Հայստան և Ադրբեջան․ երկարատև խաղաղության դժվարին ճանապարհը․ International Crisis Group
Հայաստանն ու Ադրբեջանն ավարտել են խաղաղության համաձայնագրի տեքստը, սակայն Բաքուն հայտարարում է, որ չի ստորագրի այն, քանի դեռ Հայաստանը չի փոխել իր Սահմանադրությունը։ Երևանը նոր կանոնադրություն է մշակում, սակայն հայ ընտրողները կարող են այն մերժել հանրաքվեի ժամանակ, ինչը կարող է խափանել համաձայնագիրը։ Արտասահմանյան գործընկերները պետք է խրախուսեն պայմանագրի ստորագրումը, մասնավորապես՝ ներդրումներ կատարեն տրանսպորտային ենթակառուցվածքներում, որոնք անհրաժեշտ կլինեն սահմանները բացվելուց հետո։ Այս մասին ասվում է crisisgroup.org-ի վերլուծության մեջ։
Հայաստանի շատ քաղաքացիներ դեռ վաղուց են կարծում, որ Բաքուն մտադիր է մոտ ապագայում հարձակվել իրենց երկրի վրա։ Այս մտահոգություններն ուժեղացան Ադրբեջանի տարիների ռազմատենչ հռետորաբանության պատճառով, որը չմեղմացավ նույնիսկ այն բանից հետո, երբ 2023 թվականին Ադրբեջանը լիակատար վերահսկողություն հաստատեց Լեռնային Ղարաբաղի և հարակից շրջանների վրա։ Արդյունքում ավելի քան 100 000 էթնիկ հայեր ստիպված եղան լքել իրենց տները։
Միևնույն ժամանակ, ադրբեջանցիներին անհանգստացնում է ապագան. նրանք վախենում են, որ մի օր Հայաստանը կվերականգնի իր ռազմական գերազանցությունը և կփորձի վերադարձնել Ղարաբաղը։
Թեև հայ-ադրբեջանական հակամարտության կարգավորման գործարքը չի երաշխավորում երկարատև խաղաղություն, այն թույլ կտա երկու կողմերին սկսել օգտվել դրա առավելություններից։ Սակայն հնարավորությունների պատուհանը բաց չի լինի հավերժ. Բաքուն և Երևանը պետք է փոխզիջում գտնեն, որպեսզի խուսափեն մի իրավիճակից, երբ համաձայնագիրը հնարավոր կդառնա միայն սահմանադրական հանրաքվեից հետո։ «Միջին դիրք» գտնելը կարող է նշանակել պայմանագրի ստորագրում, բայց վավերացման հետաձգում մինչև Հայաստանի Սահմանադրության փոփոխումը։
Ադրբեջանի համար նման փոխզիջումը ձեռնտու կլիներ՝ հաշվի առնելով հանրաքվեի անկանխատեսելի արդյունքը։ Ուժի դիրքերից ելնելով՝ Բաքուն շարունակում է պահանջներ ներկայացնել Հայաստանին ինչպես բանակցությունների շրջանակում, այնպես էլ դրանցից դուրս։ Ադրբեջանի պաշտոնյաները խաղաղության պայմանագրով շահագրգռվածություն են հայտնում, սակայն քիչ են պատրաստակամություն ցուցաբերում զիջումների գնալու համար։ Արդյունքում Հայաստանը համաձայնել է Բաքվի բոլոր պայմաններին, բացի մեկից։ Նա համաձայնվել է Մինսկի խմբի լուծարմանը, միակողմանի զիջումներ է կատարել սահմանազատման հարցում և փաստացի հրաժարվել է Ղարաբաղում փախստականների վերադարձից։ Երևանը նաև ակնարկել է (թեև ոչ միանշանակ), որ պատրաստ է սահմանադրական փոփոխությունների, սակայն ոչ 2026 թվականից շուտ, երբ ի սկզբանե նախատեսվում է հանրաքվե անցկացնել նոր Սահմանադրության վերաբերյալ։ Ազգային կանոնադրության ընդունումը մի զիջում է, որը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը միանձնյա չի կարող կատարել. այն պետք է հավանության արժանանա ընտրողների կողմից»։
