Հայաստանի մի հատվածը օկուպացված է Ադրբեջանի կողմից, ուստի «Հայոց Արծիվները» չի մասնակցի Ազգային Ժողովի արտահերթ ընտրություններին․ Խաչիկ Ասրյան
«Հայոց Արծիվներ. Միասնական Հայաստան»  կուսակցության նախագահ, «Հայոց Արծիվներ» կամավորական ջոկատի հրամանատար, գնդապետ Խաչիկ Ասրյանը հայտարարություն է տարածել՝ նշելով, որ չի մասնակցելու արտահերթ Ազգային Ժողովի արտահերթ ընտրություններին, քանի որ  Հայաստանի մի հատվածը օկուպացված է Ադրբեջանի կողմից։ Ասրյանի հայտարարության մեջ ասվում է․
««Հայոց Արծիվների» պահանջը. Չեղարկե՛լ Ազգային Ժողովի արտահերթ ընտրությունները, Հայաստանը ազատագրել Ադրբեջանի օկուպացիայից, ու, միայն Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը վերականգնելուց հետո կազմակերպել Ազգային Ժողովի արտահերթ ընտրություններ և մասնակցել
Հայտարարություն
Հերո՛ս Հայ ժողովուրդ
Հայաստանի ու Հայ ազգի անվտանգությունն ապահովելը, Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը պահպանելը յուրաքանչյուր Հայի համար ավելի կարևոր է և առաջնային, քան Հայաստանում տեղի ունեցող ցանկացած ընտրություն կազմակերպելն ու այդ ընտրությանը մասնակցելը:
Այո՛, «Հայոց Արծիվներ. Միասնական Հայաստան» կուսակցությունը մշտապես կողմ է եղել Ազգային Ժողովի արտահերթ ընտրությունների անցկացմանը, համարելով, որ դա լավագույն միջոցներից մեկն է լինելու՝ լեգիտիմ ճանապարհով Հայաստանում ձևավորելու Ազգային - Քրիստոնյա իշխանություն:
Հենց այդ նպատակով՝ «Հայոց Արծիվներ. Միասնական Հայաստան» կուսակցությունն, իր 86 հոգանոց համամասնական անթերի ցուցակով, հայտ է ներկայացրել Ազգային Ժողովի արտահերթ ընտրություններին մասնակցելու և հաղթելու ու արդեն գրանցվել է Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի կողմից:
Սակայն, սույն թվականի մայիսի 25-ին Երևան քաղաքի Արծվատուն կենտրոնական գրասենյակում, «Հայոց Արծիվներ. Միասնական Հայաստան» կուսակցության ղեկավար կազմի՝ Նախագահության որոշումը՝ Ազգային Ժողովի արտահերթ ընտրություններին մասնակցելու վերաբերյալ, կայացվել է մեկ պայմանով, այն է՝ եթե մինչև Ազգային Ժողովի արտահերթ ընտրությունների քարոզարշավի մեկնարկը, այսինքն՝ մինչև հունիսի 7-ը, Հայաստանի իշխանությունն՝ ի դեմս Պաշտպանության նախարարության, սույն թվականի մայիսի 12-ից Հայաստանի տարածք ներխուժած Ադրբեջանի բանակի զինված հրոսակներին տեղում չսատկացնի կամ չվռնդի Հայոց սուրբ հողից, ուրեմն բացառվում է, որ «Հայոց Արծիվներ. Միասնական Հայաստան» կուսակցությունը, հունիսի 7-ից սկսած, Հայաստանում իրականացնի նախընտրական քարոզարշավ, առավել ևս բացառվում է, որ հունիսի 20-ին մասնակցի Ազգային Ժողովի արտահերթ ընտրություններին, նույնիսկ, այն դեպքում, երբ «Հայոց Արծիվները» վերջին 30 տարիների ընթացքում իր կազմակերպած շուրջ 2.000 ռազմահայրենասիրական միջոցառումների կատարյալ արդյունքներով, բազմահազար նվիրյալ անդամներով, լրջագույնս պատրաստվել էր մասնակցել Ազգային Ժողովի այս արտահերթ ընտրություններին:
