«Գերմանիան միշտ աջակցել է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությանը և Ղարաբաղը համարում է Ադրբեջանի մաս». Գերմանիայի ԱԳ նախարարը՝ Բայրամովին
Գերմանիան և ԵՄ-ն պատրաստ են հետագայում ևս աջակցել Ադրբեջանին և Հայաստանին հարաբերությունների կարգավորման հարցում, հայտարարել է Գերմանիայի ԱԳ նախարար Աննալենա Բերբոքը, տեղեկացնում է Ինտերֆաքսը:
՛՛Տարածաշրջանում խաղաղություն է պետք, դա բխում է և՛ Ադրբեջանի, և՛ Հայաստանի շահերից։ Գերմանիան և ԵՄ-ն պատրաստ են աջակցել երկու երկրներին հարաբերությունների կարգավորման հարցում՛՛,-ասել է Բերբոքը Բաքվում ադրբեջանցի գործընկեր Ջեյհուն Բայրամովի հետ բանակցությունների ավարտի արդյունքներով ճեպազրույցում:
Նա հավելել է, որ ՛՛Գերմանիան միշտ աջակցել է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությանը և Ղարաբաղը համարում է Ադրբեջանի մաս՛՛:
Նրա խոսքով՝ ՛՛Ադրբեջանը շատ դրական ազդակներ է տալիս՛՛ Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման շրջանակներում:
Միևնույն ժամանակ Բերբոքն ընդգծել է, որ հայ-ադրբեջանական սահմանի դելիմիտացիան ՛՛բավականին բարդ գործընթաց է՛՛:
Բոբոքը հավելել է, որ Գերմանիան պատրաստ է օգնություն ցուցաբերել Ադրբեջանին ականազերծման հարցում, Բաքվին առաջարկել է համապատասխան նախագիծ:

՛՛Германия всегда поддерживала территориальную целостность Азербайджана и считает Карабах частью Азербайджана՛՛: МИД ФРГ
Германия и ЕС готовы и дальше поддерживать Азербайджан и Армению в вопросе нормализации отношений, заявила глава МИД ФРГ Анналена Бербок.
՛՛Нужен мир в регионе, это в интересах и Азербайджана и Армении. Германия и ЕС готовы поддержать обе страны в вопросе нормализации отношений՛՛, - сказала Бербок в субботу на брифинге в Баку по завершению переговоров с азербайджанским коллегой Джейхуном Байрамовым.
При этом она добавила, что ՛՛Германия всегда поддерживала территориальную целостность Азербайджана и считает Карабах частью Азербайджана՛՛.
По ее словам, ՛՛Азербайджан даёт очень позитивные сигналы՛՛ в рамках нормализации отношений с Арменией.
В тоже время она подчеркнула, что делимитация армяно-азербайджанской границы ՛՛достаточно сложный процесс՛՛.
Бобок добавила, что Германия готова оказать помощь Азербайджану в вопросе разминирования, предложила Баку соответствующий проект.