Գալուզինը հայտարարել է, որ հայ ժողովուրդը բավականաչափ իմաստուն է, որպեսզի չտրվի ՆԱՏՕ-ի ազդեցությանը
Հայ ժողովուրդը բավականաչափ իմաստություն ունի, որպեսզի չտրվի ՆԱՏՕ-ի՝ երկիրը Դաշինքի ազդեցության ոլորտ ներքաշելու փորձերին։ Այս մասին ՏԱՍՍ-ին հայտնել Է Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինը:
"Մենք տեսնում ենք ՆԱՏՕ-ի փորձերը՝ իր քայքայիչ ազդեցության ոլորտ ներքաշել ոչ միայն Ուկրաինային, այլև Ռուսաստանի մյուս հարևաններին, տվյալ դեպքում՝ Հայաստանին։ Ես համոզված եմ, որ հայ հասարակությունը, հայ ժողովուրդը բավարար իմաստություն, հեռատեսություն, ժամանակակից միջազգային իրողությունների օբյեկտիվ ըմբռնում ունի, որպեսզի չգնա ՆԱՏՕ-ի կողմից Հայաստանին իր ազդեցության ոլորտ ներքաշելու նման սադրիչ, հակառուսական եւ հակահայկական փորձերին", - նշել է փոխնախարարը։
"Մենք ոչ մեկին ոչինչ չենք թելադրում։ Բայց մենք, բնականաբար, մեր գործընկերների ուշադրությունն ենք հրավիրում այն բանի վրա, որ ՆԱՏՕ-ի հետ մերձեցումը դժվար թե որևէ մեկի համար դրական արդյունքների վերածվի սեփական անվտանգության ապահովման առումով", - հավելել է ՌԴ ԱԳ փոխնախարարը։
"Ես վստահ եմ, որ հայ ժողովուրդը, հայ հասարակությունը ամեն ինչ շատ լավ հասկանում են և կանեն ճիշտ հետևություններ, որոնք կհամապատասխանեն Հայաստանի անվտանգության երկարաժամկետ շահերին", - ընդգծել է Գալուզինը:
Ավելի վաղ ՀՀ ՊՆ-ից հայտնել էին, որ Հայաստանի և ԱՄՆ-ի համատեղ EaglePartner 2023 զորավարժությունները կանցկացվեն հայկական տարածքում սեպտեմբերի 11-20-ը:
Երկուշաբթի օրը ՆԱՏՕ-ի Զարգացման Եվրոպական կոմիտեի նախագահ Գյունտեր Ֆերինգերը հայտարարել է, որ Հայաստանը պետք է անդամակցի Հյուսիսատլանտյան դաշինքին: Նույն օրն ավելի ուշ ՀՀ փոխարտգործնախարար Վահան Կոստանյանը հայտարարեց, որ երկիրը ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցում է տարբեր ձևաչափերով և պատրաստ է շարունակել այդ գործընթացը:

Галузин заявил, что армянский народ достаточно мудр, чтобы не "купиться" на влияние НАТО
Армянский народ обладает достаточной мудростью, чтобы "не купиться" на попытки НАТО втянуть республику в сферу влияния альянса. Об этом заявил ТАСС замглавы МИД РФ Михаил Галузин.
"Мы видим попытки НАТО втягивать в сферу своего тлетворного влияния не только Украину, но и других соседей России, в данном случае Армению. Я убежден, у армянского общества, армянского народа вполне достаточно мудрости, дальновидности, объективного понимания современных международных реалий для того, чтобы не купиться на такие провокационные, антироссийские и антиармянские попытки НАТО втянуть Армению в сферу своего влияния", - отметил замминистра.
"Мы никому ничего не диктуем. Но мы, естественно, обращаем внимание наших партнеров на то, что сближение с НАТО вряд ли обернется для кого бы то ни было позитивными результатами в плане обеспечения собственной безопасности", - добавил замглавы МИД РФ.
"Я уверен, что армянский народ, армянское общество все прекрасно понимают и сделают правильные выводы, отвечающие долгосрочным интересам безопасности Армении", - подчеркнул Галузин.
Ранее в Минобороны Армении сообщили, что совместные военные учения Армении и США Eagle Partner 2023 пройдут на армянской территории с 11 по 20 сентября.
В понедельник председатель Европейского комитета по развитию НАТО Гюнтер Фелингер заявил, что Армении следует вступить в Североатлантический альянс. Позднее в тот же день заместитель министра иностранных дел Армении Ваан Костанян заявил, что страна сотрудничает с НАТО в различных форматах и готова продолжить этот процесс.