Հիշեցնում եմ, որ Երկիր մոլորակում բնակվող բոլոր ժողովուրդների առաջ մեզ շուն անվանած մեր ոխերիմ թշնամին՝ խառնածին Ադրբեջանը, սույն թվականի մայիսի 12-ին իր բանակի ստորաբաժանումներով Սյունիքում և Գեղարքունիքում հատել էր Հայաստանի պետական սահմանը և խորացել մեր Հայրենիքի տարածքում՝ օկուպացնելով Հայաստանի տարածքներից որոշ հատվածներ՝ անընդհատ ահաբեկելով Հայաստանի սահմանամերձ բնակավայրերի բնակիչներին:
Եվ, ուրեմն, կարող ենք արձանագրել, որ սույն թվականի հունիսի 20-ին տեղի ունենալիք Ազգային Ժողովի արտահերթ ընտրությունները չեն կարող անցկացվել Հայաստանի Հանրապետության ամբողջ տարածքում, քանզի Հայաստանի տարածքներից որոշ հատվածներ օկուպացված են, իսկ սա նշանակում է, որ արտահերթ ընտրությունները պարտադիր պետք է չեղարկել: Բոլոր նրանք, ովքեր կասեն, թե Հայաստանում ադրբեջանցիների կողմից որևէ բնակավայր գրավված չէ, ուստի կարող ենք ընտրություն անցկացնել, մենք կպատասխանենք նրանց, որ դա նույնն է, թե ասենք՝ քանի դեռ Հայաստանում գործող բոլոր ընտրատեղամասերը գրավված չեն ադրբեջանցիների կողմից, ուրեմն կարող ենք քվեարկություն կազմակերպել: Ավելին, իսկ, եթե մինչև սույն թվականի հունիսի 20-ը Ադրբեջանի զինված հրոսակները գրավեն Հայաստանի սահմանամերձ մի քանի գյուղական բնակավայրեր, ի՞նչ ենք ասելու այդ ժամանակ: Ասելու ենք, որ այդ բնակավայրերում մարդիկ չե՞ն ապրում և թող ընտրություննե՞ր կազմակերպվեն: Իհարկե՛, ո՛չ:
Մենք՝ Ազգային Ժողովի արտահերթ ընտրություններին իբրև մասնակցող կուսակցություններս, հունիսի 7-ից սկսած, ի՞նչ սրտով պետք է Հայաստանում, հատկապես Սյունիքում և Գեղարքունիքում նախընտրական քարոզչություն իրականացնենք, երբ, դեռևս այս պահի դրությամբ, օկուպացված է Հայաստանի տարածքներից որոշ հատվածներ:
Գուցե, քարոզարշավ իրականացնող որոշ կուսակցություններ շատ ուրախ են, որ Հայաստանի գործող իշխանության թուլամորթության պատճառով Հայաստանի տարածքներն օկուպացվել են Ադրբեջանի կողմից, և այդ կուսակցությունները հնարավորություն ունեն թիրախավորել Փաշինյան Նիկոլին, իսկ ինձ համար, որպես ազգային-պետական-ռազմական գործչի, մեր սուրբ Հայաստանի տարածքների օկուպացիան ողբերգություն է, ու մեզ համար առաջնայինը ոչ թե իշխանատենչությունն է, այլ Հայաստանի Հանրապետության տարածքային ամբողջականության վերականգնումը:
Կո՛չ ենք անում Ազգային Ժողովի արտահերթ ընտրություններին մասնակցող բոլոր կուսակցություններին և դաշինքներին. միշտ գիտակցե՛ք, որ Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունն ավելին է, քան Հայաստանում անցկացվելիք ցանկացած ընտրություն, ուստի, սթափվե՛ք, մի՛ գայթակղվեք այս արտահերթ ընտրություններով: Եկեք համախմբվե՛նք ամբողջ ազգով, չեղարկե՛նք ընտրությունները, Հայաստանի Սուրբ հողից վռնդենք մեզ՝ հայերիս շուն անվանած Ադրբեջանի բանակի զինված հրոսակներին և միայն Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը վերականգնելուց հետո կազմակերպենք Ազգային Ժողովի արտահերթ ընտրություններ ու մասնակցենք:
