Իսրայելական զենքը սպանում է խաղաղ քաղաքացիներին․ Իսրայելում ՀՀ դեսպանի հարցազրույցը Jerusalem Post-ին
Իսրայելում ՀՀ դեսպան Արման Հակոբյանը բացառիկ հարցազրույց է տվել Jerusalem Post-ին, որը ներկայացնում ենք ստորեւ։
Jerusalem Post Կարո՞ղ եք նկարագրել Լեռնային Ղարաբաղի ներկա իրավիճակը ձեր տեսանկյունից
Դեսպան․ Այն, ինչ տեղի է ունենում, դասական էթնիկ զտումներ են։ Մենք տեսնում ենք, թե ինչպես են հայկական տարածաշրջանի բնիկ բնակչությունը, մարդիկ, ովքեր այնտեղ ապրել են 3000 տարի, լքում են իրենց տները, իրենց հոգեւոր եւ ազգային ժառանգությունը, թողնում իրենց սիրելիների գերեզմանները։
Jerusalem Post Ինչո՞ւ են նրանք հեռանում
Դեսպան․ Նրանք այլ ելք չունեն, քան լքել Լեռնային Ղարաբաղը, քանի որ նրանց կյանքն անտանելի է։ Ընդամենը մեկ շաբաթ առաջ այնտեղ բնակվում էր 120 000 հայ։ Այսօր մոտ 100 000-ը լքել է իր տունը։
Jerusalem Post Ադրբեջանը հաստատակամորեն պնդում է, որ իրենք ցանկանում են, որ բնակիչները մնան, եւ որ Ղարաբաղից հեռացած միակ մարդիկ զինվորականներն են, ո՞վ է ճշմարտությունն ասում
Դեսպան․ Պաշտոնապես մեկնողների թիվը 95 000 է։ Դուք հավատո՞ւմ եք, որ այդ տարածաշրջանում կար 95 000 զինվորական: Տեսանյութը կարող եք դիտել հեռուստատեսությամբ. կանանց եւ երեխաներին վտարում են։ Նրանք այնտեղ ապագա չեն տեսնում: Նրանց կյանքի համար երաշխիք չկա: Նույնիսկ Ադրբեջանի ժողովուրդը երաշխիքներ չունի, քանի որ ապրում է ավտոկրատ պայմաններում։
Jerusalem Post Պատմեք ցամաքային ականների մասին, որոնք, ըստ տեղեկությունների, Հայաստանը տեղադրել է այդ տարածքում, եւ ռազմական անձնակազմի մասին, որոնք գտնվում էին տեղում
Դեսպան․ Դրանք ինքնապաշտպանական ուժեր էին, որոնք կոչված էին պաշտպանելու տեղի հայերին ադրբեջանցիներից։ Եղել է երկու պատերազմ (1990 եւ 2020 թվականներին), եւ մարդկանց անվտանգությունը երաշխավորված չէր: Ցանկացած համայնք իրավունք ունի պաշտպանելու իրեն։
Ադրբեջանը պնդում է, որ այդ ստորաբաժանումները եղել են Հայաստանի Հանրապետության կանոնավոր բանակի կազմում։ Դա սուտ է: Լեռնային Ղարաբաղում չկա Հայաստանի Հանրապետության բանակ։
Jerusalem Post. Կարո՞ղ եք համեմատել հայերի վիճակը պաղեստինցիների ներկայիս աղետալի վիճակի հետ
Ոչ։  Հակամարտությունները համեմատելն իմաստ չունի։ Յուրաքանչյուր հակամարտություն եզակի է:
Jerusalem Post Երկու կողմերի ղեկավարները հանդիպումներ են անցկացնում վերջնական խաղաղության համաձայնության հասնելու համար, ինչպիսի՞ն է այդ բանակցությունների կարգավիճակը
Դեսպան․ Ցանկացած պատերազմ ավարտվում է խաղաղությամբ, եւ մենք լավատես ենք, որ համաձայնության կհասնենք, բայց ներկա պայմաններում, երբ հայերը վտարված են իրենց նախնիների հայրենիքից,  դա դժվար է կանխատեսել: Ես հույս ունեմ, որ այդ հանդիպումը (Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եւ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի միջեւ հոկտեմբերի 5-ին) տեղի կունենա, քանի որ բանակցային սեղանի շուրջ նստելուց բացի այլ այլընտրանք չկա:
Jerusalem Post Իսրայելը չափազանց ադրբեջանամե՞տ է
Դեսպան․ Ես չեմ հավատում, որ Իսրայելի օրակարգում կա Հայաստանը։ Ադրբեջանը գնում է միլիարդավոր դոլարների իսրայելական զենք։ Համագործակցությունն ու ռազմավարական գործընկերությունն շատ ուժեղ են։
Ցանկացած երկիր կարող է զենք վաճառել եւ գնել։ Խնդիրն այն է, որ այդ զենքը հայտնվում է մեր սահմաններին եւ կրակում խաղաղ բնակիչների վրա։
