Ադրբեջանը շարունակում է ձեռնպահ մնալ Հայաստանի տարածքային ամբողջականության ճանաչումից. Էդմոն Մարուքյան
Բաքուն պարբերաբար հայտարարում է, որ Հայաստանը տարածքային պահանջներ ունի Ադրբեջանի նկատմամբ, սակայն, ինչպես այդ մասին խոսել է ՀՀ վարչապետը, Երեւանը ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, եւ այս մասին արձանագրվել է Բրյուսելում կայացած հանդիպման ժամանակ։ Այս մասին ՏԱՍՍ-ին տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ արտակարգ լիազորություններով դեսպան Էդմոն Մարուքյանը:
«Սակայն Ադրբեջանը շարունակում է ձեռնպահ մնալ Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը ճանաչող նմանատիպ հայտարարություններից»,-հավելել է նա:
Մարուքյանը հիշեցրել է, որ Հայաստանի առաջարկն այն է, որ հիմք ընդունվի ԽՍՀՄ Գլխավոր շտաբի 1975թ. քարտեզը:
«Ըստ այս քարտեզի՝ կողմերը պետք է կատարեն սահմանազատում և սահմանագծում։ Ադրբեջանը շարունակում է տորպեդահարել այս գործընթացը, չի ընդունում այդ խարտեզը և խուսափում է ընդունել իրավական հիմքերը։ Մինչդեռ այդ իրավական հիմքը քաղաքական մակարդակում ամրագրված է 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի հիման վրա։ Սրանք ԽՍՀՄ վարչական սահմաններն են, որոնք ԱՊՀ անդամ երկրները նույնպես ճանաչում են որպես պետական ​​սահմաններ։
1975 թվականի քարտեզը հիմք ընդունելու մեր առաջարկից Ադրբեջանն ամեն կերպ խուսափում է։ Ուստի հայտարարությունները, թե մենք պատրաստ ենք առաջ գնալ փոխադարձ տարածքային ամբողջականության ճանաչման հիման վրա, մնացել են հայտարարությունների մակարդակում։ Ադրբեջանը պետք է քայլեր ձեռնարկի, այլ ոչ թե տորպեդահարի սահմանազատման գործընթացը»,- ընդգծել է Էդմոն Մարուքյանը։
Նա նաև մեկնաբանել է Բաքվի մեղադրանքները, թե իբր Հայաստանը զինված ուժեր ունի Լեռնային Ղարաբաղում. «Ինչ վերաբերում է այն մեղադրանքին, որ Հայաստանը ԼՂ-ում զինված ուժեր ունի, Բաքուն գիտի, որ Լեռնային Ղարաբաղն ունի պաշտպանության բանակ, որը նրանց անվտանգության նվազագույն երաշխիքն է, թող քննարկեն այդ հարցը Ստեփանակերտ-Բաքու երկխոսության շրջանակներում։ Հայաստանի Հանրապետությունը Լեռնային Ղարաբաղում զինված ուժեր չունի»,- ասել է Մարուքյանը։

Эдмон Марукян: Азербайджан продолжает воздерживаться от признания территориальной целостности Армении
В Баку периодически заявляют о том, что Армения имеет территориальные претензии к Азербайджану. Однако, как об этом говорил премьер-министр Республики Армения, Ереван признает территориальную целостность Азербайджана. Это зафиксировано во время встречи в Брюсселе, в Национальном собрании Армении. Однако Азербайджан продолжает воздерживаться от аналогичных заявлений по признанию территориальной целостности Армении. Об этом в интервью ТАСС заявил посол по особым поручениям Армении Эдмон Марукян.
Он напомнил, что предложение Армении состоит в том, чтобы за основу была взята карта Генерального штаба СССР 1975 года.
«Согласно этой карте стороны должны осуществить делимитацию и демаркацию. Азербайджан продолжает торпедировать этот процесс, не принимает эту карту, избегает принятия правовой основы. Между тем эта правовая основа зафиксирована на политическом уровне на основании Алма-Атинской декларации от 1991 года. Это административные границы СССР, которые государства - члены СНГ также признают государственными границами. Наше предложение — взять за основу карту 1975 года — Азербайджан всячески избегает. Поэтому заявления о том, что мы готовы двигаться вперед на основе признания взаимной территориальной целостности, остались на уровне заявлений. Азербайджану следует предпринять шаги, а не торпедировать процесс делимитации», - подчеркнул Эдмон Марукян.
Он также прокомментировал обвинения Баку касательно того, что у Армении якобы есть вооруженные силы в Нагорном Карабахе.
«Что касается обвинения, что у Армении есть вооруженные силы в Нагорном Карабахе, в Баку знают, что у Нагорного Карабаха есть армия обороны, что является минимальной гарантией их безопасности, пусть обсуждают этот вопрос в рамках диалога Степанакерт - Баку. У Республики Армения нет вооруженных сил в Нагорном Карабахе», - сказал Марукян.