Քանի որ, այս պահի դրությամբ, խառնածին Ադրբեջանի կողմից օկուպացված է մեր Սուրբ Հայաստանի տարածքները ու այն դեռևս ազատագրված չէ, ուստի «Հայոց Արծիվներ. Միասնական Հայաստան» կուսակցությունը այս պահից սկսած չի իրականացնելու նախընտրական քարոզարշավ և չի մասնակցելու սույն թվականի հունիսի 20-ին Հայաստանում տեղի ունենալիք Ազգային Ժողովի արտահերթ ընտրություններին:
Միաժամանակ, վերահաստատում ենք սույն թվականի մայիսի 14-ին մեր կողմից հրապարակված հայտարարությունն առ այն, որ, եթե Հայաստանի իշխանությունն ի վիճակի չէ հայոց ազգային բանակի միջոցով Հայաստանից դուրս շպրտել Ադրբեջանի բանակի զինյալ հրոսակներին, ապա 2016 թվականի ապրիլյան պատերազմի ամենասկզբից մասնակցած և 2020 թվականի սեպտեմբեր-հոկտեմբեր-նոյեմբերյան պատերազմի ամենասկզբից մասնակցած ու Արցախի Մարտունու շրջանի առաջնագիծը անառիկ պահած «Հայոց Արծիվներ» կամավորական ջոկատին զինե՛ք և Հայաստանի պետական սահմանը զենքով հատած ադրբեջանական հրոսակներին մենք ինքներս կսատկացնենք և նրանց լեշերը կդարձնենք ճիճուների կեր:
Հայրենասե՛ր Հայ ժողովուրդ, բոլորիս համար արտահերթ ընտրություններ կազմակերպելու և մասնակցելու պայմանը այսուհետ պետք է լինի մեկը. ազատագրել Հայաստանի օկուպացված տարածքներն ադրբեջանցիներից, հետո նոր կազմակերպել ու մասնակցել արտահերթ ընտրություններին, և վե՛րջ:

Хачик Асрян: Часть Армении оккупирована Азербайджаном, поэтому «Армянские Орлы» не будут участвовать во внеочередных выборах в Национальное Собрание
Председатель партии «Армянские Орлы. Единая Армения » Командир, добровольческого отряд "Армянские Орлы" полковник Хачик Асрян  аспространил заявление, отметив, что не примет участия во внеочередных парламентских выборах, поскольку часть Армении оккупирована Азербайджаном. В заявлении Асряна говорится:
«Требование «Армянских Oрлов»: Отменить внеочередные выборы в Национальное Собрание, освободить Армению от оккупации Азербайджана и организовать внеочередные выборы в Национальное Собрание только после восстановления территориальной целостности Армении
Объявление:
Героический Армянский народ!
Обеспечение безопасности Армении и Армянского народа, сохранение территориальной целостности Армении важнее для каждого армянина, чем организация каких-либо выборов в Армении и участие в них.
Да, партия «Армянские орлы. Единая Армения» всегда выступала за проведение внеочередных выборов в Национальное Собрание, считая, что это будет одним из лучших способов формирования легитимного Национально-Христианского правительства в Армении.
Именно для этого партия «Армянские Орлы. Единая Армения» со своим пропорциональным безупречным списком из 86 членов, подала заявку на участие во внеочередных выборах в Национальное Собрание и уже была зарегистрирована Центральной избирательной комиссией.