Փաստորեն, կառավարությունը քաղաքացիներին կխնդրի հաստատել երկրի պարտությունը այն ժամանակ, երբ 2020 և 2023 թվականների պարտությունների ցավը դեռ թարմ է։ Ընտրողների հիասթափությունն ուժեղացնում է այն զգացումը, որ Ադրբեջանը բանակցությունների սեղանին շարունակում է ինչ-որ բան «խլել» Հայաստանից՝ գրեթե ոչինչ չտալով փոխարենը։ Փաշինյանը նաև ձգտում է փոխել իր մասին պատկերացումները. վերջին երկու տարիների ընթացքում նա ելույթների, սոցիալական ցանցերի արշավների և ազգային խորհրդանիշների փոփոխությունների միջոցով փորձում է նոր «ազգային պատմություն» ստեղծել այսպես կոչված «իրական Հայաստանի» մասին։ Դա նշանակում է, օրինակ, այլևս չդիտարկել Արարատ լեռը որպես «կորցրած հողեր» և հրաժարվել Ղարաբաղը վերադարձնելու ծրագրերից։
Այս ջանքերը ներքին քաղաքական բնույթի են՝ հակադրվելով նախորդ կառավարությունների (և ներկայիս ընդդիմության) գաղափարախոսությանը, որը հիմնված է «պատմական Հայաստանի» հայեցակարգի վրա։ Բացի այդ, Փաշինյանը անտեսում է հայկական սփյուռքի այն խմբերին, որոնք քննադատում են իր փոխզիջման քաղաքականությունը։
Խաղաղության հեռանկարները մթագնում են նաև ռազմական գործողությունների վերսկսման մտավախություններով։ Շատ հայեր մտավախություն ունեն, որ Ադրբեջանը կօգտագործի իր ռազմական գերազանցությունը և ուժով կգրավի հայկական տարածքներ։ Նախագահ Ալիևը վերջին տարիներին Հայաստանն անվանել է «Արևմտյան Ադրբեջան»։ Հայկական մտավախությունների կենտրոնում է նաև «Զանգեզուրի միջանցքի» նախագիծը։
Հայաստանն ու Ադրբեջանը անհամբերությամբ սպասում էին Թրամփի նոր վարչակազմի իշխանության գալուն՝ հույս ունենալով ամրապնդել խաղաղությունը և հնարավորություն ստեղծել Վաշինգտոնի հետ հարաբերություններ կառուցելու համար։ «Թրամփի երթուղի» անվանումը ստացած տրանսպորտային համաձայնագիրը դեռևս անորոշ է, բայց, կարծես, բացառում է հայերի համար Զանգեզուրի միջանցքի վերաբերյալ ամենավատ սցենարը։ Սպիտակ տան անսպասելի միջամտությունը բանակցություններին հույս է ներշնչել երկու կողմերին, որ ԱՄՆ-ը հաշվի է առնում իրենց շահերը, ինչը պետք է թուլացնի լարվածությունը։ Սակայն փխրուն խաղաղությունը հեշտությամբ կարող է փոխարինվել նոր էսկալացիայով, եթե դիվանագիտական գործընթացը կանգ առնի
Համաձայնագիրը մի շարք հիմնական հարցեր անպատասխան է թողնում՝ ով և ինչպես է իրականացնելու մաքսային ստուգումները, ինչպես է ապահովվելու անվտանգությունը և ինչ վերաբերմունք է լինելու հայերի նկատմամբ Ադրբեջանում։ Գործարքը նաև չի անդրադառնում Ղարաբաղում նախկինում բնակվող ավելի քան 150,000 էթնիկ հայերի ճակատագրին։ Փախստականների ներկայացուցիչները շարունակում են պնդել տուն վերադառնալու հարցը, սակայն Հայաստանի ղեկավարությունը բանակցությունների օրակարգից բացառել է այս հարցը։ Եվրոպացի դիվանագետի խոսքով՝ սա հայ հասարակության «բաց վերքն» է։
Անկախ հանրաքվեի ժամկետներից, այն լուրջ ռիսկեր է պարունակում։ Չնայած իշխանությունների հայտարարություններին, որ սահմանադրական փոփոխությունները թելադրված են կառավարման արդիականացման ներքին կարիքներով, Հայաստանի շատ վերլուծաբաններ վստահ են, որ ընտրողները գործընթացը ընկալում են որպես Ալիևի կողմից ճնշման հետևանք։
