Ի պատասխան Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի նամակի՝ ԵՀԽ և ԵԵԿ-ն հանդես են եկել հայտարարությամբ
Ի հետևումն  Ն.Ս.Օ.Տ.Տ․ Գարեգին Երկրորդ  Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի դիմումների՝ ուղղված  Եկեղեցիների  Համաշխարհային Խորհրդի  գլխավոր քարտուղարի պաշտոնակատար Իոան Սաուկային և Եկեղեցիների Եվրոպական Կոնֆերանսի  գլխավոր քարտուղար Յորգեն Սկոֆ Սորենսենին, վերջիններս  դեկտեմբերի 19-ին համատեղ նամակ են հղել Եվրոպական Միության արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով պատասխանատու Ժոզեպ Բորելին, որում դատապարտում են Ադրբեջանի կողմից Բերձորի մարդասիրական միջանցքի փակումը, ինչի հետևանքով շրջափակման մեջ է հայտնվել Արցախը։
Հայտարարությունը ստորև.
«Սա 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին եռակողմ  կնքված  համաձայնագրի խախտում է, որով ոտնահարվում են միջազգային մարդասիրական իրավունքները և բարոյական սկզբունքները»,–նշված է հայտարարության մեջ:
Եկեղեցիների  Համաշխարհային Խորհրդի և Եկեղեցիների Եվրոպական Կոնֆերանսի համատեղ նամակում նշվում է, որ Ադրբեջանը  մարդասիրական միջանցքը փակելով, այն էլ  ձմռանը  և   ժամանակավորապես դադարեցնելով գազի մատակարարումը,   միտումնավոր հումանիտար արտակարգ իրավիճակ է ստեղծել  120.000 էթնիկ հայերի համար։
«Սա այնպիսի արարք է, որը հակասում է Ադրբեջանի  կողմից բարի կամքի և մարդասիրական պատասխանատվության ցանկացած պնդումներին»,- ասված է նամակում։
Նշվում է նաև, որ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից հայերի նկատմամբ մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումների ու  հանցագործությունների համար տվյալ երկիրը  պատասխանատվության չի ենթարկվել։
«Այս պայմաններում հայ ժողովրդի մտավախությունները, որ ադրբեջանական ագրեսիան միտված է իրենց դեմ ցեղասպանություն իրականացնելու՝ անհերքելի է, ինչն էլ ավելի է  ընդգծվում  ներկայիս իրողությունների համատեքստում»,–ասվում է նամակում։
Կոչ է  արվում  ԵՄ-ին բոլոր դիվանագիտական նախաձեռնություններով հետամուտ լինել, որպեսզի Ադրբեջանը վերաբացի Բերձորի մարդասիրական միջանցքը և համապատասխան երաշխիքներ տրամադրի այն բաց պահելու համար:
«Մենք կոչ ենք անում  անել հնարավորն  ապահովելու հայ-ադրբեջանական սահմանին ԵՄ դիտորդական առաքելության մանդատի երկարաձգումը՝  ներառելով Լաչինի միջանցքը և  ապահովել անկախ մոնիտորինգ»,- եզրափակում է նամակը։

В ответ на письмо Католикоса Всех Армян ВСЦ и ЕЭС выступили с заявлением
В ответ на письмо Католикоса Всех Армян Гарегин II относительно необходимости скорейшего разблокирования закрытого Азербайджаном Лачинского коридора, и. о. генерального секретаря Всемирного Совета Церквей Иоан Сауку и генеральный секретарь Европейской конференции церквей Йорген Скоф Соренсен направили совместное письмо ответственному по вопросам внешней политики и безопасности Европейского Союза Жозепу Боррелю, в котором осуждают закрытие Азербайджаном гуманитарного коридора Бердзора, в результате чего Арцах оказался в блокаде.
В письме, в частности, говорится: «Это нарушение трехстороннего соглашения от 9 ноября 2020 года, международного гуманитарного права и моральных принципов».
В совместном письме Всемирного совета церквей и Европейской конференции церквей отмечается, что Азербайджан, перекрыв гуманитарный коридор, к тому же зимой и временно прекратив подачу газа, намеренно создал гуманитарную чрезвычайную ситуацию для 120.000 этнических армян.
«Это поступок, который противоречит любым утверждениям Азербайджана о доброй воле и гуманитарной ответственности», - говорится в письме.
Отмечается также, что за грубые нарушения прав человека и преступления в отношении армян со стороны Вооруженных Сил Азербайджана данная страна не привлекалась к ответственности.
«В этих условиях опасения армянского народа о том, что азербайджанская агрессия направлена на осуществление геноцида против них, неоспоримы, что еще больше подчеркивается в контексте нынешних реалий.
Призываем ЕС всеми дипломатическими инициативами добиваться того, чтобы Азербайджан вновь открыл бердзорский гуманитарный коридор. Мы также призываем сделать все возможное, чтобы продлить мандат наблюдательной миссии ЕС на армяно-азербайджанской границе, включая Лачинский коридор, и обеспечить независимый мониторинг», - заключает письмо.