Однако 25 мая этого года в центральном офисе Арцватун в Ереване решение руководства партии «Армянские Орлы. Единая Армения» принять участие во внеочередных выборах в Национальное Собрание было принято при одном условии: если до начала кампании по внеочередным выборам в Национальное Собрание, то есть до 7июня, правительство Армении в лице Министерства Обороны не будет уничтожать или изгонять вооруженных бандитов азербайджанской армии, вторгшихся на территорию Армении с 12 мая этого года, исключено, что партия «Армянские Орлы. Единая Армения» начнет предвыборную кампанию в Армении с 7 июня, исключено, что она будет участвовать в досрочных выборах в Национальное Собрание 20 июня, даже если «Армянские Орлы» за последние 30 лет организовали около 2000 военно-патриотических мероприятий с прекрасными результатами, имеет многотысячных членов, серьезно готовилась к участию в этих внеочередных выборах в Национальное Собрание.
Напомню, что наш заклятый враг Азербайджан, назвавший нас собакой перед всеми народами, живущими на планете Земля, 12 мая пересек государственную границу Армении в Сюнике, Гегаркунике, углубившись на территории нашей Родины, оккупируя отдельные районы Армении, постоянно запугивая жителей приграничных населенных пунктов Армении.
Итак, мы можем констатировать, что внеочередные выборы в Национальное Собрание, которые состоятся 20 июня этого года, не могут быть проведены на всей территории Республики Армения, поскольку некоторые части территории Армении оккупированы, а это означает, что внеочередные выборы в обязательном порядке должны быть отменены. Всем тем, кто скажет, что ни один населенный пункт в Армении не оккупирован азербайджанцами и можно провести выборы, мы ответим, что это то же самое, что сказать, что до тех пор, пока все избирательные участки в Армении не заняты азербайджанцами, мы можем голосовать. Более того, что мы скажем, если к 20 июня этого года вооруженные бандиты Азербайджана оккупируют несколько приграничных сельских населенных пунктов Армении? Что мы скажем тогда? Мы скажем, что люди в этих населенных пунктах не живут, и пусть будут проведены выборы? Конечно же нет!
Все мы, как партии, якобы участвующие во внеочередных выборах в Национальное Собрание, с каким сердцем должны проводить агитацию в Армении, особенно в Сюнике и Гегаркунике, с 7 июня, когда некоторые части Армении все еще оккупированы?
Возможно, некоторые партии, проводящие предвыборную кампанию, очень рады, что территории Армении оккупированы Азербайджаном из-за слабости нынешнего правительства Армении, у этих партий есть возможность нацелиться на Никола Пашиняна, но для меня, как национального, государственного и военного деятеля, оккупация нашей святой Армении - это трагедия, и приоритетом для нас является не властолюбие, а восстановление территориальной целостности Республики Армения.
Мы призываем все партии и блоки, участвующие во внеочередных выборах в Национальное Собрание: всегда осознавайте, что территориальная целостность Армении - это больше, чем любые выборы, которые будут проводиться в Армении, поэтому надо трезветь! Не поддавайтесь соблазну этими внеочередными выборами! Давайте объединимся со всем народом, отменим выборы, изгоним из Святой Земли Армении вооруженных бандитов азербайджанской армии, которые назвали нас, армян, собакой, и только после восстановления территориальной целостности Армении организуем внеочередные выборы в Национальное Собрание и будем участвовать в них.!
Поскольку на данный момент территории нашей Святой Армении оккупированы помесью Азербайджаном и они еще не освобождены, то партия «Армянские Орлы. Единая Армения» отныне не будет проводить предвыборную кампанию, не будет участвовать во внеочередных выборах в Национальное Собрание Армении 20 июня.
В то же время мы подтверждаем, сделанное нами 14 мая этого года заявление о том, что, если правительство Армении не в состоянии изгнать из Армении вооруженных бандитов азербайджанской армии силами национальной армии, то пусть вооружит добровольческий отряд «Армянские Орлы», который принял участие в воинах с начала апреля 2016г. и участвовал с начала войны в сентябре – октябре - ноябре 2021г., держал непобедимой линию фронта Мартунинского района Арцаха, и мы уничтожим азербайджанских бандитов, перешедших с оружием государственную границу Армении, превратим их трупы в пищу для червей.
Патриотический Армянский народ, отныне условием организации и участия во внеочередных выборах должно быть одно для всех нас: Освободить оккупированные территории Армении от азербайджанцев, затем организовать и принять участие во внеочередных выборах.