Փաշինյանը հույս ունի աջակցություն ստանալ, սակայն նրա քաղաքական կապիտալը նվազում է. «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը պարտվեց ապրիլին կայացած տեղական ընտրություններում, ինչը շատերը մեկնաբանեցին որպես նախազգուշացում համազգային ընտրություններից առաջ։ Եթե Փաշինյանը շարունակում է մնալ Հայաստանի ամենապահանջված քաղաքական գործիչը, ապա հիմնականում գրավիչ այլընտրանքների բացակայության պատճառով։
Ադրբեջանցի քաղաքական գործիչները պնդում են, որ խաղաղություն են ցանկանում, բայց միևնույն ժամանակ հայտարարում են, որ կարող են նաև առանց դրա ապրել։ Ի վերջո, Ադրբեջանն արդեն հասել է վերջին տասնամյակների իր գլխավոր ռազմավարական նպատակին։ Սակայն խաղաղությունը ռիսկեր է պարունակում նաև նրա ղեկավարության համար. կվերանա Հայաստանի հետ պայքարի միավորող գաղափարը, որը երեք տասնամյակ ծառայել է որպես իշխանության լեգիտիմության հիմք։ Լճացման վիճակի պահպանումը՝ լարվածության պարբերական բռնկումներով, կարող է ավելի շահավետ լինել կառավարության ներքին շահերի համար։
Օգոստոսին ԱՄՆ-ի միջնորդությամբ ձեռք բերված համաձայնագիրը որոշակի պատասխանատվություն է դրել Վաշինգտոնի վրա բանակցությունների համար։ Սակայն մնում են կասկածներ, որ ԱՄՆ-ը և անձամբ Դոնալդ Թրամփը երկար ժամանակ կպահպանեն միջնորդական շահը։ Միևնույն ժամանակ, ամերիկացի քաղաքական գործիչների համար կարևոր է խուսափել այնպիսի հռետորաբանությունից, որը կարող է ընկալվել որպես աշխարհաքաղաքական մրցակիցներին՝ Ռուսաստանին և/կամ Իրանին թուլացնելու փորձ՝ նրանց դիմադրությունը չառաջացնելու համար։

International Crisis Group: Армения и Азербайджан: трудный путь к прочному миру
Армения и Азербайджан завершили текст мирного соглашения, однако Баку заявляет, что не подпишет его до тех пор, пока Армения не изменит свою Конституцию. Ереван разрабатывает новый устав, однако армянские избиратели могут отклонить его на референдуме, что способно сорвать соглашение. Зарубежные партнёры должны предоставить стимулы для подписания договора, в частности – инвестировать в транспортную инфраструктуру, которая потребуется после открытия границ. Об этом говорится в анализе  crisisgroup.org.
Многие граждане Армении давно считают, что Баку намерен в ближайшем будущем напасть на их страну. Эти опасения усилились из-за многолетней воинственной риторики Азербайджана, которая не смягчилась даже после того, как в 2023 году Азербайджан установил полный контроль над Нагорным Карабахом и прилегающими районами. В результате более 100 000 этнических армян были вынуждены покинуть свои дома.
В свою очередь, азербайджанцев тревожит будущее: они боятся, что Армения однажды восстановит военное превосходство и попытается вернуть Карабах.
Хотя сделка по урегулированию армяно-азербайджанского конфликта не гарантирует долговременный мир, она позволит обеим сторонам начать пользоваться его преимуществами. Но окно возможностей не будет открыто вечно: Баку и Ереван должны искать компромисс, чтобы избежать ситуации, когда соглашение станет возможным только после конституционного референдума. Найти «среднюю позицию» могло бы означать подписание договора, но с отсрочкой ратификации до изменения Конституции Армении.