Այսպիսով, եթե դուք հարցնեք, թե արդյոք Իսրայելը ադրբեջանամետ պետություն է, ես չեմ կարող պատասխանել: Սակայն երկու երկրների ռազմավարական, ռազմական եւ հետախուզական համագործակցությունն ամուր է, եւ դա ոչ մեկի համար գաղտնիք չէ: Դա մի բան է, որի մասին երկու կողմերն էլ հպարտորեն հայտարարում են:
Jerusalem Post.  Իսրայելը տրամադրվա՞ծ է Հայաստանի դեմ
Դեսպան․ Քաղաքացիական հասարակությունը շատ հայամետ է Լեռնային Ղարաբաղի եւ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում։
Jerusalem Post. Կարո՞ղ եք համեմատել հայերի ծանր վիճակը Լեռնային Ղարաբաղում Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ հրեաների վիճակի հետ:
Դեսպան․ Մենք կարող ենք զուգահեռներ գտնել։ Հայերն ու հրեաներն ընդհանրություններ ունեն։ Մենք երկու ժողովուրդ ենք, որոնք ենթարկվել են սարսափելի ցեղասպանությունների։
«Ցեղասպանություն» եզրույթի ստեղծող Ռաֆայել Լեմկինը CBS-ին տված հարցազրույցում զուգահեռաբար հիշատակել է ինչպես Հայոց ցեղասպանությունը, այնպես էլ Հոլոքոստը:
Jerusalem Post Կա՞ որեւէ բան, որը ցանկանում եք ավելացնել, ինչի մասին Ձեզ չեմ հարցրել
Դեսպան․ Մենք ականատեսն ենք մարդկային սարսափելի ողբերգության, որն աննախադեպ է 21-րդ դարում։ Հայերը դուրս են մղվում իրենց պատմական հայրենիքից՝ հետեւում թողնելով իրենց ժառանգությունը, եկեղեցիները, վանքերն ու տապանաքարերը։ Ես նրանց համար ոչ մի հույս չեմ տեսնում։ Քանի դեռ Ադրբեջանը մնում է ավտոկրատ, մենք շարունակելու ենք ականատես լինել այդ ողբերգությանը։
Ես նաեւ շնորհակալ եմ բոլոր իսրայելցիներին, ովքեր զանգում են դեսպանատուն, բաց նամակներ գրում եւ հայտարարություններ տեղադրում՝ հաջակցություն հայերի։ Շնորհակալ եմ Ձեր  կամքի եւ աջակցության համար։

Интервью посла Армении в Израиле изданию Jerusalem Post: Израильское оружие убивает мирных граждан
Посол Армении в Израиле Арман Акопян дал эксклюзивное интервью изданию The Jerusalem Post, которое представляем ниже.
«Jerusalem Post: Можете ли вы описать текущую ситуацию в Нагорном Карабахе с вашей точки зрения?
Посол Арман Акопян: То, что происходит, является классической этнической чисткой. Мы видим, как коренное население армянского региона, люди, которые жили там в течение 3000 лет, покидают свои дома, свое духовное и национальное наследие, оставляют могилы своих близких.
Jerusalem Post: Почему они уходят?
Посол Арман Акопян: У них нет другого выбора, кроме как покинуть Нагорный Карабах, потому что их жизнь невыносима. Всего неделю назад там проживали 120 000 армян. Сегодня около 100 000 человек уже уехали.
Jerusalem Post: Азербайджан твердо утверждает, что они хотят, чтобы жители остались и что единственные люди, покинувшие Карабах, - это военнослужащие. Кто говорит правду?
Посол Арман Акопян: Официальное число уехавших составляет 95 000 человек. Вы верите, что в том регионе было 95 000 военных? Вы можете посмотреть видео по телевизору: женщин и детей изгоняют, потому что они не видят там будущего. Нет никакой гарантии за их жизнь. Даже у азербайджанского народа нет гарантий, потому что он живет при автократии. Как могут быть гарантированы права армян?
