«Հայաստանը պետք է լավ օգտագործի խաղաղության հնարավորությունը». Թուրքիայի ՊՆ
Թուրքիայի, Վրաստանի ու Ադրբեջանի ՊՆ նախարարների հանդիպմանը Թուրքայի ՊՆ նախարար Հուլուսի Աքարը անդրադարձել է հայ-թուրքական և հայ-ադրբեջանական հարաբերություններին։ Աքարը խոսել է տարածաշրջանային անվտանգությունից և խաղաղության գործընթացից։
Աքարը, մասնավորապես, հայտարարել է. «Ես հավատում եմ, որ բարեկամությունը, համերաշխությունը և համագործակցությունը, որ մենք մշակել ենք, դրական ներդրում է տարածաշրջանում տևական խաղաղության ու կայունության համար։
Հայաստանը պետք է ճիշտ օգտագործի այդ հնարավորությունը։ Եթե Հայաստանը խուսափի հրադադարի ռեժիմի խախտումներից և հետևի հրադադարի համաձայնագրին, կարող է դառնալ խաղաղության և կայունության մաս։ Մենք հույս ունենք տարածաշրջանում խաղաղություն և հանգստություն հաստատելը և դրան մշտական բնույթ հաղորդել»,- հավելել է Աքարը։

Минобороны Турции призвало Армению «правильно использовать имеющиеся возможности»
Армения должна правильно использовать имеющиеся возможности, заявил министр обороны Турции Хулуси Акар на пресс-конференции после трехсторонней встречи с участием министров обороны Азербайджана и Грузии Закира Гасанова Джуаншера Бурчуладзе, сообщают турецкие СМИ.
«Армения должна протянуть руку мира и дружбы и правильно использовать эту возможность. Если Армения будет избегать нарушений режима прекращения огня и соблюдать соглашение о прекращении огня, она может стать частью мира и стабильности. Мы надеемся на это. Установление долгосрочного регионального мира и стабильности будет способствовать безопасности и экономическому процветанию всех стран региона», — сказал он.
По словам Акара, Турция всегда выступала за мир, спокойствие и стабильность в регионе и во всем мире. «Мы прилагаем большие усилия для мира и стабильности в регионе Черноморского бассейна, а также на Кавказе. Турция продолжит прилагать усилия по достижению прекращения огня и дипломатического решения имеющихся в регионе проблем», — сказал он.