Չեմ հավակնում Արցախի նախագահի պաշտոնին. Սամվել Բաբայանի հայտարարությունը
«Միասնական հայրենիք» կուսակցության ղեկավար, Արցախի ՊԲ նախկին հրամանատար Սամվել Բաբայանը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ նշելով, որ չի հավակնում ԱՀ նախագահի պաշտոնին։
Հայտարարությունը ներկայացնում ենք ստորեւ.
«Այն, ինչ գրում է հայկական մամուլը թուրքական օրակարգի սպասարկում է․ Բաբայանը եկավ, Բաբայանը գնաց, ինչպես եկավ և գնաց, ում հետ հանդիպեց, ինչ նպատակով, ինչ է պլանավորում և այլն։ Այս հարցերի վերաբերյալ մի քանի անգամ մեկնաբանություն եմ տվել, որովհետև ինձ թվացել է, թե մենք մամուլ և քաղաքական վերլուծաբաններ ունենք, որոնք ի վիճակի են հասկանալու և մեկնաբանելու քաղաքական հայտարարությունները։ Բայց քանի որ դրանց վերլուծական մտքի թռիչքը չափվում է ֆինանսական հատկացումներով, ստիպված եմ ևս մեկ անգամ վերահաստատելու իմ դիրքորոշումը:
• ԱՀ սահամանդրական կարգավորումները Արցախի սուբյեկտայնության հիմքում դրված ականներ են, որոնք այս ճգնաժամի պայմաններում շղթայական ռեակցիայով փոշիացնելու են Արցախի վերջին փշրանքները։ Ուստի, կրկնում եմ՝ սահմանադրական փոփոխություններն այլընտրանք չունեն։ Սա է հուշում պետական մտածողությունը։ Մնացածը մարդու իրավունքների, իշխանություն զավթելու և այլ պատճառաբանություններով նեղ անձնական շահեր են։
• Սթափ գնահատելով Արցախի անվտանգության ներկա և ապագա մարտահրավերները՝  ամենայն պատասխանատվությամբ հայտարարում եմ, որ չեմ հավակնում ԱՀ նախագահի պաշտոնին՝ անկախ Սահմանադրության փոփոխությունից, կառավարման մոդելից, նախագահի ընտրության կարգից և այլն։ Եվ թույլ չեմ տա, որ իմ անձը շահարկեն ներքաղաքական գզվռտոցներում։
• Մրցակիցներ չունեմ, այդ թվում՝ քաղաքական դաշտում։ Հետևապես՝ ինձ ամեն մեկին մրցակից դարձնելուց առաջ մտածեք՝ ես և նա մրցելու ի՞նչ ունենք։ Ես ինքնուրույն գործիչ եմ, ով իր ողջ գիտակցական կյանքը շարունակելու է մեկ նպատակ և շահ ունենալ՝ ՀԱՅԿԱԿԱՆ ԱՐՑԱԽ։ Այն ինչ ասում եմ, ապացուցել եմ դեռևս 1999-ին․ գիտակցաբար հետքայլ եմ արել՝ պետականությունը վեր դասելով քաղաքական շոուից։ Նույն եմ անում նաև այսօր։

Я не претендую на пост президента Арцаха: Самвел Бабаян
Лидер партии «Единая Родина», бывший командующий Армией обороны Арцаха Самвел Бабаян выступил с заявлением, отметив, что не претендует на пост президента Арцаха.
«То, что пишет армянская пресса, не что иное, как обслуживание турецкой повестки. Бабаян приехал, Бабаян уехал, как он приехал и уехал, с кем встретился, с какой целью, что планирует и т.д. Я несколько раз давал комментарии по этим вопросам. Мне казалось, что у нас есть пресса и политические аналитики, которые в состоянии понять и комментировать политические заявления. Но поскольку полет их аналитической мысли измеряется финансовыми ассигнованиями, я вынужден еще раз заявить о своей позиции.
Конституционные регулирования Республики Арцах являются минами, заложенными в основу субъектности Арцаха, которые в условиях этого кризиса цепной реакцией распылят последние крошки его государственности. Поэтому, повторяю, альтернативы конституционным изменениям нет. Это подсказывает государственное мышление. Все остальные заявления обслуживают узкие личные интересы.
Трезво оценивая нынешние и будущие вызовы безопасности Арцаха, со всей ответственностью заявляю, что не претендую на пост президента республики, независимо от изменения Конституции, модели управления, порядка выборов президента и т.д. И не позволю, чтобы моей личностью спекулировали во время внутриполитической грызни. Конкурентов у меня нет, в том числе и на политическом поле. Следовательно, прежде чем сделать меня соперником каждого, подумайте, в чем мы будем соревноваться?
Я самостоятельный деятель, который всю свою сознательную жизнь будет иметь одну цель и интерес – сохранение армянского Арцаха. То, что я говорю сейчас, доказал еще в 1999 году: сознательно отойдя в сторону, поставив государственность выше политического шоу. То же самое делаю и сегодня.
Уважаемые соотечественники, дорогие арцахцы, не поддавайтесь политическим интригам животного мира, о которых и я, и вы хорошо знаем. Не повторяйте ошибок прошлого»,- говорится в заявлении.