Jerusalem Post: Расскажите мне о наземных минах, которые, как сообщается, Армения установила в этом районе, и о военном персонале, который находился на месте. Эти наземные мины убили или покалечили десятки азербайджанских гражданских лиц и солдат. Разве это не было нарушением соглашения о прекращении огня, и разве страна не ожидала последствий?
Посол Арман Акопян: Это были силы самообороны, призванные защитить местных армян от азербайджанцев. Было две войны (в 1990 и 2020 годах), и безопасность людей не была гарантирована. Любое сообщество имеет право защищать себя. Кто еще защитил бы их?
Азербайджан утверждает, что эти подразделения входили в состав регулярной армии Республики Армения. Это ложь. В Нагорном Карабахе нет стандартных армейских подразделений Республики Армения.
Jerusalem Post: Вы могли бы сравнить положение армян с нынешним бедственным положением палестинцев?
Я бы этого не сделал, нет. Сравнивать конфликты не имеет смысла. Каждый конфликт уникален.
Jerusalem Post: Лидеры обеих сторон проводят встречи для достижения окончательного мирного соглашения. Каков статус этих переговоров, и рассматриваете ли вы это как нечто такое, что может произойти в ближайшее время и продлиться долго?
Посол Арман Акопян: Любая война заканчивается миром, и мы сохраняем оптимизм в отношении того, что достигнем соглашения. Но в нынешних условиях, когда армяне изгнаны со своей исконной родины, (это трудно предвидеть). Я надеюсь, что эта встреча (между премьер-министром Армении Николом Пашиняном и президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым 5 октября) состоится, потому что нет другой альтернативы, кроме как сесть за стол переговоров.
Jerusalem Post: Является ли Израиль слишком проазербайджанским?
Посол Арман Акопян: Я не верю, что у Израиля есть Армения в повестке дня. Мы были свидетелями большого военного сотрудничества: Азербайджан покупает израильское оружие на миллиарды долларов, а также существует сотрудничество в области военной обороны и разведки. Иран, конечно, вовлечен в это. Я бы не сказал, что Израиль «за», но сотрудничество очень сильное, и стратегическое партнерство очень сильное. Каждый раз, когда в нашем регионе происходит эскалация, начиная со второй войны в 2020 году и заканчивая 19 сентября, мы знаем, что азербайджанская авиакомпания Silk Way Airlines совершает частые рейсы в Израиль для импорта оружия. Перед этой последней эскалацией из Израиля был совершен прямой рейс в город Гянджа, расположенный к северу от Нагорного Карабаха.
Любая страна может продавать и покупать оружие. Проблема в том, что это оружие оказывается на наших границах и стреляет по мирным жителям.
Итак, если вы спросите, является ли Израиль проазербайджанским государством, я не смогу ответить. Но стратегическое, военное и разведывательное сотрудничество двух стран является прочным, и это ни для кого не секрет. Это то, о чем обе стороны заявляют с гордостью.
Jerusalem Post: Настроен ли Израиль против Армении?
Посол Арман Акопян: Нет. Гражданское общество очень проармянски настроено в случае с Нагорным Карабахом и признанием Геноцида армян.
Jerusalem Post: Могли бы Вы сравнить тяжелое положение армян в Нагорном Карабахе с положением евреев во время Второй мировой войны? А учитывая Геноцид армян и Холокост, разве вы не ожидали бы большей поддержки со стороны Израиля?
Посол Арман Акопян: Мы можем найти параллели. У армян и евреев так много общего. Мы - два народа, которые подверглись ужасным геноцидам: армяне во время Первой мировой войны и евреи во время Второй мировой войны.
Рафаэль Лемкин, создатель термина «геноцид», в интервью CBS параллельно упомянул как Геноцид армян, так и Холокост.
Jerusalem Post: Есть ли что-нибудь, что вы хотите добавить, о чем я вас не спрашивал?
Посол Арман Акопян: Мы являемся свидетелями ужасной человеческой трагедии, беспрецедентной в 21 веке. Армяне вытесняются со своей исторической родины, оставляя позади свое наследие, церкви, монастыри и надгробные плиты. Я не вижу для них никакой надежды. До тех пор, пока Азербайджан остается автократией, мы будем продолжать быть свидетелями этой трагедии.
Я также благодарен всем израильтянам, которые звонят в посольство, пишут открытые письма и размещают объявления в местных газетах в поддержку армян. Я благодарен за всю вашу добрую волю и поддержку».