Մենք իրադրության նոր սրում ունենք Լեռնային Ղարաբաղում. Նիկոլ Փաշինյան
Այսօր տեղի է ունեցել ՀՀ կառավարության հերթական նիստը, որում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հանդես է եկել ելույթով և անդրադարձել մարտի 5-ին Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում իրականացված ահաբեկչական գործողությանն ու դրա նպատակներին:
Արդեն մոտ երեք ամիս Լաչինի միջանցքի Ադրբեջանի կողմից փակ լինելու պայմաններում մենք իրադրության նոր սրում ունենք Լեռնային Ղարաբաղում: Նախորդ կիրակի օրն Ադրբեջանի զինված ուժերի մի ստորաբաժանում դարանակալել և հարձակվել է Լեռնային Ղարաբաղի մայրաքաղաք Ստեփանակերտից ՈՒԱԶ մակնիշի մարդատար ավտոմեքենայով ծառայողական նպատակներով Լեռնային Ղարաբաղի Հին Շեն և Մեծ Շեն գյուղեր ուղևորվող ոստիկանների վրա: Ոստիկաններից երեքը զոհվել են, մեկը՝ վիրավորվել:
Ցավակցություն հայտնելով զոհված ոստիկանների հարազատներին և ծառայակիցներին՝ ուզում եմ ընդգծել, որ նրանք երեքն էլ ծնվել են Լեռնային Ղարաբաղում:
Այս հանգամանքը հատուկ կարևորություն է ստանում 2023 թվականի փետրվարի 18-ին Մյունխենի անվտանգության համաժողովում Ադրբեջանի նախագահի արած մի հայտարարության ֆոնին: Իսկ Ադրբեջանի նախագահը Մյունխենում ընդունել էր, որ գոյություն ունի միջազգային պայմանավորվածություն, համաձայն որի՝ իրենք պետք է Լեռնային Ղարաբաղի հայության ներկայացուցիչների հետ քննարկեն վերջիններիս իրավունքների և անվտանգության հարցը: Ադրբեջանի նախագահը սակայն ընդգծել էր, թե այդ քննարկումներն իրենք պատրաստվում են ունենալ Լեռնային Ղարաբաղում ծնված և ապրած մարդկանց հետ:
Մարտի 1-ին Լեռնային Ղարաբաղում Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորախմբի կենտրոնակայանում տեղի էր ունեցել Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի ներկայացուցիչների առաջին հանդիպումը, և, ահա, այդ հանիպումից չորս օր անց Ադրբեջանը ձեռնարկեց նկարագրված սադրանքը, որն այլ կերպ, քան ահաբեկչական ակտ դժվար է որակել: Այդ ահաբեկչական ակտի զոհ գնացին Լեռնային Ղարաբաղում ծնված, Լեռնային Ղարաբաղում ընտանիքներ կազմած՝ երեք, երկու և մեկ երեխաներ ունեցող երեք քաղաքացիներ:
Մարտի 5-ի ահաբեկչությամբ Ադրբեջանը մի քանի նպատակ է հետապնդում: Առաջինը՝ Լեռնային Ղարաբաղի ներկայացուցիչների հետ հետագա բանակցությունների վիժեցումն ու նոր ռազմական սադրանքի համար անհրաժեշտ ֆոն ստեղծելն է: Այս առումով, պիտի ընդգծեմ, որ Լեռնային Ղարաբաղի արտաքին գործերի նախարարությունը երեկ հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ արտահայտելով պատրաստակամություն շարունակելու խոսակցությունն Ադրբեջանի հետ, և սա չափազանց կարևոր հայտարարություն է:
Կարծում եմ՝ անհրաժեշտ է միջազգային հուսալի մեխանիզմներ ստեղծել, որ Բաքու-Ստեփանակերտ անխափան և ինստիտուցիոնալ խոսակցություն տեղի ունենա, և սա վերը հիշատակված միջազգային պայմանավորվածության իրացման արդյունավետ երաշխիք կարող է դառնալ:
Մարտի 5-ի սադրանքի հաջորդ նպատակն էր՝ ստեղծել կեղծ ապացույցներ, թե Հայաստանից դեպի Լեռնային Ղարաբաղ զենք, զինամթերք է տեղափոխվում: Այս թեման Ադրբեջանի համար կարևոր է հատկապես Արդարադատության միջազգային դատարանի փետրվարի 22-ի որոշումից հետո, երբ դատարանը միանշանակ և աներկբա մերժեց Հայաստանի նկատմամբ ժամանակավոր միջոց կիրառելու Ադրբեջանի պահանջը, որով Ադրբեջանը Հայաստանին մեղադրում էր ականապատումներ իրականացնելու մեջ: Այդ մերժմամբ արդեն մի քանի ամիս բոլոր միջազգային հարթակներում Հայաստանի դեմ ծավալվող անհիմն մեղադրանքներն ականապատումների մասին փլուզվեցին, և սա չափազանց կարևոր էր:
