Հնդկաստանն առաջին անգամ Հայաստանում ռազմական կցորդ է նշանակել
Վերջին մի քանի տարվա ընթացքում Հնդկաստանը դիրքավորվում է որպես առաջատար երկիր, որն արտահայտում է գլոբալ հարավի կամ զարգացող երկրների, հատկապես աֆրիկյան մայրցամաքի մտահոգությունները, մարտահրավերներն ու ձգտումները՝ գրում է The Print-ը:
Առաջին անգամ Հնդկաստանը ռազմական կցորդներ կտեղակայի մի շարք երկրներում, այդ թվում՝ Եթովպիայում, Մոզամբիկում, Փղոսկրի Ափին, Ֆիլիպիններում, Հայաստանում և Լեհաստանում, ինչը համահունչ է կարևոր տարածաշրջանների հետ ռազմավարական կապերն ընդլայնելու իր ավելի լայն քաղաքականության նախաձեռնությանը, որը տեղի է ունենում նորացված աշխարհաքաղաքական մրցակցության պայմաններում:
Ըստ պարբերականի՝ Հայաստանում կցորդ նշանակելու որոշում է կայացվել, քանի որ Երևանը խոր շահագրգռվածություն է ցուցաբերում Հնդկաստանի հետ պաշտպանական գործընկերությունը ընդլայնելու հարցում։
«Անցյալ տարի կնքվեց Հայաստանին հնդկական ռազմական տեխնիկա, ներառյալ բազմափողանի հրթիռային կայաններ մատակարարելու պայմանագիր: Գործարքը կայացել է Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ Հայաստան-Ադրբեջան բախման ֆոնին:
Նաև հայտնի է դարձել, որ Նյու Դելին ծրագրում է ավելացնել իր ռազմական պաշտոնյաների թիվը Մոսկվայում իր դեսպանատանը և Լոնդոնի Գերագույն հանձնաժողովում»,- գրել է պարբերականը:

Индия впервые назначила военного атташе в Армении
Индия направляет военных атташе в 10 новых стран, впервые будет назначен представитель по военной линии в Армении, основной акцент делается на страны Африки. Об этом сообщило агентство PTI со ссылкой на источники.
По данным издания, реформа проводится в том числе за счет «оптимизации» количества представителей армии, ВМС и ВВС в странах с крупными диппредставительствами, таких как Россия, Франция и Великобритания. Теперь Дели направляет 15-16 военных атташе в другие страны - некоторые из них впервые примут военных представителей Индии, в некоторых будет обновлен или укреплен имеющийся аппарат. Акцент делается на государства, с которыми Индия развивает военно-техническое сотрудничество.
«Часть из них уже приступила к работе на новых должностях. На следующем этапе будут созданы 10 новых аппаратов военных атташе в различных странах, особый акцент делается на странах, в которые ведется экспорт вооружений», - заявил собеседник агентства. В частности, впервые военный атташе назначается в Армению, с которой Индия уже договорилась о поставках пусковых установок Pinaka, зенитно-ракетного комплекса малой дальности Akash и других вооружений.
«Военный атташе впервые специально назначается в Армению», - подчеркнул источник. Новые военные представители также будут направлены в Джибути, Кот-д’Ивуар, Мозамбик, Польшу, Танзанию, Филиппины и в Эфиопию.