Կարմիր խաչը նախատեսում է լրացուցիչ 400-500 աշխատակից ուղարկել ԼՂ․ ԿԽՄԿ նախագահ
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի (ԿԽՄԿ) նախագահ Պետեր Մաուրերը հայտարարել է, որ ԿԽՄԿ-ն նախատեսում է լրացուցիչ 400-500 մարդ ուղարկել Լեռնային Ղարաբաղ, գրում է «Ռիա Նովոստին»։
«ՌԲԿ» թերթին տված հարցազրույցում Մաուրերը հայտնել է, որ վերջին վեց շաբաթվա ընթացքում Կարմիր Խաչը արմատապես փոխել է Ղարաբաղում հումանիտար առաքելության բնույթը։ Նրա խոսքով ՝ ԿԽՄԿ-ում հակամարտության բռնկմանը զուգընթաց հասկացել են, որ «պետք է ավելին անել»։ Այսպես, նա նշել է, որ պատերազմից առաջ տարածաշրջանում ԿԽՄԿ առաքելության բյուջեն կազմում էր 10 մլն շվեյցարական ֆրանկ (գրեթե 10,96 մլն դոլար), իսկ 2021 թվականին այն հավասար կլինի 45 մլն շվեյցարական ֆրանկի (ավելի քան 49,31 մլն դոլար):
«Այսինքն ՝ մենք չորս անգամ կավելացնենք մեր ներկայությունը ։ Մենք ունեինք բավականին քիչ մարդիկ դուրս այնտեղ. Այժմ մենք նախատեսում ենք լրացուցիչ 400-500 մարդ ուղարկել տարածաշրջան։ Վերջին օրերին մենք արդեն ավելացրել ենք մեր ներկայությունը», - հայտարարել է Մաուրերը ։
ԿԽՄԿ նախագահը հավելել է, որ Կարմիր Խաչը գրասենյակներ ունի Երեւանում, Բաքվում, Բարդայում: Այժմ կազմակերպությունը մարդկանց վերադարձնում է Ստեփանակերտ։
Ավելի վաղ Ռուսաստանի ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովի հետ հանդիպման ժամանակ Մաուրերը հայտարարել էր, որ Կարմիր Խաչը մտադիր է ուժեղացնել համագործակցությունը Ռուսաստանի հետ Լեռնային Ղարաբաղի հարցով: Կազմակերպության նախագահը հավելել է, որ վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում ԿԽՄԿ-ն ավելացրել է ցուցաբերվող օգնության ծավալները, հատկապես հարկադիր տեղահանվածներին:
Ավելի վաղ Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարները համատեղ հայտարարություն էին ընդունել Ղարաբաղում հրադադարի մասին: ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հայտարարության համաձայն, Լեռնային Ղարաբաղում լիակատար հրադադարը սկսվում է նոյեմբերի 10-ից, Ադրբեջանն ու Հայաստանը կանգ են առնում գրավյալ դիրքերում, ինչպես նաեւ պետք է փոխանակվեն ռազմագերիների հետ: Ղարաբաղում տեղակայվում են ռուս խաղաղապահներ ։

Президент Международного комитета Красного Креста (МККК) Петер Маурер заявил, что МККК планирует направить в Нагорный Карабах дополнительно 400-500 человек.
В интервью газете "РБК" Маурер сообщил, что за последние шесть недель Красный Крест кардинально изменил характер гуманитарной миссии в Карабахе. По его словам, в МККК по мере разгорания конфликта поняли, что "нужно делать больше". Так, он отметил, что до начала войны бюджет миссии МККК в регионе составлял 10 миллионов швейцарских франков (почти 10,96 миллиона долларов), а в 2021 году он будет равен 45 миллионам швейцарских франков (более 49,31 миллиона долларов).
"То есть мы в четыре раза увеличим свое присутствие. У нас было довольно мало людей там. Сейчас мы планируем направить дополнительно 400–500 человек в регион. В последние дни мы уже увеличили свое присутствие", - заявил Маурер.
Президент МККК добавил, что у Красного Креста есть офисы в Ереване, Баку, Барде. Сейчас организация возвращает людей в Степанакерт.
Ранее, во время с министром иностранных дел России Сергеем Лавровым, Маурер заявил, что Красный Крест намерен усиливать сотрудничество с Россией по Нагорному Карабаху. Президент организации добавил, что в течение последних пары недель МККК нарастил объёмы оказываемой помощи, особенно вынужденным переселенцам.
Ранее главы России, Армении и Азербайджана приняли совместное заявление о прекращении огня в Карабахе. Согласно заявлению, озвученному президентом РФ Владимиром Путиным, полное прекращение огня в Нагорном Карабахе начинается с 10 ноября, Азербайджан и Армения останавливаются на занятых позициях, а также должны обменяться военнопленными. В Карабахе размещаются российские миротворцы.