Եվ, ահա, Ադրբեջանը մարտի 5-ի միջադեպը փորձ էր անում ներկայացնել որպես Հայաստանի Հանրապետությունից Լեռնային Ղարաբաղ զենք, զինամթերք տեղափոխելու ապացույց, ինչը չստացվեց երկու պատճառով:
Նախ՝ ոստիկանության ՈՒԱԶ-ը ոչ թե գնում էր դեպի Ստեփանակերտ, այլ Ստեփանակերտից էր դուրս եկել: Եվ երկրորդը՝ Ադրբեջանի հարձակումը և նաև ՈՒԱԶ մեքենայի հետագիծը Ստեփանակերտից մինչև դեպքի վայր նկարահանվել էր Լեռնային Ղարաբաղի Ներքին գործերի նախարարության տեսախցիկների կողմից, ինչից ակնհայտ էր դառնում, որ ոստիկանական ավտոմեքենայում բացի փաստաթղթերից և տաբելային զենքից որևէ այլ բան չի եղել:
Ադրբեջանի հաջորդ կարևոր նպատակը հետևյալն էր՝ արյունոտ ահաբեկչությամբ ձևավորել նոր խոսույթներ, տեղեկատվական նորանոր հոսքեր, որոնք կծածկեն կարևորագույն մի փաստ՝ այն, որ Ադրբեջանը բացահայտ կերպով չի կատարում համաշխարհային բարձրագույն դատական ատյանի՝ Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումը Լաչինի միջանցքը բացելու վերաբերյալ:
Հիշեցնեմ, որ պարտադիր իրավական ուժ ունեցող որոշմամբ, դատարանն Ադրբեջանին պարտավորեցրել է ձեռնարկել իրեն հասու բոլոր միջոցները՝ երաշխավորելու Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների երկու ուղղություններով անխափան տեղաշարժը: Դատարանը շեշտել էր, որ իր որոշումը պարտադիր իրավական ուժ է առաջացնում Ադրբեջանի համար: Եվ, ահա, այս որոշումը շուրջ 15 օր չի կատարվում, և սա բացառապես Ադրբեջանի պատասխանատվությունն է: Դեռ հակառակը՝ Ադրբեջանը գնում է նորանոր սադրանքների իրադրությունը Լեռնային Ղարաբաղում էլ ավելի սրելու համար:
Այս ամենի ընդգծումով ավելի ու ավելի հրատապ է դառնում Լեռնային Ղարաբաղ և Լաչինի միջանցք անհապաղ միջազգային փաստահավաք առաքելության գործուղման անհրաժեշտությունը կանխելու համար Ադրբեջանի կողմից ագրեսիայի նոր սանձազերծումը և Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին էթնիկ զտումների ու ցեղասպանության ենթարկելու Ադրբեջանի ակնհայտ նախապատրաստությունները, որոնք արտահայտվում են միջազգային դատարանների որոշումները չկատարելով, Լաչինի միջանցքը փակ պահելով, ռազմական սադրանքներ և ահաբեկչական գործողութուններ ձեռնարկելով:
Միևնույն ժամանակ, հարկ եմ համարում վերահաստատել Հայաստանի Հանրապետության տարածաշրջանում խաղաղության հասնելու ձգտումը և հավատարմությունը խաղաղության օրակարգին:

Премьер-министр коснулся совершенного Азербайджаном террористического действия и его целей
Сегодня состоялось очередное заседание правительства Республики Армения, в ходе которого премьер-министр Никол Пашинян выступил с речью и коснулся совершенного Азербайджаном 5 марта террористического действия и его целей. В своей речи Никол Пашинян отметил.
В условиях, когда уже около трех месяцев Азербайджан блокирует Лачинский коридор, мы видим новую эскалацию ситуации в Нагорном Карабахе. В минувшее воскресенье подразделение вооруженных сил Азербайджана устроило засаду и напало на сотрудников полиции, направлявшихся в служебных целях из столицы Нагорного Карабаха Степанакерта на легковом автомобиле марки “УАЗ” в села Хин Шен и Мец Шен Нагорного Карабаха. Трое полицейских погибли, еще один получил ранения.
