Ցեղասպանության ճանաչումից հետո Վաշինգտոնը կարող է փորձել միմյանց բախել Թուրքիային և Ռուսաստանին, և այդ բախման վայրը կլինի Հայաստանը. Ռուս վերլուծաբան
ՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը բարոյական տեսանկյունից ողջունելի քայլ էր անշուշտ և դա պետք է տեղի ունենար պատմական արդարությունը վերականգնելու համար, ՌԴ-ն դեռ 2015-ին է ճանաչել հայերի ցեղասպանությունը: Այս մասին հայտարարեց կովկասագետ, պատմական գիտությունների դոկտոր Ալեքսանդր Կռիլովը «Անկախություն եւ ինքնիշխանություն. սպառնալիքներն ու մարտահրավերները ժամանակակից Հայաստանի համար» գիտաժողովի ժամանակ, որը կազմակերպվել էր Եվրասիական փորձագիտական ակումբի կողմից:
Խնդիրն, ըստ նրա, այն է, թե ամերիկյան վարչակազմը ինչպե՞ս կօգտագործի այդ «մահակը»: Ըստ Կրիլովի, դա կօգտագործվի Էրդողանի դեմ, եթե վերջինս փորձի ԱՄՆ-ից ինքնուրույն խաղալ: Միևնույն ժամանակ վերլուծաբանը նշել է, որ սա Հայաստանի համար նոր հնարավորություն է բացում` դիվանագիտական ոլորտում: Բայց միևնույն ժամանակ, ըստ նրա, բարդացնում է տարածաշրջանի իրավիճակը` նկատի ունենալով այն հանգամանքը, որ այս հայտարարությունը հայերին կարող է ռևանշի հույս ներշնչել, իսկ դա բավականին ռիսկային է` հաշվի առնելով Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի բնակչության աճը և Հայաստանի բնակչության նվազման միտումը, ինչպես նաև այն հանգամանքը, որ Թուրքան ՆԱՏՕ-ի երկրորդ բանակն է:
Ըստ Կրիլովի, ՀՀ առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի թեզը, որը Ժիրայր Լիպարիտյանն է համառորեն փորձում առաջ տանել` «մենք փոխվենք, որ հարեւանների հետ կարողանանք ապրել», Հայաստանում լայն տարածում կարծես չի գտնում: Հայ հասարակության շրջանում գերիշխում են ռևանշի նկրտումները, իսկ դա տարածաշրջանում իրավաճակը լարված է պահում: Հետագա զարգացումները, վերլուծաբանի խոսքերով, կախված են նրանից, թե ինչպե՞ս ԱՄՆ-ը կուղղորդի գործընթացները. «Վաշինգտոնը կարող է օգտվել իրավիճակից և որոշել միմյանց բախել Թուրքիային և Ռուսաստանին և այդ բախման վայրը կլինի Հայաստանը»:
Այս առումով, նա հիշեցրեց 44-օրյա պատերազմի ժամանակ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի արձագանքը` հավելելով, որ դրանից հետեւում է, թե «հայերին վիճակված է հպարտորեն մահանալ` այլոց շահերի համար»: Այստեղ, ըստ նրա, ՀՀ-ն եւ ՌԴ-ն համատեղ մտածելու եւ գործելու խնդիր ունեն:

После признания Геноцида Вашингтон может попытаться столкнуть друг с другом Турцию и Россию на территории Армении: российский эксперт
Признание президентом США Джо Байденом Геноцида армян с моральной точки зрения является достойным и похвальным шагом, и это должно было произойти для восстановления исторической справедливости, Россия еще в 2015 году признала Геноцид армян. Об этом в ходе научной конференции «Независимость и суверенитет: угрозы и вызовы для современной Армении», организованной Евразийским экспертным клубом, заявил главный научный сотрудник ИМЭМО РАН, доктор исторических наук Александр Крылов. Проблема, по его словам, заключается в том, как американская администрация использует этот «кнут».
По словам Крылова, США, по всей вероятности, будут использовать этот рычаг давления на Эрдогана, если он попытается вести самостоятельную от США политику. В то же время аналитик отметил, что это открывает для Армении новые возможности в дипломатической сфере. При этом, по его словам, это усложняет ситуацию в регионе в плане того, что данное заявление может внушить армянам надежду на реванш, а это довольно рискованно с учетом постоянного роста численности населения Турции и Азербайджана и тенденцию сокращения населения Армении, а также то обстоятельство, что Турция является второй армией НАТО.
По словам Крылова, тезис первого президента Армении Левона Тер-Петросяна, который упорно пытается продвигать Жирайр Липаритян: «мы должны измениться, чтобы суметь жить с соседями», в Армении, кажется, не находит широкого понимания. В армянском обществе доминируют стремления к реваншу, а это поддерживает напряженность в регионе. Дальнейшие развития, по словам аналитика, зависят от того, как США будут направлять процессы. «Вашингтон может воспользоваться ситуацией и решить столкнуть друг с другом Турцию и Россию, и местом этого столкновения будет Армения, со всеми вытекающими для страны последствиями»,- заметил он.
В этой связи он напомнил реакцию президента США Дональда Трампа во время 44-дневной войны, из которой следует, что "армянам суждено гордо умирать за чужие интересы". «В этом плане Армении и России есть над чем задуматься»,- резюмировал эксперт.