«Հուսով եմ՝ պատասխանելու ուժ կգտնեն»․ Զախարովան՝ ԱԺ նախագահի հայտարարությունների մասին
Ռուսաստանը սպասում է, որ հայ գործընկերները կպատասխանեն ռուս խորհրդարանականների նամակին։ Այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Հուսով եմ, որ նման հայտարարություններ անողները նամակին պատասխանելու բավականաչափ ուժ կունենան։ Պատասխանը ստանալուն պես այն ուշադիր կուսումնասիրենք և անհրաժեշտության դեպքում հրապարակային կմեկնաբանենք»,-ասել է Զախարովան։
Հիշեցնենք, որ Իսպանիայում ԵՄ անդամ պետությունների խորհրդարանների նախագահների համաժողովի ժամանակ Ալեն Սիմոնյանը Ռուսաստանին մեղադրել էր Հայաստանի դեմ սպառնալիքների և ապատեղեկատվության արշավ կազմակերպելու մեջ։ Նա նաև հայտարարել էր, որ ՌԴ–ն ներխուժել է Ուկրաինա։
Դրանից հետո ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն լիագումար նիստում հայտարարել էր, որ ՌԴ Դաշնային խորհուրդը հարցում կուղարկի Հայաստանի Ազգային ժողով՝ պարզելու օրենսդիրների դիրքորոշումը Ալեն Սիմոնյանի՝ Ռուսաստանի հասցեին հնչեցրած մեղադրանքների վերաբերյալ։ Նա հույս էր հայտնել, որ հայ խորհրդարանականները գնահատական կտան նման ելույթին։

Надеюсь, хватит сил ответить: Захарова о запросе РФ по поводу скандальной речи Симоняна
Москва ждет ответа от армянских коллег на обращение, направленное российскими парламентариями. Об этом официальный представитель МИД РФ Мария Захарова заявила в ходе еженедельного брифинга.
"Надеюсь, тем, кто сделал такие заявления, хватит сил направить ответ на обращение российских парламентариев. Как только мы получим ответ, внимательно его изучим и при необходимости прокомментируем публично", – сказала Захарова.
Она пожелала сил при подготовке ответа.
Ранее председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян на конференции председателей парламентов государств-членов ЕС в Испании обвинил Россию в организации "кампании угроз и дезинформации" против Армении, а также заявил о "вторжении РФ на Украину".
В связи с этим российская сторона обратилась к армянским парламентариям с целью узнать позицию законодателей насчет обвинений Симоняна.