Выражаю соболезнования родным и сослуживцам погибших полицейских и хочу подчеркнуть, что они все трое родились в Нагорном Карабахе.
Это обстоятельство приобретает особую важность на фоне сделанного 18 февраля 2023 года на Мюнхенской конференции по безопасности одного заявления президента Азербайджана. А президент Азербайджана в Мюнхене признал, что существует международная договоренность, согласно которой они должны обсудить с представителями армян Нагорного Карабаха вопрос их прав и безопасности. Однако президент Азербайджана подчеркнул, что эти обсуждения они намерены проводить только с людьми, родившимися и жившими в Нагорном Карабахе.
1 марта в штаб-квартире миротворческого контингента Российской Федерации в Нагорном Карабахе состоялась первая встреча представителей Нагорного Карабаха и Азербайджана, и вот через четыре дня после этой встречи Азербайджан совершил вышеназванную провокацию, которую иначе как террористический акт трудно охарактеризовать. Жертвами этого террористического акта стали родившиеся в Нагорном Карабахе, создавшие в Нагорном Карабахе семьи трое граждан с тремя, двумя и одним ребенком соответственно.
Совершенным 5 марта терактом Азербайджан преследует несколько целей. Во-первых, сорвать дальнейшие переговоры с представителями Нагорного Карабаха и создать необходимый фон для новой военной провокации. В этой связи должен подчеркнуть, что министерство иностранных дел Нагорного Карабаха вчера выступило с заявлением, выразив готовность продолжить диалог с Азербайджаном, и это чрезвычайно важное заявление.
Думаю, необходимо создать надежные международные механизмы, чтобы состоялся бесперебойный и институциональный диалог между Баку и Степанакертом, и это может стать эффективной гарантией реализации упомянутой выше международной договоренности.
Следующей целью совершенной 5 марта провокации было создание ложных доказательств того, что из Армении в Нагорный Карабах перевозятся оружие и боеприпасы. Эта тема важна для Азербайджана, особенно после решения Международного суда от 22 февраля, когда Суд однозначно и недвусмысленно отклонил требование Азербайджана о применении промежуточной меры против Армении по иску о размещении противопехотных мин. В результате этого рухнули озвучиваемые на нескольких международных площадках беспочвенные обвинения в адрес Армении по поводу мин, и это очень важно.
И вот, Азербайджан пытался представить инцидент 5 марта как доказательство переброски оружия и боеприпасов из Республики Армения в Нагорный Карабах, что не получилось по двум причинам.
Во-первых, “УАЗ” полиции не направлялся в Степанакерт, а выехал из Степанакерта. Во-вторых, процесс нападения Азербайджана, а также проезда автомобиля “УАЗ” от Степанакерта до места происшествия был снят камерами МВД Нагорного Карабаха, из чего стало очевидно, что в полицейской машине кроме документов и табельного оружия ничего не было.
Следующей важной целью Азербайджана было использование кровавого теракта для формирования новых дискурсов, новых информационных потоков, которые будут покрывать тот важнейший факт, что Азербайджан не выполняет решение высшей судебной инстанции - Международного суда ООН, об открытии Лачинского коридора.
Напомню, что имеющим обязательную юридическую силу решением Суд обязал Азербайджан предпринять все доступные ему меры для обеспечения беспрепятственного перемещения граждан, транспортных средств и грузов по Лачинскому коридору в обоих направлениях. Суд подчеркнул, что его решение имеет обязательную юридическую силу для Азербайджана. И вот это решение не выполняется около 15 дней, и это исключительно ответственность Азербайджана. Более того, Азербайджан идет на все новые провокации, чтобы еще больше обострить ситуацию в Нагорном Карабахе.
С учетом этого становится все более актуальной необходимость немедленного направления в Нагорный Карабах и Лачинский коридор международной миссии по установлению фактов для предотвращения новой агрессии со стороны Азербайджана и очевидных приготовлений Азербайджана подвергнуть народ Нагорного Карабаха этническим чисткам и геноциду, которые выражаются в невыполнении решений международных судов, блокировании Лачинского коридора, военных провокациях и террористических актах.
В то же время считаю необходимым подтвердить стремление Республики Армения достичь мира в регионе и приверженность мирной повестке дня.