Էրդողանից քառակողմ հանդիպման առաջարկ ստացվե՞լ է. մեկնաբանում է Փաշինյանը
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ճիշտ չի համարում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված տարբեր ձևաչափի հանդիպումներից առանձնացնել կոնկրետ մեկը։ Այսօր ընտրատեղամասի մոտ քվեարկությունից հետո լրագրողների հետ զրույցում ասաց վարչապետը` անդրադառնալով Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հայտարարությանը, թե առաջարկել է Լեռնային Ղարաբաղի հարցով քառակողմ հանդիպում անցկացնել Թուրքիայի, ՌԴ-ի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների մակարդակով։
«Ամենատարբեր առաջարկներ և գաղափարներ կան, ես չեմ ուզում առանձնացնել այդ գաղափարներից մեկը։ Խնդիրն այն է, որ դա միակ գաղափարը չէ, որպեսզի ես վերաբերմունք արտահայտեմ։ Մենք, կարծում եմ, պետք է ամբողջության մեջ նայենք»,– ասաց Փաշինյանը` մեկնաբանելով` արդյոք Էրդողանից արդեն առաջարկ ստացվել է, թե՞ ոչ։
Հիշեցնենք, որ Թուրքիայի նախագահն իր մտադրության մասին հայտարարել էր ԱՄՆ ` ՄԱԿ-ի ԳԱ մեկնելուց առաջ կայացած ճեպազրույցի ժամանակ։ Էրդողանը նշել էր, որ մտադիր է հանդիպումը քննարկել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ։
Էրդողանը նաև ասել էր, որ Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի կողմից առաջարկին պատասխան դեռ չի ստացվել:

Пашинян о предложении Эрдогана: Есть самые разные предложения и идеи
Есть самые разные предложения и идеи, мне не хочется выделять ни одну из идей.  Об этом заявил в беседе с журналистами после голосования на выборах мэра 17 сентября премьер-министр Армении Никол Пашинян, отвечая на вопрос, получил ли Ереван предложение о четырехсторонней встрече по Карабаху, о котором упомянул накануне президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган.
По мнению Пашиняна, проблема в том, что это не единственная идея, чтобы он мог выразить свое отношение. «Думаю, нам следует рассматривать вопрос в целом», - сказал он.
Напомним, что Эрдоган заявил о том, что предложил лидерам России, Азербайджана и Армении провести встречу по Карабаху. «Мы выступили с предложением провести трехстороннюю встречу, даже четырехстороннюю встречу по ситуации в Карабахе с моим участием и с участием Путина, Алиева и Пашиняна», - сказал он.
Президент Турции отметил, что намерен обсудить встречу с Алиевым. По его словам, ответа на предложение Анкары пока не последовало.