Для Азербайджана такой компромисс был бы выгоден, учитывая непредсказуемость исхода референдума. С позиции силы Баку продолжает выдвигать требования Армении как в рамках переговоров, так и за их пределами. Азербайджанские официальные лица заявляют о заинтересованности в мирном договоре, но демонстрируют мало готовности к уступкам. В итоге Армения согласилась на все условия Баку, кроме одного. Она пошла на роспуск Минской группы, сделала односторонние уступки в вопросах делимитации границы и фактически отказалась от возвращения беженцев в Карабах. Ереван также намекнул (хотя и не совсем однозначно), что готов к конституционным изменениям, однако не ранее 2026 года, когда изначально планируется референдум по новой Конституции. Принятие национального устава – это уступка, которую премьер-министр Никол Пашинян не может сделать единолично: её должны одобрить избиратели.
По сути, правительство попросит граждан подтвердить поражение страны в то время, когда травма от поражений 2020 и 2023 годов ещё свежа. Разочарование избирателей усиливает ощущение, что Азербайджан продолжает «отнимать» что-то у Армении за столом переговоров, почти ничего не давая взамен. Пашинян также стремится изменить представления о себе: в последние два года он через выступления, кампании в соцсетях и изменение национальных символов пытается построить новую «национальную историю» о так называемой «реальной Армении». Это означает, например, больше не рассматривать гору Арарат как «утраченные земли» и отказаться от планов вернуть Карабах.
Эти усилия носят внутренне-политический характер, противопоставляясь идеологии прежних правительств (и нынешней оппозиции), основанной на концепции «исторической Армении». Кроме того, Пашинян игнорирует группы армянской диаспоры, которые критически относятся к его политике компромиссов.
Мирные перспективы омрачаются и страхом возобновления боевых действий. Многие армяне опасаются, что Азербайджан воспользуется своим военным превосходством и силой захватит армянские территории. Президент Алиев в последние годы называл Армению «Западным Азербайджаном». В центре армянских опасений также находится проект «Зангезурского коридора».
Армения и Азербайджан с нетерпением ждали прихода к власти новой администрации Трампа, надеясь на укрепление мира и возможность выстроить отношения с Вашингтоном. Транспортное соглашение, получившее название «Маршрут Трампа», пока остаётся неопределённым, но, похоже, исключает наихудший для армян сценарий по Зангезурскому коридору. Неожиданное вмешательство Белого дома в переговоры внушило надежду обеим сторонам, что США учитывают их интересы, что должно снизить напряжённость. Однако хрупкое спокойствие может легко смениться новой эскалацией, если дипломатический процесс застопорится.
Соглашение оставляет ряд ключевых вопросов нерешёнными: кто и как будет проводить таможенные проверки, как обеспечивать безопасность и какое отношение к армянам будет в Азербайджане. Сделка также не затрагивает судьбу более 150 000 этнических армян, ранее проживавших в Карабахе. Представители беженцев продолжают настаивать на возвращении домой, но армянское руководство исключило этот вопрос из повестки переговоров. По словам европейского дипломата, это «открытая рана» армянского общества.
Независимо от сроков проведения референдума, он несёт серьёзные риски. Несмотря на заявления властей, что конституционные изменения продиктованы внутренними потребностями модернизации управления, многие аналитики в Армении уверены: избиратели воспринимают процесс как следствие давления Алиева.
Пашинян надеется заручиться поддержкой, но его политический капитал сокращается: партия «Гражданский договор» проиграла местные выборы в апреле, что многие расценили как предупреждение перед общенациональными выборами. Если Пашинян и остаётся самым востребованным политиком в Армении, то в основном из-за отсутствия привлекательных альтернатив.
Азербайджанские политики утверждают, что хотят мира, но при этом заявляют, что могут обходиться и без него. В конце концов, Азербайджан уже достиг своей главной стратегической цели последних десятилетий. Но мир несёт риски и для его руководства: исчезнет объединяющая идея борьбы с Арменией, которая три десятилетия служила основой легитимности власти. Сохранение состояния стагнации, с периодическими всплесками напряжённости, может оказаться более выгодным для внутренних интересов правительства.
Соглашение, достигнутое в августе при посредничестве США, возложило на Вашингтон определённую ответственность за переговоры. Однако остаются сомнения, что США и лично Дональд Трамп будут долго сохранять интерес к посредничеству. При этом американским политикам важно избегать риторики, которая может выглядеть как попытка ослабить геополитических соперников – Россию и/или Иран, чтобы не вызвать их сопротивление.