Армения, а также в рамках ЕАЭС, СНГ и других международных организаций. С удовлетворением отметили тесное партнерство дипломатических служб наших стран, на дальнейшее продвижение которого ориентирован подписанный двухгодичный План межмидовских консультаций.
Армяно-российское сотрудничество в оборонной, военно-политической и военно-технической областях выделяется своим важным местом в повестке наших отношений. Поэтому мы должное внимание уделили обсуждению хода реализации высоких договоренностей в этих областях, обменялись мнениями по тем вопросам, реализация которых послужит защите интересов наших стран.
В позитивном ключе рассмотрели деятельность имеющихся механизмов дальнейшего развития нашего стратегического партнерства- Межправительственной комиссии по военно-техническому сотрудничеству, по экономическому сотрудничеству и также по Межпарламентской комиссии.
Надо подчеркнуть, что соответствующую динамику всему этому придают, естественно, выделяющиеся своей интенсивностью встречи и разговоры на высших уровнях. Как вы знаете, в ближайшее время предстоит официальный визит премьер-министра Армении в Россию, к которому мы должны, конечно же, должным образом готовиться.
Мой визит проходит в условиях, когда основной темой обсуждений между высшим руководством наших стран является ситуация на Южном Кавказе, ситуация в и вокруг Нагорного Карабаха, ситуация на армяно-азербайджанской границе. Конечно же, это в первую очередь действия, направленные на скатывание ситуации в Нагорном Карабахе к гуманитарному кризису. Это “авария” на участке газопроводов в подконтрольной азербайджанским вооруженным силам территории. Это постоянные нарушения режима прекращения огня, крайний из которых, на фоне других геополитических событий, вторжение 24 марта азербайджанских вооруженных сил в Нагорный Карабах, в село Парух, в зоне ответственности российского миротворческого контингента. Это конечно же постоянное муссирование «коридорной тематики», негативно сказывающееся на процесс, ведущий к разблокированию всех транспортных и экономических коммуникаций в регионе. Это фактическое блокирование деятельности международных структур в Нагорном Карабахе. Это отказ от вывода проникших на территорию Республики Армения подразделений своих вооруженных сил и так далее. Конечно же, важнейшая часть наших сегодняшних обсуждений была посвящена именно этим вопросам.
Хотел бы подчеркнуть вновь, что Россия сыграла ключевую роль в приостановлении азербайджанской агрессии против Нагорного Карабаха. Развертывание российских миротворческих сил в Нагорном Карабахе было призвано быть фактором недопущения провокаций и обеспечения безопасности народа Нагорного Карабаха и создания условий для восстановления нормальной жизни. Высоко ценим последующие посреднические усилия России, в том числе и в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ.
Мы также высоко ценим усилия Российской Федерации, направленные на выполнение договоренностей, закрепленных в заявлениях от 9 ноября 2020 года, 11 января 2021 года и 26 ноября 2021 года. Хочу еще раз подчеркнуть приверженность Армении реализации всех договоренностей, среди которых крайне актуальным остается вопрос возвращения военнопленных и других удерживаемых лиц, сохранение историко-культурного наследия на территориях, которые сейчас под контролем Азербайджана и так далее.
Исходим из того, что исключительно посредством мирных переговоров можно достичь решения, которое принесет мир и стабильность Южному Кавказу. И здесь нужно подчеркнуть наши совместные работы по направлениям разблокировки коммуникаций, а также по созданию комиссии по делимитации и по всем другим направлениям также.
Я также представил позицию армянской стороны относительно начала переговоров по мирному договору между Арменией и Азербайджаном. И в этой связи мною ещё раз была подтверждена важность полноценной работы сопредседательства Минской группы ОБСЕ в соответствии с полученным от международного сообщества мандатом.
И в заключение, хочу еще раз поблагодарить Сергея Викторовича за гостеприимство и содержательный диалог, и конечно, Сергей Викторович, ждём Вас в Ереване в удобное для Вас время.
Вопрос: Хотели бы узнать Вашу позицию касательно дальнейшей деятельности и приоритетов формата сопредседательства Минской группы ОБСЕ. Когда можно будет ожидать активизацию деятельности сопредседательства?
И как известно, 24 марта Азербайджан, игнорируя договоренности по трехстороннему заявлению, нарушил линию соприкосновения и вторгся в зону ответственности российского миротворческого контингента в Нагорном Карабахе, в частности в село Парух и его окрестности. Несмотря на призывы МО РФ и другие международные призывы, азербайджанские силы до сих пор не вернулись на свои исходные позиции. Какие шаги применяются российской стороной для возвращения азербайджанских подразделений на исходные позиции, а также исключения подобных инцидентов в дальнейшем? В особенности учитывая тот факт, что в результате создавшейся ситуации больше 400 человек не могут вернуться в свои дома.
Ответ: Ну, во-первых, на счет вторжения в село Парух, нарушения статуса-кво и о российском миротворческом контингенте: Армения продолжает верить, что российскому миротворческому контингенту, миротворческой миссии все-таки удастся восстановить статус-кво, восстановить ситуацию по состоянию на 23-е марта с.г.. Как я уже сказал, миротворческий контингент был размещен вокруг Нагорного Карабаха с целью обеспечить статус-кво от 9 ноября 2020 года и обеспечить безопасность населения Нагорного Карабаха. Я повторюсь, мы продолжаем верить, что статус-кво будет восстановлен и российский миротворческий контингент продолжит выполнять свою важнейшую функцию, важнейшую миссию - обеспечивать, гарантировать безопасность населения Нагорного Карабаха.
Что касается Сопредседательства Минской Группы ОБСЕ, то, конечно же, текущая геополитическая ситуация в мире значительно осложнила работу сопредседательства, но, кстати, до меня несколько другие новости доходят, учитывая весьма конкретные сигналы и сообщения, которые я получал от сопредседателей и от многих других стран, я бы хотел подтвердить, что несмотря на то, что азербайджанские коллеги повторяют, что сопредседательство Минской Группы прекратило свое существование, что им нечем больше заниматься, поскольку нет больше нагорно-карабахского конфликта, нет больше такого даже региона под названием Нагорный Карабах- вот несмотря на все это, международное сообщество продолжает видеть урегулирование нагорно-карабахского конфликта в рамках мандата сопредседательства Минской Группы ОБСЕ, что, должен