Մայիսի 1-ից Հայաստան մուտք գործելու սահմանափակումները կվերացվեն
Կառավարության որոշմամբ՝ մայիսի 1-ից Հայաստանի Հանրապետության տարածք մուտք գործելու սահմանափակումները կվերացվեն:
Ուժը կորցրած է ճանաչվում օդային և ցամաքային սահմանային անցման կետերով մուտք գործելիս COVID-19 ախտորոշման ՊՇՌ հետազոտության բացասական արդյունքը հավաստող առավելագույնը 72 ժամ վաղեմության սերտիֆիկատ կամ արագ ախտորոշիչ թեստի 24 ժամ վաղեմության բացասական արդյունքը հավաստող սերտիֆիկատ ներկայացնելու պահանջը:
Ինչպես նիստի ընթացքում ասաց ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը, հանվել են քրեակատարողական հիմնարկներում, նաև ՊՆ ԶՈՒ-ում սահմանափակումները. արձակուրդ մեկնելիս կամ տեսակցությունների ժամանակ այլևս թեստ հանձնելու կամ պատվաստվման սերտիֆիկատը ներկայացնելու պահանջը չի գործի։
«Այս որոշմանը զուգահեռ փոփոխություններ են իրականացվել նախարարի հրամանների մեջ. համաձայն այդ փոփոխությունների՝ վերացել է դպրոցներում, մանկապարտեզներում և այլ վայրերում միջոցառումներ ժամանակ 1.5 մետր պահպանելու արգելքը և աշխատանքի վայրում 7 օրը մեկ ՊՇՌ հետազոտության թեստ կամ պատվաստման սերտիֆիկատ ներկայացնելու պահանջը»,- նշեց Անահիտ Ավանեսյանը։
Նախարարը նշեց, որ որոշումը պայմանավորված է հետևյալ փաստերով:
«Վերջին 14 օրվա ընթացքում արձանագրվել է հիվանդության ընդամենը 144 դեպք, ինչը նախորդ նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել է 32 տոկոսով, երեկ գրանցվել է ընդամենը 3 դեպք։ Վերջին ամսվա ընթացքում նկատվում է նա մահվան դեպքերի կտրուկ նվազում, և 14 օրերի  ընթացքում մենք ընդամենը 1 մահ ենք ունեցել; Հաշվի առնելով այս կայուն իրավիճակը և նաև աշխարհով համավարակի նվազման տեմպերը՝ որոշում ենք կայացրել որոշ սահմանափակումներ հանել, ինչը տեղավորվում է մեր ընդհանուր քաղաքականության մեջ: Մենք համավարակի առաջին իսկ օրից շատ համաչափ և զգուշորեն ենք մոտեցել սահմանափակումներ կիրառելուն, և դրանք ուղղված են եղել միայն համավարակը զսպելու, կանխարգելելու և ժամանակ տալու առողջապահական համակարգին իր ուժերը մոբիլիզացնելու համար»,- ասաց նա։

С 1 мая будут сняты ограничения на въезд на территорию Армении
На сегодняшнем заседании правительства было решено снять ограничения на въезд на территорию Армении с 1 мая. Cогласно решению правительства, при въезде в республику больше не нужно будет сдавать тест на наличие коронавирусной инфекции. «При въезде в Армению через воздушные и сухопутные пограничные пропускные пункты признается утратившим силу требование о предъявлении сертификата, подтверждающего отрицательный результат ПЦР-теста на COVID - 19, или сертификата, подтверждающего отрицательный результат экспресс-диагностического теста на 24 часа», - говорится в решении.
Представляя эпидемиологическую ситуацию в Армении, министр здравоохранения Анаит Аванесян отметила, что в Армении вакцинировано 44,1% взрослого населения. По ее словам, прививки сыграли большую роль в предотвращении прогрессирования коронавирусной болезни и ее тяжелых форм. «Сегодня уже 50% граждан РА получили первую дозу вакцины и 44,1% прошли полную вакцинацию. Около 50 тысяч граждан получили дозу бустера»,- сказала она.
Независимо от ослабления ограничений, по ее словам, правительство продолжит стимулировать вакцинацию всеми возможными средствами, вакцины будут доступны в поликлиниках, мобильных пунктах. За последнюю неделю в республике наблюдается рост показателей вакцинации.